Справа № 420/3519/19
16 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними відмов у вчиненні дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними відмов у вчиненні дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 17 липня 2019 року зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №Пз/9901/12/19 (справа №160/3586/19), № Пз/9901/1/19 (справа № 240/6263/18).
Протокольною ухвалою суду від 10.06.2020 року поновлено провадження у даній справі у зв'язку із набранням чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №Пз/9901/12/19 (справа №160/3586/19), № Пз/9901/1/19 (справа № 240/6263/18).
При цьому, судом встановлено, що згідно даних на офіційному веб-порталі судової влади України ухвалою Верховного Суду від 18.11.2019 року відкрито провадження у зразковій справі №160/8324/19, за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно із п. 21, п. 22 ч.1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення
Відповідно до ч. 1 ст. 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
При цьому, згідно ч. 7 ст. 290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Предметом розгляду у зразковій справі №160/8324/19 є визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови позивачу у поданні оновленої довідки про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення із Збройних Сил України та зобов'язання надати таку довідку із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати,підвищення) та премії.
При цьому відповідачем в адміністративній справі №420/3519/19 є Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який (як і відповідач у зразковій адміністративній справі №160/8324/19) в силу приписів чинного законодавства наділений повноваженнями щодо підготовки та подання довідки про грошове забезпечення військовослужбовця до територіального управління Пенсійного фонду України для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Крім того, 17.12.2019 року Верховним Судом розглянуто справу № 160/8324/19, рішення оприлюднене 19.12.2019 року, однак станом на 16 червня 2020 року зазначене рішення не набрало законної сили.
Таким чином враховуючи те, що справа №420/3519/19 має ознаки типової відповідно до положень п. 21 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачем заявлено аналогічні вимоги, тому суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження в справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Керуючись п.9 ч.2ст. 236 КАС України, суд, -
Провадження у справі №420/3519/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними відмов у вчиненні дій та зобов'язання вчинити певні дії, зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19).
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида