Справа № 420/4924/20
15 червня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
10.06.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 06.08.2014 яким у Національній кадастровій системі здійснено державну реєстрацію земельних ділянок площею 224,9946 місце розташування: Крутоярівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області (за межами населеного пункту) масив 29-а.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 171 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог п. 9 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві, окрім іншого, зазначається: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів Позивача.
Всупереч зазначеним вимогам позивачами не надано оскаржуваного рішення, та не зазначено яким чином порушені права позивачів.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивачами при зверненні до суду зазначено відповідачем Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Однак, з прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивачі просять суд визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 06.08.2014 р.
Відповідно до ч.3 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно визначення понять Кодексом адміністративного судочинства - суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
У зв'язку із викладеним, суд зазначає, що у випадку, якщо позивачі вважають, що їх права порушені конкретними посадовими особами чи саме органом, то вони мають зазначити у якості відповідача у справі конкретних посадових осіб чи конкретний орган державної влади.
Таким чином, позивачам необхідно привести у відповідність до заявлених позовних вимог суб'єктний склад сторін по справі.
Відповідно ч. 2, 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ч.1, 2 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Так, судом встановлено, що позивачем заявлено вимогу щодо визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 06.08.2014 яким у Національній кадастровій системі здійснено державну реєстрацію земельних ділянок площею 224,9946.
В свою чергу, позивачі в позовній заяві вказують, що про порушення свого права вони дізнались лише 17.02.2020 року.
Проте, судом встановлено, що датою подання позову до Одеського окружного адміністративного суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 06.08.2014 р. є 10.06.2020 року, а отже позивачами пропущено строк звернення до суду.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” установлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102,00 грн.
Відповідно до абзаців 4 та 6 п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абз. 2 ч. 7 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
В матеріалах справи доданих до позову, наявна квитанція № 25 від 05.06.2020 року про сплату судового збору в сумі 842,00 грн., платником в якій зазначено ОСОБА_1 .
Враховуючи, що даний позов немайнового характеру подано двома позивачами, а судовий збір сплачено лише одним позивачем, тому суд зазначає, що позивачу ОСОБА_2 , необхідно сплатити судовий збір за подання вказаної позовної заяви в сумі 840,80 грн., в підтвердження чого, надати до суду платіжне доручення.
Крім іншого, за змістом ч. 2 ст. 94 КАС України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з п. 5.27 Національного стандарту України “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 року № 55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії.
Дослідивши зміст позовної заяви та додані до неї документи суд встановив, що позивачем всупереч вимог ч. 2 ст. 94, ч. 4 ст. 161 КАС України до позовної заяви додані незасвідчені у встановленому порядку копії документів, що виключає можливість використання їх як доказів у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вказаний адміністративний позов, слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - 5 днів з дня вручення ухвали (ч. 2 ст. 169 КАС України) та запропонувавши позивачам привести у відповідність позовну заяву та виконавши вимоги вказаної ухвали з дотриманням вимог ст. 160-161 КАС України та надати у відповідній кількості примірників для суду та відповідача, надавши клопотання про поновлення строку звернення до суду, а також оригінал квитанції про сплату судового збору.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів з дня вручення копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачам, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом термін, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Копію ухвали надіслати позивачам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Токмілова