Справа № 570/1079/20
Номер провадження3/570/536/2020
05 червня 2020 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді Гнатущенко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Рівненського РВП Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 10.11.1999 Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області,
за ч.1 ст.154 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До суду надійшов протокол про вчинення адміністративного правопорушення, згідно якого 05 березня 2020 року о 16 год. 00 хв. у АДРЕСА_2 АДРЕСА_1 , дворова собака, що належить ОСОБА_1 , будучи без намордника вкусила неповнолітню ОСОБА_2 за руку, чим заподіяла шкоди її здоров'ю. Своїми діями ОСОБА_1 допустив порушення правил тримання тварин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.154 КУпАП.
Будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується телефонограмою суду від 02.06.2020, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, вказавши про подання ним пояснень до відділення поліції.
Згідно вимог ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п. 1, 2 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
Справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
1) адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад;
2) виконавчими комітетами (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад та їх посадовими особами, уповноваженими на те цим Кодексом;
4) районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених цим Кодексом, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, Верховним Судом;
5) органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 218, ч. 1 ст. 219 КУпАП встановлений вичерпний перелік адміністративних правопорушень, справи за якими уповноважені розглядати адміністративні комісії при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад та виконавчі комітети (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органі, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад та їх посадові особи, серед яких адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 154 КУпАП.
Статтею 221 КУпАП визначено вичерпний перелік адміністративних правопорушень, справи за якими розглядаються судами. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 154 КУпАП, в переліку відсутні.
Враховуючи те, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 154 КУпАП, дана справа не підвідомча суду, а тому не може бути ним розглянута і підлягає поверненню.
Відповідно до ст. 221 КУпАП, розгляд даної справи не належить до компетенції суду, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід повернути до Рівненського РВП Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області.
В той же час суд звертає увагу, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 487811 від 10.03.2020 року некоректно кваліфіковано дії особи, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачається склад іншого адміністративного правопорушення.
Суд позбавлений можливості за власною ініціативою перекваліфіковувати правопорушення на більш тяжке і накладати у зв'язку з цим суворіше стягнення. Адже переслідування правопорушника не є функцією суду. Крім того, склад адміністративного правопорушення складеного протоколу передбачає відповідальність за ч.2 ст.154 КУпАП та не містить відомостей, необхідних для розгляду справи, а саме відсутні докази з медичної установи, відсутній опис собаки, що в подальшому може ускладнити виконання постанови у разі накладення стягнення, оскільки санкція ч.2 ст.154 КУпАП, передбачає конфіскацію тварини.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання про необхідність направлення справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Рівненського РВП Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області.
Керуючись ст.ст. 221, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.154 КУпАП, повернути до Рівненського РВП Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області.
Суддя Гнатущенко Ю.В.