Справа № 353/441/20
Провадження № 3/353/243/20
15 червня 2020 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І., дослідивши матеріали справи, які надійшли від Управління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) Державного агентства рибного господарства України про притягненя до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, гр. України, за ст. 90 КУпАП,-
26.02.2020 року головним державним інспектором Управління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) Мельничуком А.Я. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії № 00554/12 за ст. 90 КУпАП, а саме про те, що 26.02.2020 року о 15 год. 00 хв. під час проведення рибоохоронного рейду на річці Золота Липа в с. Золота Липа Тлумацького району Івано-Франківської області було виявлено громадянина ОСОБА_1 , що здійснював вилов риби на поплавцеву вудку, з уловом - веризуб причорноморський - 2 штуки. Риба знаходилася у відрі в поліетиленовому пакеті, у відрі води не було, вага риби 140 гр.
11.06.2020 року на адресу Тлумацького районного суду Івано-Франківської області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.90 КУпАП.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП упротоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ст. 90 КУпАП відповідальність наступає за погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження).
Відповідно до п. 3.2 Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерством аграрної політики України від 09.04.2003 року за № 101, особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, перевіряє правильність оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у відповідності до стаття 278 КУпАП. У разі виявлення у протоколі чи доданих до нього матеріалах порушень законодавства і цієї Інструкції або помилок дається вказіка особі, яка склала протокол про їх усунення.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку п. 2 ст. 278 КУпАП з'ясовано, що 20.05.2020 року постановою слідчого Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області капітана поліції Франківа Н.В. кримінальне провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020090240000052 від 26.02.2020 року закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України та копію даної постанови направлено в Управління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) для проведення додаткової перевірки та вирішення питань про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Однак, як вбачається з матеріалів справи, головним державним інспекторомУправління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення складено 26.02.2020 року, тобто одночасно з внесенням відомостей про вчинене порушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що суперечить вимогам ст. 61 Конституції України.
Крім того, головним державним інспекторомУправління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) ОСОБА_2 було допущено в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 виправлення відомостей в кількості штук виловленої риби.
Також у матеріалах справи відсутні дані, які враховуються судом при прийнятті рішення по даній справі відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, а саме: характеристика на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дані про ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тощо.
Виявлення вищевказаних порушень, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст.268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 268, 276-279, 283 КУпАП,-
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 90 КУпАП направити для належного оформлення до Управління державного агенства рибного господарства у Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль) Державного агентства рибного господарства України на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
СуддяН. І. Лущак