Справа № 344/7233/20
Провадження № 2-а/344/254/20
про залишення скарги без руху
15 червня 2020 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Пастернак І.А., вивчивши матеріали справи за скаргою ОСОБА_1 про скасування постанови Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради №01/21 від 22.01.2020 року по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, -
В суд надійшла скарга ОСОБА_1 про скасування постанови Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради №01/21 від 22.01.2020 року по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали скарги, вважаю, що її слід залишити без руху, надавши скаржнику термін для усунення недоліків, виходячи із наступного.
Згідно ч.1 ст. 288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову адміністративної комісії - у виконавчий комітет відповідної ради або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п. 1 ч.1 ст. 20 КАС України).
Відповідно до ст 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Позовна заява має відповідати вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, скаржником при поданні до суду скарги не дотримано вищевказаних вимог, зокрема не вказано відповідача.
В порушення п.11 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
За змістом частин 2, 4 та 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак долучені позивачем до позовної заяви копії документів не засвідчені належним чином.
Відповідно до ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладене, суддя вважає за необхідне залишити скаргу ОСОБА_1 без руху та надати скаржнику строк для виправлення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 168, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Скаргу ОСОБА_1 про скасування постанови Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради №01/21 від 22.01.2020 року по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - залишити без руху, надавши скаржнику строк 10 днів з дня отримання ухвали для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити скаржнику, що у випадку, коли він не виконає вимоги даної ухвали, скарга вважатиметься неподаною та буде йому повернута.
Відповідно пункту 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки визначені ст. 169 КАС України про залишення позовної заяви без руху продовжуються на строк дії такого карантину.
Копію ухвали направити для відома та виконання скаржнику.
Ухвала не оскаржується.
Суддя Пастернак І.А.