Справа № 191/1417/20
Провадження № 3/191/407/20
05 червня 2020 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Твердохліб А.В.,
за участю секретаря - Якимчук - Полянички Я.С.,
за участю прокурора Кисельова В.Г.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої Славгородська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області, спеціаліст відділу АПК, земельних відносин та екології, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування та згідно із п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування, а також, відповідно примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію за 2017 рік, а саме - 10.10.2018 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила обставини викладені у справі про адміністративне правопорушення, вину визнала, щиро розкаялася, просила суд не застосовувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу, оскільки отримує мінімальну заробітну плату та виховує сина самостійно.
Прокурор Кисельов В.Г. в судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у інкримінованому їй правопорушенні та призначити ОСОБА_1 покарання в межах санкції ст.172-6 КУпАП.
Дослідивши обставини справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, враховуючи думку прокурора, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена з огляду на таке.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом, на яку поширюється дія вказаного закону, перебуваючи у приміщенні Славгородської селищної ради, за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, смт. Славгород, вул. Космонавтів, 30, маючи відповідну технічну можливість, шляхом вчинення відповідних дій спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі щорічної декларації за 2017 рік, 10.10.2018 року подала щорічну декларацію.
Тобто, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону «Про запобігання корупції».
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпункті «в» пункту 1 частини першої ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані, щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Всупереч вказаній нормі закону ОСОБА_1 , подала декларацію за минулий 2017 рік, а саме - 10.10.2018 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, що підтверджується протоколом № 329 від 17.04.2020 року та іншими письмовими доказами.
Частиною 1 статті 172 - 6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, слід вважати щире каяття ОСОБА_1 у скоєному адміністративному правопорушенні, пов'язаному з корупцією.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , яка, має скрутне матеріальне становище, отримує мінімальну заробітну плату, що підтверджується декларацією, виховую самостійно сина, є розлученою, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, та враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності притягується вперше, враховуючи щире каяття ОСОБА_1 , у вчиненому, відсутність будь-яких наслідків вчиненого правопорушення, та відсутність обтяжуючих обставин, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП, та обмежитись зауваженням.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності адміністративного правопорушення, суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, виноситься постанова про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 33, 40-1, ч. 1 ст.172-6, 268, 284 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6КУпАП та обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її ухвалення.
Суддя: А. В. Твердохліб