справа № 204/3634/20
провадження № 3/204/2279/20
12 червня 2020 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Некрасов О.О., розглянувши адміністративний матеріал у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпропетровська, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 434554 від 16 травня 2020 року, 16 травня 2020 року близько 11 години 30 хвилин за адресою: м. Дніпро, вул. Перлинна, буд. 12 «в», в магазині, ОСОБА_2 , всупереч вимогам ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями, а саме горілкою без марки акцизного збору та відповідної ліцензії, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документі суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п. 226.5 п. 226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 в магазині здійснював продаж горілки, в якій відсутня марка акцизного збору. Між тим відповідальність за ст. 156 КУпАП настає за продаж алкогольних напоїв без марок акцизного податку, таким чином під час складання протоколу про адміністративне правопорушення не було розкрито об'єктивну сторону даного правопорушення.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 здійснював продаж горілки без марки акцизного збору та відповідної ліцензії, однак ст. 156 КУпАП не передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без відповідно ліцензії.
Відповіднодо ч. 1 та ч. 2 ст. 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася підчас відкупорювання (розкривання) товару. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
До протоколу не доданого жодного доказу стосовно того, що в вилучених п'яти літрових пластикових пляшках, знаходиться саме алкогольний напій, виготовлений промисловим способом та який не є фальсифікованим алкогольним напоєм. При цьому відповідальність за ст. 156 КУпАП настає за продаж алкогольних напоїв, без марок акцизного податку саме промислового виробництва. При цьому відповідальність за реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв передбачена ч. 1 ст. 177-2 КУпАП.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та спирту і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481-95-ВР, визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано документів щодо суб'єкта господарювання, якому належить магазин в якому здійснював продаж ОСОБА_2 , як не зазначена й назва магазину.
Також, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та письмових пояснень ОСОБА_2 , у відповідних графах «Місце роботи» зазначено, що він не працює, тобто, відповідальним працівником поліції не було додано до протоколу про адміністративне правопорушення доказів в підтвердження того, що правопорушник дійсно працює в даному магазині на посаді продавця, або підстав його перебування в зазначеному магазині.
Як вбачається з доданих до протоколу про адміністративне правопорушення матеріалів, а саме протоколу огляду вилучених речей та предметів, під час його складання були присутні поняті, однак в протоколі не зазначено про них. Свідки вчинення ОСОБА_2 правопорушення відсутні, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості пересвідчитись у факті торгівлі вказаним товаром саме правопорушником в день та час зазначений в протоколі.
Також протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей щодо виручки, одержаної від продажу горілки без марки акцизного податку.
Вказані недоліки унеможливлює розгляд даного адміністративного матеріалу.
При викладених обставинах матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Чечелівського ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП повернути до Чечелівського ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Некрасов