Постанова від 15.06.2020 по справі 420/5619/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/5619/18

Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

30 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку його пенсій у відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 січня 2018 року у розмірі 50% від підвищення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати пенсію позивача з 01.01.2018 року з розрахунку 100% від підвищення 5691,67 грн, що у підсумку пенсії (з надбавками) складає: 9720 грн. з послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії, на час ухвалення постанови судом.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що отримує пенсію по інвалідності ІІ групи у відповідності до приписів ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. На думку позивача, після перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року, її розмір зменшився до 48,7%, що є неприпустимим. Крім того, позивач зазначив про протиправність виплати йому з 01.01.2018 року підвищення до пенсії у розмірі 50%.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.01.2018 року з урахуванням приписів чинного на той час законодавства, а саме з 01.01.2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 складає 6874,97: 4029,13 (попередній розмір пенсії) + 2845,84 грн. (50 % від підвищення 5691,67 грн.).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 року зупинено провадження у справі № 420/5619/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3783/18.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 року поновлено провадження у справі № 420/5619/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з прийнятим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити її позовні вимоги. Зокрема, апелянт зазначає, що суд першої інстанції , посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, не врахував, що у зв'язку із визнанням нечинними п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, з 05 березня 2019 року позивач має право на виплату підвищення до його пенсії у розмірі 100%. Крім того, апелянт зазначив про завдання йому матеріальної шкоди, яка виникла через проведення ГУ ПФУ в Одеській області перерахунку його пенсії на підставі протиправних пунктів 1,2 постанови № 103, що призвело до недоплати суми підвищення з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в який просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення в зв'язку із необґрунтованістю її доводів.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01.10.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із складом наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1030,00 грн, оклад за військове звання 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40 %) 464,00 грн, надбавка за кваліфікацію (5 %) 56,65 грн, робота з таємними виробами носіями (10 %) 103,00 грн, надбавки за особливо важливі завдання (50 %) 812,00 грн, премія (10 %) 103,00 грн, основний розмір пенсії складав 80 % грошового забезпечення з урахуванням збільшення (25%) 580,21 грн, надбавка за інвалідність війни 2 групи при виконання обов'язків 580,80 грн та 50,00 грн, підвищення 497,28 грн, всього 4029,13 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 02.04.2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , під час якого враховані посадовий оклад 4650,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50 %) 3030,00 грн; основний розмір пенсії складав 80 % грошового забезпечення з урахуванням доплат в тому числі збільшення (25 %) 1818,00 грн, надбавка за інвалідність війни 2 групи при виконання обов'язків 580,80 грн та 50,00 грн, усього 9720,80 грн.

З 01.01.2018 року розмір пенсії позивача складає 6 874,97 грн (попередній розмір пенсії 4029,13 + 2845,84, що становить 50% від підвищення 5 691,67 грн). З 01.01.2019 року підвищення до пенсії позивача становить 4 268,75 грн., з 01.01.2020 року - виплаті підлягає 100% підвищення до пенсії у сумі 5 691,67 грн.

Листом без дати та номеру ПФУ України повідомило ОСОБА_1 , що на виконання постанови Кабміну № 103 його пенсію перераховано з 01.01.2018 року, підвищення до пенсії склало 5 691,67 грн, яке буде виплачуватись з 01.01.2018 року у розмірі 50%, з 01.01.2019 року - у розмірі 75%, а з 01.01.2020 у повному розмірі.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно перерахував пенсію позивача з 01.01.2018 з урахуванням приписів чинних на той час п.1, п.2 постанови № 103. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18, яким скасовані п.1, п.2 постанови № 103, набрало законної сили 05.03.2019 року, а тому підстави для його застосування з 01.01.2018 відсутні.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабміну України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії було передбачено пунктом 2 постанови №103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Відповідно до ч.1 ст.265 КАС України, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (у справі № 826/3858/18) позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.

Разом з тим, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови №103 були діючими.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду по справі № 640/19928/18 від 09 квітня 2020 року.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач правомірно перерахував пенсію позивача з 01.01.2018 з урахуванням приписів чинних на той час п.1, п.2 постанови Кабміну № 103.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 22 листопада 2018 року, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,328 КАС України, судова колегія -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.В.Вербицька

Суддя О.В.Джабурія

Суддя К.В.Кравченко