Справа № 308/3333/20
3/308/2029/20
03 червня 2020 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Лемак О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
06 березня 2020 року о 06 год. 26 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок» Закарпатської митниці Держмитслужби, в напрямку «Виїзд з митної території України», на смугу «зелений коридор» ділянки «Виїзд з України» заїхав автомобіль марки «SKODA OCTAVIA», реєстраційний номер Угорщини НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 під керуванням громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ).
Для митного контролю водієм було подано контрольний талон для переміщення по смузі «зелений коридор», документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_3 ), свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 та довіреність на право розпорядження та керування транспортним засобом від 11.06.2018 року № 21022/H/794/2018.
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Перед початком проведення поглибленого огляду було проведено опитування громадянина Угорщини ОСОБА_1 , в ході якого він заперечив наявність в транспортному засобі та особистих речах товарів та предметів заборонених або обмежених до вивезення з митної території України, а також прихованих від митного контролю.
Під час проведення поглибленого огляду автомобіля марки «SKODA OCTAVIA», реєстраційний номер Угорщини НОМЕР_1 , виявлено приховані від митного контролю та незаявлені під час проведення усного опитування тютюнові вироби з акцизною маркою України в загальній кількості 310 пачок: марки Parker & Simpson Compact - 80 шт., LD Compact Red Rhytm - 90 шт. LD Compact Green Swing - 60 шт., LD Compact Amber Groove - 80 шт. Сигарети знаходилися рівномірно розподілені у двох спеціально виготовлених тайниках у порогах автомобіля з обох боків ТЗ. Доступ до вмісту тайників став можливим через отвори, що знаходилися у салоні автомобіля з внутрішньої сторони порогів, після демонтажу водійського та переднього пасажирського сидінь та зняття спеціально виготовлених металевих пластин розмірами 16 х 10 см., які кріпилися до порогу спеціально виготовленим механізмом.
При наданні письмового пояснення, водій ОСОБА_4 пояснив, що у зв'язку з критичною фінансовою ситуацією він мав намір заробити при продажі тютюнових виробів в Угорщині тому і приховав тютюнові вироби від митного контролю. Згідно інформації з ЄАІС ДМСУ даних про притягнення громадянина Угорщини ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил протягом року не встановлено.
Згідно із п.53 ст. 4 Митного кодексу України, спеціально виготовлене сховище (тайник) -сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу, тощо.
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «hasznaltauto.hu») від 06.03.2020 року, вартість аналогічного/подібного автомобіля марки «Skoda Octavia», тип двигуна - бензиновий, 2008 рік випуску становить 1 100 000 форинтів, що згідно курсу НБУ станом на 06.03.2020 р. становить 90700 грн. 50 коп. (курс форинта 0,08245500 грн. за 1 форинт).
Таким чином громадянин Угорщини ОСОБА_4 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України тютюнових виробів з приховуванням від митного контролю, які знаходилися у порогах автомобіля, тобто у спосіб, що утруднював виявлення таких товарів.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці ДФС Зубенко І.І. у судовому засіданні зауважив, що вважає громадянина Угорщини ОСОБА_4 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Гр. Угорщини ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС України, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях гр. Угорщини ОСОБА_4 є ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України - переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до п. 53 ст. 4 МК України спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.
Під використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення таких товарів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак-форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
Факт вчинення вказаного правопорушення громадянином Угорщини ОСОБА_5 та винність вказаної особи у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0380/30500/20 від 06.03.2020 року, копією акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 06.03.2020 року, фотоматеріалами до протоколу, доповідною запискою державного інспектора відділу № 4 митного посту «Вилок» Закарпатської митниці ДФС Черненко Р.О,.
Як вбачається з матеріалів справи вартість тютюнових виробів з акцизною маркою України марки Parker & Simpson Compact в кількості 80 шт., марки LD Compact Red Rhytm, в кількості 90 шт., марки LD Compact Green Swing, в кількості 60 шт., марки LD Compact Amber Groove, в кількості 80 шт., становить 11024,50 грн.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суд вважає, що у питанні щодо накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 треба виходити з положень ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, практики Європейського суду, які, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ, як джерело права, а також положень ст. 33 КУпАП.
Зокрема у своїх рішеннях (у справах «Бакланов проти Російської Федерації» від 09.06.2005, «Фрізен проти Російської Федерації» від 24.03.2005, «Надточій проти України» від 15.05.2008, «Ісмаїлов проти Російської Федерації» від 06.11.2008) Європейський суд з прав людини зазначив, що втручання у право безперешкодного користування своїм майном передбачає «справедливу рівновагу» між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав людини. Держава при конфіскації майна зобов'язана додержуватися критерію правомірності позбавлення майна (балансу інтересів), визначеного у статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, де вказується, що ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Цей критерій передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою (в даному випадку - регулювання поведінки всіх громадян, які перетинають кордон, шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення) та засобами, які використовуються для її досягнення. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб'єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з'ясованих обставин і фактів.
Також у відповідності до абзацу 3 п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03.06.2005 суди при притягненні осіб до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, визначених у статті 352 МК (ч. 1 ст. 483 МК України), за які передбачено обов'язкову конфіскацію предметів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів через митний кордон України, також мають враховувати: обсяги конструктивних змін, внесених у ці предмети або транспортні засоби з метою приховування товарів; співвідношення вартості й кількості товару, який був предметом порушення митних правил з вартістю транспортного засобу, в якому цей товар переміщувався; інші обставини, - та за наявності підстав обговорювати питання про можливість звільнення таких осіб від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення на підставі статті, згідно якої таке звільнення можливе за правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам.
З матеріалі справи слідує, що загальна вартість предметів порушення митних правил становить 11024,50 грн.
Вартість транспортного засобу марки «Skoda Octavia», тип двигуна - бензиновий, 2008 рік випуску, згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «hasznaltauto.hu») від 06.03.2020 року, становить 1 100 000 форинтів, що згідно курсу НБУ станом на 06.03.2020 р. становить 90700 грн. 50 коп. (курс форинта 0,08245500 грн. за 1 форинт).
Враховуючи вищенаведене та те, що громадянин Угорщини ОСОБА_4 , згідно письмових пояснень свою вину у вчиненому порушенні митних правил визнає повністю, щиро розкаюється, а також те, що вартість безпосередніх об'єктів порушення митних правил є значно менша у співвідношенні із вартістю транспортного засобу, приходжу до переконання, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил та їх конфіскацію, а транспортний засіб, який використовувався для переміщення предметів порушення митних правил - повернути власнику або уповноваженій ним особі.
З врахуванням наведеного та керуючись ст. 4, ч. 1 ст. 483, ст. ст. 526, 527-529 МК України, ст. ст. 33, 40-1, 265, 283-285, 287, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що становить 11024,50 (одинадцять тисяч двадцять чотири гривні 50 коп.), з конфіскацією на користь держави безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме тютюнові вироби з акцизною маркою України марки Parker & Simpson Compact - 80 шт., LD Compact Red Rhytm - 90 шт., LD Compact Green Swing - 60 шт., LD Compact Amber Groove - 80 шт., в загальній кількості 310 пачок.
Вилучений, згідно з протоколом про порушення митних правил № 0380/30500/20 від 06.03.2020 року, легковий марки Skoda, модель Octavia, номер кузова НОМЕР_2 , рік виготовлення 2008, тип кузова - седан, тип двигуна бензиновий, об'єм двигуна 1595 см3, потужність 75 KW. Код УКТЗЕД 8703 23 90 13 - повернути власнику або уповноваженій ним особі.
Стягнути з громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 420,40 грн., судового збору.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Лемак