15.06.2020 227/2253/20
15 червня 2020 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 водієм-електриком 2 взводу підвозу боєприпасів групи матеріального забезпечення, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,
З ІНФОРМАЦІЯ_1 до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП громадянина ОСОБА_1 .
Як вбачається із складу правопорушення, зазначеного в протоколі ДНК-2 № 1924 віж 08.06.2020 року про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки військової служби та умисно порушуючи військову дисципліну в умовах особливого періоду, о 23:00 годині 07.06.2020 року самовільно залишив місце служби, а саме н.п. Каменка Добропільського району Донецької області. 08.06.2020 року близько 09:00 годин командуванням військової частини солдата ОСОБА_1 було знайдено та доставлено до розташування військової частини. В період з 23:00 години 07.06.2020 року до 09:00 годину 08.06.2020 року солдат ОСОБА_1 проводив час на власний розсуд, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.172-11 КУпАП.
Вивчивши протокол та долучені до нього матеріали, суд вважає, що адміністративний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП України і підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного.
1.Як вбачається з складу адміністративного правопорушення, зазначеного в протоколі солдат ОСОБА_1 самовільно залишив місце служби в умовах особливого періоду. При цьому в протоколі та доданих до нього документах не зазначено підстави проходження війської служби( за контрактом, військовозобов"язаний або резервіст під час проходження зборів), що повинно бути зазначено в протоколі, оскільки ст.172-11 КУпАП передбачає декілька самостійних складів адміністративного правопорушення.
2.Окрім того, до протоколу не додано документального підтвердження перебування військослужбовця ОСОБА_1 в зоні проведення АТО( наказ про відрядження або виписка з нього, довідка про відрядження з місця постійної дисклокації військової частини в зону АТО)
3. Також в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені свідки та не додано їх письмові пояснення.
4. Згідно ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203 - 206-1, розглядаються протягом доби. В той же час, суд був позбавлений можливості зясувати вищезазначені обставини безпосередньо у особи, відносно якої складено протокол, в зазначені строки, оскільки ОСОБА_1 не було доставлено до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Суд вважає, що без усунення вказаних недоліків судовий розгляд справи неможливий, оскільки суд не може виходити за межі адміністративного протоколу і самостійно встановлювати ці обставини.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і унеможливлюють розгляд справи по суті, зазначений адміністративний матеріал підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, разом із доданими до нього матеріалами повернути до Військової комендатури м. Покровськ на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Корнєєва