Кіровоградської області
30.07.07 р. № 02-12/36
Суддя господарського суду Кіровоградської області Л.С. Коротченко, розглянувши матеріали
за адміністративним позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-С", м. Кіровоград
до відповідача: Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград
про зобов'язання укласти договір,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Караван-С" звернулося до господарського суду з позовною заявою без номера і дати, яка містить вимогу до Кіровоградської міської ради наступного змісту:
зобов'язати Кіровоградську міську раду укласти з товариством з обмеженою відповідальністю "Караван-С" договір оренди земельної ділянки площею 10,00 кв. м. за адресою: м. Кіровоград, біля перехрестя вулиць Жовтневої революції та пров. Ленінського під розміщення торгівельного кіоску строком на 10 років.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі чи відмову у відкритті провадження в справі господарський суд виходить з наступного.
Відповідно положень пункту 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам, зокрема підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У поданому адміністративному позові міститься позовна вимога про зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки на підставі того, що позивач має правові підстави для користування спірною земельною ділянкою.
Предметом спору у даній справі фактично є право користування спірною земельною ділянкою.
Тобто, між сторонами існує спір про право на земельну ділянку, що в свою чергу виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
Зазначення Кіровоградської міської ради як відповідача не змінює правову природу спірних відносин та на робить даний спір публічно-правовим.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб"єктами стосовно їхніх прав та обов"язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб"єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб"єктів, а ці суб"єкти відповідно зобов"язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб"єкта.
Дана справа не є публічно-правовим спором і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), яке наведене у п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України і компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
Отже, позовна вимога про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому згідно пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 109, 165, п. 6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі протягом п'яти днів з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або відповідно частини 5 ст. 186 КАС України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Суддя Л.С. Коротченко