Рішення від 12.06.2020 по справі 460/1493/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 року м. Рівне №460/1493/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Рівненській області

доОСОБА_1

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Рівненській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу у сумі 31808,08 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за ОСОБА_1 обліковується податковий борг по податку на додану вартість та з податку на прибуток та по миту на нафтопродукти, транспортні засоби та шини до них, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на загальну суму 31808,08 грн., який виник у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом згідно податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 08.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін. Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов.

Відповідач правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою суду від 30.07.2019 клопотання відповідача задоволено, зупинено провадження у справі №460/1493/19 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №460/1740/19.

Ухвалою суду від 03.06.2020 поновлено провадження у справі, розгляд справи провадити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За даними ГУ ДПС у Рівненській області станом на 31.05.2019 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 31808,08 грн., а саме:

податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів (14070100) в сумі 21868,05 грн.;

мито на нафтопродукти, транспортні засоби та шини, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності (15010500) в сумі 9940,03 грн.

Дана заборгованість виникла за результатами донарахованих штрафних санкцій за актом №2607/17-00-13-04/ 2784905791 від 29.11.2018 та нарахованої пені на борг минулих років: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів на підставі податкового повідомлення-рішення №0011481304 від 11.12.2018; мито на нафтопродукти, транспортні засоби та шини, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на підставі податкового повідомлення-рішення №0011491304 від 11.12.2018.

Оскільки відповідач суму податкового боргу в добровільному порядку не сплатив, тому позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно підпункту16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податкове повідомлення-рішення письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (підпункт 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі іменується ПК Країни)).

За правилами пункту 58.3. статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Фіскальним органом дотримано норм даного припису та надіслано податкове повідомлення-рішення на адресу відповідача листом з повідомленням про вручення.

За правилами пункту 56.1. статті 56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (пункт 56.2 статті 56 ПК України).

Одночасно пунктом 56.18. статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Судом встановлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №460/1740/19 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасовання податкових повідомлень-рішень від 11.12.2018 №0011481304 та №0011491304.

В подальшому, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2020 скасовано рішення Рівненського окружного адміністративного суду 30.09.2019 у справі №460/1740/19, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 11.12.2018 №0011481304 та №0011491304.

Відповідно до пункту 57.3. статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того, у відповідності до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2020 по справі №460/1740/19, яка набрала законної сиили, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 11.12.2018 №0011481304 та №0011491304 є протиправнми та підлягаются скасуванню, тому в силу ч. 4 ст. 78 КАС України звільняє зазначені обставини від доказування.

Оскільки, податкові повідомлення-рішення від 11.12.2018 №0011481304 та №0011491304 на підставі яких у відповідача виникла податкова заборгованість в загальній сумі 31808,08 грн. скасовані рішенням суду, а тому станом на час вирішення даної справи грошове зобов'язання визначене вказаними податковими повідомленнями-рішеннями не є узгодженим. Відтак, позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська12, код ЄДРПОУ 43142449) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 12 червня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.