вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"03" червня 2020 р. Cправа № 902/224/20
за позовом: Керівника Жмеринської місцевої прокуратури (вул. Національна, 6а, м. Жмеринка, Вінницька обл., 23100) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Перемоги, буд.14, м. Київ, 03135)
до: Фізичної особи - підприємця Малаховської Каролі Іванівни ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 39 042,35 грн
Суддя Яремчук Ю.О.
Секретар судового засідання Резніченко Ю.В.
За участю представників:
прокурор: Самборська Я.А.
позивача: Гончарук І.В.
відповідача: не з'явився
06.03.2020 р. до Господарського суду Вінницької області надійшов позов Керівника Жмеринської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи - підприємця Малаховської Каролі Іванівни про стягнення 39 042,35 грн.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи № 902/224/20) передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О.
Ухвалою суду від 11.03.2020 р. відкрито провадження у справі № 902/224/20. Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 08.04.2020 р.
На визначену дату судом представники сторін не з'явились, про місце, дату та час проведення даного судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 11.03.2020 р.
Суд зауважує, що від прокурора надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке долучене судом до матеріалів справи.
Зокрема від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке долучене судом до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 08.04.2020 р. підготовче засідання у справі відкладено на 06.05.2020 р. Повідомлено учасників справи про підготовче засідання у справі.
Ухвалою суду від 06.05.2020 р. закрито підготовче провадження та призначено справу № 902/224/20 для судового розгляду по суті на 03.06.2020 р.
На визначену дату судом в судове засідання з'явився прокурор та представник позивача.
Представник відповідача не з'явився, направлена кореспонденція суду відповідача повернута з відміткою: "Адресат відмовився отримувати".
Згідно з ч.4 ст.89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
Згідно із п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (абзац третій підпункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", яка на даний час є чинною).
За змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Ухвала Господарського суду Вінницької області у справі № 902/224/20 була оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись із відповідною ухвалою у зазначеному Реєстрі.
За вказаних обставин у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення учасників судового процесу про дату, час та місце судового слухання, але останній не скористався правом на участь свого представника у судовому засіданні.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов'язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов'язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.
Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. (Закон України від 17.07.1997 р. № 475/97- ВР), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993 р.), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999 р.).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі "Смірнова проти України").
Суд нагадує, що це роль національних судів - організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див.рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010).
Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення ст.ст. 13,74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами без явки в судове засідання відповідача.
У зв'язку з вищезазначеним, справа розглядається у відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Суд зазначає, що після виходу з нарадчої кімнати прокурор та представник позивача в судове засідання не з'явилися.
Розглянувши подані документи і матеріали даної справи, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, заслухавши прокурора та представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
В якості заявлених позовних вимог позивач зазначає наступне: Жмеринською місцевою прокуратурою під час вивчення підстав для вжиття заходів представницького характеру, виявлено випадки порушення перевізниками вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.
Зокрема, за результатами опрацювання інформації Управління Уктрансбезпеки у Вінницькій області щодо проведених перевірок дотримання автомобільними перевізниками вантажів, зареєстрованих на території Вінницької області, нормативних вагових параметрів фізичною особою-підприємцем Малаховською Карольою Іванівною вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги» постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 встановлено наступне.
26.07.2018 р. посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області виявлено факт перевезення вантажу (дуб - баланси, пиловник) із перевищенням вагових обмежень (без дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів - у разі неподільного вантажу), встановлених Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306 (далі -ПДР).
На підставі затвердженого 27.06.2018 р. графіку здійснення габаритно- вагового контролю з використанням пересувних пунктів на липень 2018, щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області у період 23.07.2018 р. - 29.07.2018 р. та направлення на рейдову перевірку від 23.07.2018 № 009270 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на а/д М-21 Виступовичі-Житомир-Могилів-Подільський 286 км, 26.07.2018 р. проведено перевірку транспортного засобу марки SCANIA модель R400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпу (напівпричіпу) марки згідно свідоцтва про реєстрацію транспорного засобу № НОМЕР_2 марки GENERAL TRAILERS модель PIDSA - 3 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 .
За даним фактом посадовими особами складено акт від 26.07.2018 р. № 058488 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 26.07.2018 р. №0000076, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.07.2018 р. № 0009076, при цьому позивач зазначає, що водій який керував транспортним засобом посадовим особам документ, що посвідчує особу не надав, з актом був ознайомлений, однак від пояснень та підпису відмовився.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 транспортний засіб марки SCANIA модель R400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп (напівпричіп) згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 марки GENERAL TRAILERS модель PIDSA- 3 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , належать ОСОБА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, у товарно-транспортній накладній від 25.07.2018 р. серія ЧН № 140629 зазначено, що автомобіль марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп державний реєстраційний номер НОМЕР_3 перевізника ФОП Малаховська К.І. під керуванням водія ОСОБА_2 прямував із ДП «Семенівське лісове господарство» (Вантажовідправник) Чернігівської області, Семенівка,Нижній склад. Нижній (пункт навантаження) до м. Вінниця (пункт розвантаження), Товариство з обмеженою відповідальністю « БАРЛІНЕК ІНВЕСТ» (Вантажоодержувач).
За результатами габаритного контролю транспортного засобу марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпу державний) реєстраційний номер НОМЕР_3 перевізника ФОП Малаховська К .І. становили : 6700 ; 6100 ; 8400 ; 8550 ; 8500; 8850 та фактичною масою транспортного засобу 47,100 т.
Позивач зазначає, що на підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0009076 від 26.07.2018 р та нараховано плату за проїзд у розмірі 1 254,30 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют Євро до Гривні Національного банку України станом на 26.07.2018 р. еквівалентно 39 042,35 грн (на день проведення розрахунку, а саме на 26.07.2018 р. курс гривні до 100 євро становив 3 112,68 гривень), яку відповідачем на час звернення прокурора до суду не сплачено.
Позивачем надано пояснення, що вищевказаний розрахунок проведений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1 затвердженої постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 р.), а саме: П = (Рзм + Рнві+ Рг) х В х К, де (П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів; К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків-у п'ятикратному розмірі)-П=(0,20+0,54)х565х3=1254,30 євро.
Незважаючи на те, що відповідно до п.311 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, за даними Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області згідно листа № 27470/20/24-19 від 08.07.2019 р. та № 3014/20/24-19 від 10.01.2020 р., у визначений вище термін ФОП Малаховська К.І. кошти добровільно не сплатила. За таких обставин визначена плата за проїзд, несплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, а відтак підлягає стягненню в судовому порядку.
Крім того, за результатами перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, а також виявлення порушення ФОП Малаховською К.І. цього законодавства, відносно останньої начальником Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області складено постанову № 049438 від 21.08.2018 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1 700,00 грн.
Відповідно до постанови Тиврівського районного відділу ДВС ГТУЮ у Вінницькій області про закінчення виконавчого провадження № 57743784 від 21.06.2019 р., винесеної старшим державним виконавцем Бондарчук Т.О., а також копії платіжного доручення № 2035 від 12.04.19, копії платіжного доручення № 3141 від 22.05.19 та копії платіжного доручення № 3609 від 18.06.2019 р. ФОП Малаховська К.І. сплатила адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн, згідно вищевказаної постанови № 049438 від 21.08.2018 р.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879 (далі Порядок).
Згідно із ч. 3 п. 2 вказаного Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи на 2 відсотки.
Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Судом встановлено, що на підставі затвердженого 27.06.2018 р. графіку здійснення габаритно-вагового контролю з використанням пересувних пунктів на липень 2018, щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області у період 23.07.2018 р. - 29.07.2018 р. та направлення на рейдову перевірку від 23.07.2018 р. № 009270 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на а/д М-21 Виступовичі-Житомир-Могилів-Подільський 286 км, 26.07.2018 р. проведено перевірку транспортного засобу марки SCANIA модель R400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпу (напівпричіпу) марки GENERAL TRAILERS модель PIDSA - 3 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 та причіпу (напівпричіпу) марки згідно свідоцтва про реєстрацію транспорного засобу № НОМЕР_2 марки GENERAL TRAILERS модель PIDSA - 3 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 .
В ході проведеної перевірки виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
За даним фактом посадовими особами складено акт від 26.07.2018 р. № 058488 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 26.07.2018 № 0000076, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.07.2018 № 0009076, при цьому водій який керував транспортним засобом посадовим особам документ, що посвідчує особу не надав, з актом був ознайомлений, однак від пояснень та підпису відмовився.
Зокрема суд зауважує, що факт порушення вагових обмежень також підтверджується довідкою про зважування від 26.07.2018 р. № 03547.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 транспортний засіб марки SCANIA модель R400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп (напівпричіп) згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 марки GENERAL TRAILERS модель PIDSA-3 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , належать ОСОБА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 .
Зокрема суд зауважує, що у товарно-транспортній накладній від 25.07.2018 р. серія ЧНВ №140629 зазначено, що автомобіль марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп державний реєстраційний номер НОМЕР_3 перевізника ФОП Малаховська К.І. під керуванням водія ОСОБА_2 прямував із ДП «Семенівське лісове господарство» (Вантажовідправник) Чернігівської області, Семенівка, Нижній склад, Нижній (пункт навантаження) до м. Вінниця (пункт розвантаження), Товариство з обмеженою відповідальністю «БАРЛІНЕК ІНВЕСТ» (Вантажоодержувач).
Судом з матеріалів справи встановлено, що на підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0009076 від 26.07.2018 р. та нараховано плату за проїзд у розмірі 1254,30 евро.
Суд зазначає, що вищевказаний розрахунок проведений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1 затвердженої постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 р.), а саме: П = (Рзм + Рнві+ Рг) х В х К, де (П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів; К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі) -П=(0,20+0,54)х565хЗ=1254,30 євро.
В матеріалах справи міститься лист № 19/2784-18 від 02.08.2018 р. Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на адресу Малаховської Каролі Іванівни , в якому повідомлено, що останній нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу марки автомобіль марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп державний реєстраційний номер НОМЕР_3 в розмірі 1254,3 євро. При цьому вказано, що плату необхідно здійснити протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати та повідомити про це відповідний територіальний орган Державної служби України з безпеки на транспорті. (а.с. 39).
Листом № 3014/20/24-19 Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області повідомило Заступника керівника Жмеринської місцевої прокуратури Віктора Куцого, про те, що станом на 10.01.2020 р. плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 1 254,3 євро згідно акту відповідачем не сплачена. (а.с. 55)
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" № 3353-ХІІ від 30.06.1993 передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 р. автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; водій - особа, який керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт"за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних доходів громадян.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" № 2862-ІV від 08.09.2005 передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі вважаються здвоєними або строєним, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м.
Відповідно до п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, у тому числі:
- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №422;
- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Як зазначено вище, уповноваженими представниками Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області 26.07.2018 р. під час рейдової перевірки транспортного засобу автомобіль марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , який належить на праві приватної власності Малаховській К.І. , було виявлено та зафіксовано перевищення ваги.
А саме було встановлено: внаслідок габаритного контролю транспортного засобу марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпу державний реєстраційний номер НОМЕР_3 перевізника ФОП Малаховська К.І навантаження на осі складає: 6700 ; 6100 ; 8400 ; 8550 ; 8500 ; 8850 та фактиною масою транспортного засобу 47,100 т.
При здійсненні перевірки ваги транспортного засобу уповноваженими представниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області були досліджені наступні документи:
- товарно-транспортна накладна;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
За наслідками здійснення габаритно-вагового контролю складена довідка № 0000076 від 26.07.2018 р., в якій зазначено, що навантаження на осі складає 6700; 6100; 8400; 8550; 8500; 8850 тони, повна маса транспортного засобу 47,100 тонн.
Згідно із пунктом 30 Порядку № 879 плата за проїзд великоваговогота/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою:
П = (Рзм+Рнв+Рг) х В
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рив - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
Відповідно до пункту 311 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Відповідно до наданого розрахунку до оплати підлягає 1254,30 євро.
Разом з тим, пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в Національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно із даними Національного банку України курс за 100 Євро по відношенню до гривні станом на 26.07.2018 р. складав 3112,682 грн.
Прокурор в позові просить стягнути з відповідача плату за проїзд у розмірі 39 042,35 грн.
У постанові від 06.06.2018 р. у справі № 820/1203/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що категорія спорів про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, яка нарахована управлінням Укртрансбезпеки та її територіальними органами не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні відносини з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави) носять приватноправовий характер та, як наслідок, не можуть бути предметом спору, віднесеної до адміністративної юрисдикції та мають вирішуватись в порядку господарського або цивільного судочинства. Так, за своєюправовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
Згідно із ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розміні.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Аналогічним чином питання відшкодування збитків врегульовано Господарським кодексом України.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Прокурором доведено суду порушення економічних інтересів держави у зв'язку з порушенням відповідачем норм законодавства щодо проїзду великовагових та транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та невиконанням обов'язку з внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу марки SCANIA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіпу державний реєстраційний номер НОМЕР_3 перевізника ФОП Малаховська К.І, а також правомірність нарахування та стягнення плати за перевищення ваги транспортного засобу, що належить відповідачу на праві приватної власності.
Відповідач доказів добровільної оплати нарахованої йому плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу у зв'язку з перевищенням вагових нормативів та наявності дозволу на право руху автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень суду не надав. Контрозрахунок заявленої до стягнення суми також не надав.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 1 254,30 євро, що еквівалентно 39 042,35 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 113, 118, 123, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Малаховської Каролі Іванівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_12 ) в дохід Державного бюджету України (УК у м. Вінниця/отг м. Вінниця/22160100, код ЄДРПОУ 38054707, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р UA 838999980313171216000002856, призначення платежу: 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 39 042,35 грн.
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Малаховської Каролі Іванівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_12 ) судовий збір в сумі 2 102,00 грн на користь прокуратури Вінницької області (код ЄДРПОУ 02909909), Державна казначейська служба України, м. Київ, р/р UA 5682017203343110002000003988, МФО 820172, отримувач: Прокуратура Вінницької області) витрати на сплату судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
7. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Повне рішення складено 15 червня 2020 р.
Суддя Яремчук Ю.О.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2,3 - Керівнику Жмеринської місцевої прокуратури, позивачу (вул. Національна, 6а, м. Жмеринка, Вінницька обл., 23100) (вул. Перемоги, буд.14, м. Київ, 03135)
4 - відповідачу (вул. Мічуріна, 9, смт. Тиврів, Вінницька обл., 23300)