про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
12 червня 2020 р. м. Чернівці справа № 600/752/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув матеріали
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Чернівці, ЄДРПОУ 00015622)
про зобов'язання знести зміни до нормативно-правового акту.
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить зобов'язати Міністерство юстиції України внести зміни в абзац третій пункту 6 розділу V наказу № 2438/5 від 19.11.2013 р., в зміні надати можливість використання штативів з умовою, якщо він не буде заважати іншим користувачам читальної зали та при необхідності обмежити розміри штативів, які можна використовувати або обмежити простір в якому, можна буде використовувати штатив. При наявності спеціальної кімнати або місця для копіювання архівних документів, дати можливість використовувати штативи будь-яких розмірів або штативи з обмеженим розміром.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
За приписами ч.1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Отже, адміністративні справи з приводу оскарження, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства юстиції України вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Пунктом 18 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. № 228 (далі - Положення № 228) Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації.
За приписами п. 10 Положення № 228 Мін'юст у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням. Накази Мін'юсту, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. Нормативно-правові акти Мін'юсту підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Отже, Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, який видає нормативно-правові акти у формі наказів.
Судом встановлено, що позивач просить суд зобов'язати Міністерство юстиції України внести зміни в абзац третій пункту 6 розділу V наказу № 2438/5 від 19.11.2013 р.
На переконання суду, оскаржуваний наказ Міністерства юстиції України є нормативно - правовим актом, що підпадає під категорію справ, яка вирішується за правилами виключної підсудності відповідно до ч.1 ст. 27 КАС України.
З огляду на викладене, оскарження наказів Міністерства юстиції України, вирішуватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Враховуючи наведене, даний спір підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити також і те, що вказана адміністративна справа не може бути розглянута Чернівецьким окружним адміністративним судом і з інших підстав.
Так, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 317 КАС України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
Передачу справ з одного суду до іншого суду визначають положення ст. 29 КАС України.
Так, згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч. 1, 2 ст. 30 КАС України).
Оскільки адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 підсудна окружному адміністративному суду міста Києва, суд приходить до висновку про необхідність передати даний адміністративний спір за підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 27, 29, 248 та 256 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про зобов'язання знести зміни до нормативно-правового акту, - передати за підсудністю на розгляд до Окружному адміністративному суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 295-297 КАС України.
За приписами п. З розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя В.К. Левицький