Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 червня 2020 р. Справа № 520/5597/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у виплаті лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року та лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р. однією сумою без урахування постанови КМУ № 649 від 22.08.2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018 згідно з постановою КМУ №159 від 21.02.2001 року без урахування постанови КМУ № 649 від 22.08.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно не здійснив позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 100% підвищення пенсії.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії в разі втрати годувальника, призначеної у 2004 році на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнень військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. З 01.10.2017 основний розмір пенсії позивача, обчисленої 30% грошового забезпечення 1808,10 грн. склав 542,43 грн. з урахуванням мінімального розміру пенсії - 2904,00 грн. Підсумок пенсії позивача 01.01.2018 склав 3302,58 грн. З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, на підставі довідки №ФХ110916 від 26.03.2018, виданої Харківським ОВК. З 01.01.2018 основний розмір пенсії, обчисленої 30% грошового забезпечення 5683,50 грн., склав 1705,05 грн. з урахуванням мінімального розміру пенсії - 2904,00 грн. Підсумок пенсії позивача з 01.01.2018 року склав 3302,58 грн. Оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.01.2018 року не змінився (пенсія продовжує виплачуватися в мінімальному розмірі), підвищення до пенсії, визначене станом на 01.03.2018 року, відсутнє. Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як свідчать матеріали справи, позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), з 2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області та отримує з 2004 року пенсію по втраті годувальника, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Строк призначення: довічно. Пенсію позивачу призначено у розмірі 30% грошового забезпечення.
У 2004 році розмір пенсії позивача по втраті годувальника становив 120,62 грн. (основна сума пенсії 90,75 грн., надбавки 29,87 грн.), що підтверджено копією розрахунку пенсії МО України у разі втрати годувальника НОМЕР_2 .
Після проведеного 01.10.2017 року перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 542,43 грн. (30% від суми грошового забезпечення 1 808,10 грн.). При цьому, позивачу з 01.10.2017 року виплачувалось 3 302,58 грн., з яких: 2 904,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника), надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 363,00 грн. та доплата до підвищення членам сім'ї померлого 35,58 грн. Підстава перерахунку: Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Після проведеного перерахунку з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не змінився та склав 3 302,58 грн. Підстава перерахунку: Постанови КМУ № 704 та № 103 (пункт 1 та довідка №ФХ110916 від 26.03.2018 року, виданої Харківським ОВК.
01.12.2018 року позивачу також було проведено перерахунок пенсії, основний розмір якої склав 1 705,05 грн. (30% від суми грошового забезпечення 5 683,50 грн.). При цьому, позивачу з 01.12.2019 року виплачувалось 3 392,58 грн., з яких: 2 994,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника), надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 374,25 грн. та доплата до підвищення членам сім'ї померлого 24,33 грн. Підстава перерахунку: Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", постанова КМУ № 103.
З 01.07.2019 року позивач отримував пенсію у розмірі 3 526,58 грн.
Після проведеного 01.12.2019 року перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 1 705,05 грн. (30% від суми грошового забезпечення 5 683,50 грн.). При цьому, позивачу з 01.10.2017 року виплачувалось 3 685,50 грн., з яких: 3 276,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника), надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 409,50 грн. Підстава перерахунку: Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
З 01.12.2019 року розмір пенсії позивача складав 3 685,50 грн.
Вказане підтверджено довідкою ГУ ПФУ в Харківській області № 2262 від 22.04.2020 року, а також копіями перерахунків пенсії ГУ ПФУ в Харківській області (пенсійна справа №ФХ110916 - Міноборони).
25.02.2020 року представник позивача звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р. однією сумою разом з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії з 01.01.2018 згідно з постановою КМУ №159 від 21.02.2001 року.
Листом від 06.03.2020 року пенсійний орган повідомив позивача, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», головним управлінням з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Виплата перерахованих підвищених пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 103 проводилась з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. - 75 відсотків. На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088, з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до 1 березня 2018 р. та перерахованих з 1 січня 2018 р., здійснюється з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р. Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-ІУ, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 нараховані пенсійні виплати здійснювались і здійснюються своєчасно, у відповідності до норм та вимог чинного законодавства. Враховуючи вищевикладене, для нарахування і виплати компенсації втрати частини доходів, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку № 159, немає підстав.
Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії та розміром її виплати, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 29 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31) (ч.1 ст. 30 згаданого Закону).
У відповідно до п.б ч.1 ст. 36 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно (статті 40 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно положень ст. 37 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як встановлено судом та не заперечувалося сторонами, ОСОБА_1 з 2004 року отримує пенсію по втраті годувальника у розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) (пункти 1 та 2 втратили чинність з 05 березня 2019 року) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
На підставі вказаного Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно копій довідки ГУ ПФУ в Харківській області № 2262 від 22.04.2020 року та перерахунків пенсії ГУ ПФУ в Харківській області (пенсійна справа №ФХ110916 - Міноборони), після проведеного 01.10.2017 року перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 542,43 грн. (30% від суми грошового забезпечення 1 808,10 грн.). При цьому, позивачу з 01.10.2017 року виплачувалось 3 302,58 грн., з яких: 2 904,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника, надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 363,00 грн. та доплата до підвищення членам сім'ї померлого 35,58 грн.
Після проведеного перерахунку з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не змінився та складав 3 302,58 грн.
Після проведення перерахунку з 01.12.2018 року основний розмір пенсії позивача склав 1 705,05 грн. (30% від суми грошового забезпечення 5 683,50 грн.). При цьому, позивачу з 01.12.2019 року виплачувалось 3 392,58 грн., з яких: 2 994,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника, надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 374,25 грн. та доплата до підвищення членам сім'ї померлого 24,33 грн.
З 01.07.2019 року позивач отримував пенсію у розмірі 3 526,58 грн.
Після проведеного 01.12.2019 року перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 1 705,05 грн. (30% від суми грошового забезпечення 5 683,50 грн.). При цьому, позивачу з 01.10.2017 року виплачувалось 3 685,50 грн., з яких: 3 276,00 грн. - основний розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника, надбавка як утриманцю померлого військовослужбовця 409,50 грн.
З 01.12.2019 року розмір пенсії позивача також не змінився та складав 3 685,50 грн.
Отже, після проведення перерахунку пенсії, зокрема з 01.01.2018 року, ОСОБА_1 продовжує отримувати мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника згідно статті 37 Закону № 2262-ХІІ, за якою пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Незважаючи на здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, зокрема з 01.01.2018 року, ОСОБА_1 отримує мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника у зв'язку з тим, що після проведення таких перерахунків основний розмір пенсії позивачки (30% від грошового забезпечення військовослужбовця), виходить значно нижчим від мінімального розміру пенсії у разі втрати годувальника, встановленого статтею 37 Закону № 2262-ХІІ.
Оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.01.2018 року не змінився, пенсія продовжує виплачуватися в мінімальному розмірі незважаючи на її перерахунок, підвищення до пенсії, визначене станом на 01.03.2018 року, відсутнє.
На підставі викладеного вище, суд також приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність.
Питання про розподіл судових витрат вирішується у відповідності до статті 139 КАС України.
Постановою КМУ від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р., зокрема, на території Харківської області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211.
Суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX внесено доповнення до ст. 195 та розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Закон набирав чинності 02.04.2020 року.
Так, в пункті 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України (з урахуванням доповнень) зокрема зазначено, що під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки розгляду адміністративної справи та апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, пункту 3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень КАС України.
Суддя Шевченко О.В.