10 червня 2020 року м. Рівне №460/2714/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якій просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що був звільнений з військової служби у запас з посади заступника начальника управління пенсоналу штабу управління оперативного командування «Захід», а з 19.09.2018 йому призначено пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було постановлено перерахувати до 01.03.2018 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які виплатити з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 - 75 %; а з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення. Однак, вказані норми були визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, відтак позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо перерахунку пенсії з 05.03.2019, проте отримав відмову, мотивовану відсутністю затвердженого порядку проведення перерахунку пенсій на інших умовах. Вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393». Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. А тому, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми до пенсії скасовано, відтак переконаний, що з 05.03.2019 пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Ухвалою судді від 29.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та визначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 29.10.2019 провадження у справі зупинено на підставі пункту 9 частини другої статті 236 КАС України до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19).
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву (а.с.34-35), в якому вказав, що позивачем пропущено строк звернення до суду. По суті позовних вимог зазначив, що позивачу з 19.09.2018 призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із врахуванням 32 років вислуги, що становило 70 % грошового забезпечення. Статтею 12 вказаного Закону визначено умови пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, згідно з пунктом «а» пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку, якщо особа звільнена зі служби: з жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення має вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. Зазначає, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача звільнено з військової служби з 18.09.2019 та на момент звільнення згідно з розрахунком № 752 у календарному обрахунку вислуга років позивача становила 30 років 05 місяців 21 день, а у пільговому 32 роки 04 місяці 10 днів. Стверджує, що позивачу було обчислено пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Відповідач звертає увагу, що грошове забезпечення на момент звільнення позивача встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а тому позовні вимоги щодо зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків сум підвищення пенсії є безпідставні, позаяк пенсія позивача призначена з 19.09.2018, тобто з грошового забезпечення, що встановлене вказаною постановою Кабінету Міністрів України та після введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Наголошує, що пунктом 1 вказаної постанови № 103 було встановлено про необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018. Оскільки позивачу пенсія призначена після 01.03.2018, позовні вимоги є безпідставними. Окрім того зазначає, що призначена позивачу пенсія виплачується у повному розмірі. З таких підстав відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою від 12.05.2020 провадження у даній справі поновлено.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
23.07.2019 наказом Міністра Оборони України № 440 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника управління персоналу штабу управління оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України звільнено військової служби у запас за підпунктом «б» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок» за станом здоров'я (а.с.41).
18.09.2019 наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 217 полковника ОСОБА_1 з 18.09.2018 виключено із списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області (а.с.42).
Вислуга років ОСОБА_1 на момент звільнення згідно з розрахунком № 752 у календарному обрахунку становить 30 років 05 місяців 21 день, а у пільговому 32 роки 04 місяці 10 днів (а.с.43).
25.09.2018 Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (на момент подання документів на призначення пенсії Рівненський обласний військовий комісаріат) було сформовано та подано пакет документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для призначення пенсії ОСОБА_1 (а.с.37-47).
Згідно з протоколом за пенсійною справою - 1701006893 (Міноборони) від 19.09.2018 відповідачем на підставі поданих документів з 19.09.2018 призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років - 32 роки (календ.32) у розмірі 70 % грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.48).
Із врахуванням грошового атестату (а.с.44-45) та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 18.09.2018 № 501/259 (а.с.46) для обчислення пенсії відповідачем було включено: посадовий оклад - 8180,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50 % - 4830,00 грн, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарних місяці у т.ч. премію - 4448,33 грн.
Загальна сума грошового забезпечення становила 18938,33 грн. Основний розмір призначеної пенсії склав 13256,83 грн. (18938,33 х 70 % - вислуга). До основного розміру пенсії позивачу було встановлено надбавки як учаснику бойових дій - 40 грн та учаснику АТО - 363,00 грн. До виплати розмір пенсії становив 13659,83 грн. (а.с.48).
05.09.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 05.03.2019 (а.с.15-17).
Листом від 01.10.2019 за № П-1589/07.1-59 П-1590/07.1-59 щодо умов виплати перерахованих пенсій відповідач зазначив, що 14.08.2019 Урядом прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, а тому підстав для зміни порядку виплати пенсій з 05.03.2019 немає (а.с.18-19).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), призначається незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Частиною третьою статті 43 цього Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (у редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.
За змістом позовних вимог позивач оскаржує дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З матеріалів справи суд встановив, що не заперечується позивачем у позовній заяві, що пенсію за вислугою років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу призначено з 19.09.2018.
В той же час, відповідно до частини першої, другої та четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію з 19.09.2018 з урахуванням вислуги 32 роки (календ.32) у розмірі 70 % грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1701006893 (Міноборони) від 19.09.2018 (а.с.48).
При цьому, розмір грошового забезпечення для призначення з 19.09.2018 позивачу пенсії за вислугу років визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із врахуванням грошового атестату (а.с.44-45) та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 18.09.2018 № 501/259 (а.с.46). Так, до розрахунку пенсії позивача включено: посадовий оклад - 8180,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50 % - 4830,00 грн, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарних місяці у т.ч. премію - 4448,33 грн.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд враховує, що Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Аналіз встановлених судом обставин за результатом дослідження доказів в матеріалах справи дає підстави для висновку, що оскільки позивачу призначено пенсію з 19.09.2018, тобто після 01.03.2018, та з грошового забезпечення визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач не набув права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення згідно із вказаною постановою.
За таких обставин, відповідачем не проведено відповідного перерахунку пенсії, у тому числі у порядку, визначеному пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким було встановлено порядок виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій з 01.01.2018.
Тобто, пенсійна виплата позивача не включає, відповідно, і доплати у вигляді суми підвищення перерахованої пенсії станом на 1 березня 2018 року, відтак позовні вимоги є безпідставними.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина друга статті 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і частиною першою статті 77 КАС України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінюючи встановлені судом фактичні обставини справи в розрізі норм матеріального закону, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача у спірних правовідносинах, відтак підстави для застосування заходів судового захисту прав та інтересів позивача у суду відсутні, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Таким чином, строк на апеляційне оскарження рішення суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повний текст рішення складений 10 червня 2020 року.
Суддя Нор У.М.