Рішення від 12.06.2020 по справі 440/2015/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2015/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ясиновського І.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шульги М.О.,

представників позивача - Мартосенка Є.О., Максименко Ю.П., Сакала О.І.,

представників відповідача - Холодного О.А., Хоружої Н.В., Книша С.І.,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Державного підприємства "Полтавське лісове господарство" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2020 року Державна екологічна інспекція Центрального округу (надалі по тексту також - Держекоінспекція, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Полтавське лісове господарство" (надалі по тексту також - ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”) про застосування заходів реагування шляхом тимчасового повного зупинення діяльності до:

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям;

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме дотримуватись протипожежних вимог до місць спалювання порубкових решток від заготовки лісу відповідно до Наказу Державного комітету лісового господарства України від 27.12.2004, встановлювати контейнери для зберігання відходів та мобільних (пересувних) санітарно-технічних приладів (біотуалетів) із герметичними ємностями для збору рідких відходів з розрахунку на чисельність осіб залучених до виконання робіт з планованої діяльності;

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, а саме здійснювати діяльність відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України";

- дотримання вимог Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, а саме не допускати використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду без дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду;

- отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”, а саме паливо роздавальних пунктів за адресами: Полтавська обл. Котелевський р-н с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 та Полтавська обл. Котелевський р-н с. Борівське, вул. Ляхова, 1;

- обладнання локальною мережею спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод навколо вигрібу (стічної ями) за адресою: Полтавській р-н, с. Копили, вул. Лісова, 1-А;

- забезпечення вимог п. 7 Умов спеціального водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування №422/ПЛ/49д-19 від 11.07.2019 року, а саме: подавати до 20 січня наступного за звітнім року дані режимних спостережень, відомості про фактичний водовідбір та результати хімічних аналізів за формою 7-ГР Кременчуцькій КГЕ та ДНВП “Геоінформ України”;

- розробки проекту зон суворої санітарної охорони свердловин, що використовуються ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”.

Ухвалою суду від 21 квітня 2020 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

06 травня 2020 року позивачем надано до суду документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 21 квітня 2020 року.

Також, 05 та 08 травня 2020 року позивачем надано до суду клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого останні викладено у наступній редакції:

- прийняти рішення щодо застосування заходів реагування до ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”, а саме тимчасово повністю зупинити діяльність із спеціального використання лісових ресурсів в порядку проведення рубок головного користування та санітарних рубок до:

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям;

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме дотримуватись протипожежних вимог до місць спалювання порубкових решток від заготовки лісу відповідно до Наказу Державного комітету лісового господарства України від 27.12.2004, встановлювати контейнери для зберігання відходів та мобільних (пересувних) санітарно-технічних приладів (біотуалетів) із герметичними ємностями для збору рідких відходів з розрахунку на чисельність осіб залучених до виконання робіт з планованої діяльності;

- повного забезпечення виконання умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, а саме здійснювати діяльність відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України";

- дотримання вимог Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, а саме не допускати використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду без дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду;

- отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”, а саме паливо роздавальних пунктів за адресами: Полтавська обл. Котелевський р-н с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 та Полтавська обл. Котелевський р-н с. Борівське, вул. Ляхова, 1;

- обладнання локальною мережею спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод навколо вигрібу (стічної ями) за адресою: Полтавській р айон, с. Копили, вул. Лісова, 1-А;

- забезпечення вимог п. 7 Умов спеціального водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування №422/ПЛ/49д-19 від 11.07.2019 року, а саме: подавати до 20 січня наступного за звітнім року дані режимних спостережень, відомості про фактичний водовідбір та результати хімічних аналізів за формою 7-ГР Кременчуцькій КГЕ та ДНВП “Геоінформ України”;

- розробки проекту зон суворої санітарної охорони свердловин, що використовуються ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за наслідками проведеної позапланової перевірки діяльності відповідача в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства під час планування та проведення рубок лісу складено акт від 13.03.2020 № 06-28/227. На підставі вказаного акту перевірки винесено припис від 17.03.2020 № 10/02.5-23, у зв'язку з невиконанням вимог якого позивач звернувся до суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

28 травня 2020 року до суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що не відповідає дійсності твердження Державної екологічної інспекції про зафіксовані порушення відповідачем, оскільки позивачем порушено вимоги щодо порядку проведення такої перевірки, вручення акту перевірки. Також наголосив, що жодна з вказаних Держекоінспекцією рубок не перевищує площу 1 гектара, відтак вимоги висновку оцінки впливу на довкілля на них не поширюються. Враховуючи, що діяльність відповідача провадиться без порушень законодавства про оцінку впливу на довкілля, підстави для тимчасової заборони (зупинки) діяльності відсутні /а.с. 94-105/.

04 червня 2020 року на електронну пошту суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник позивача, наполягаючи на обґрунтованості вимог позовної заяви, зазначив, що в частині незгоди відповідача з порядком проведення перевірки останній не скористався своїм правом на недопуск посадових осіб Держекоінспекції до перевірки. Стосовно посилань на невручення примірника акту перевірки директорові ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП”, представник відповідача зазначив, що така уповноважена особа була відсутня в останній день перевірки, у зв'язку з чим інспекторам довелось залишити відповідний примірник у приймальні директора ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” за вхідним номером 234 від 13.03.2020, про що свідчить штамп на самому Акті /а.с. 138-139/.

В ході підготовчого засідання, призначеного на 04.06.2020, представником позивача долучено до матеріалів справи клопотання про зменшення позовних вимог /а.с. 142-144/, відповідно до якого останні викладено у наступній редакції: прийняти рішення щодо застосування заходів реагування, а саме тимчасово заборонити (зупинити) діяльність ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” в частині спеціального використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок до:

усунення порушень умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям на територіях: Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 28 виділ 16; Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 100 виділ 11; Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 101 виділ 3;

тимчасово заборонити (зупинити) діяльність паливо роздавальних пунктів за адресами: Полтавська область, Котелевський район, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 та Полтавська область, Котелевський район с Борівське, вул. Ляхова, 1, до отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду.

09 червня 2020 року до суду надійшли заперечення, відповідно до яких представник відповідача наполягаючи на відсутності підстав для задоволення позову, акцентував увагу суду на раніше наведених аргументах /а.с. 159-162/.

Ухвалою суду від 09 червня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Заслухавши представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В період з 28.02.2020 по 13.03.2020 Держекоінспекцією на підставі наказу № 06-27/229 від 02 березня 2020 року та направлення № 06-27/227 від 02 березня 2020 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, на виконання доручення Прем'єр-міністра України Гончарука О. В. від 29.01.2020 № 2777/1/1 - 20, діяльності Державного підприємства “Полтавське лісове господарство”, за адресою: вул. Лісова 1a, с. Копили, Полтавський р-н., Полтавська обл., 38100, за результатами якої складено акт від 13.03.2020 № 06-28/227 /а.с. 13-44/, згідно висновків якого встановлено, крім іншого (в межах позовних вимог, зменшених позивачем 04.06.2020), наступні порушення:

- ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” надано Висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок” в п. 1.2 розділу екологічні умови провадження планованої діяльності якого вказано, що під час провадження планованої діяльності встановлюються такі екологічні умови: залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок; зберігати на ділянці щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям.

Під час натурного обстеження території проведеної суцільної санітарної рубки площею 1,0 га Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 28 виділ 16 в присутності лісничого Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” Москаль В ОСОБА_1 було виявлено, що десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок відсутні, щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям на ділянці не зберігається.

- ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” надано Висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок” в п. 1.2 розділу екологічні умови провадження планованої діяльності якого вказано, що під час провадження планованої діяльності встановлюються такі екологічні умови: залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок; зберігати на ділянці щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям.

Під час натурного обстеження території проведеної суцільної санітарної рубки площею 1,0 га Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 100 виділ 11 в присутності лісничого Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” Москаль В ОСОБА_1 було виявлено, що десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок відсутні, щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям на ділянці не зберігається.

- ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” надано Висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок” в п. 1.2 розділу екологічні умови провадження планованої діяльності якого вказано, що під час провадження планованої діяльності встановлюються такі екологічні умови: залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок; зберігати на ділянці щонайменше 5 мз мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям.

Під час натурного обстеження території проведеної суцільної санітарної рубки площею 1,0 га Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 101 виділ 3 в присутності лісничого Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” Москаль В ОСОБА_1 було виявлено, що десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок відсутні, щонайменше 5 м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям на ділянці не зберігається.

- на моменту проведення перевірки надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5322280801-5, виданий 09.08.2019, згідно якого в Рублівському лісництві, за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є: три побутові печі, що працюють на дровах; водогрійний котел; шишкосушарка. Під час натурного обстеження на території Рублівського лісництва виявлено паливо роздавальний пункт, що є неорганізавним стаціонарним джерелом утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яке не враховане в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Отже, ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 допускає провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності документу дозвільного характеру, а саме дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом - паливно роздавальним пунктом;

- інформацію щодо дати введення в експлуатацію паливо-роздавального пункту в Рублівському лісництві за адресою Полтавська область Котелевський район с. Велика Рублівка вул. Чернишевського, 4, виведення з експлуатації та часу роботи стаціонарного джерела викидів ДП «Полтавський лісгосп» з моменту введення в експлуатацію по 10.03.2020 не надано;

- на моменту проведення перевірки надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5322283002-2, виданий 09.08.2019, згідно якого в Борівському лісництві, за адресою: Полтавська область, Котелевський район с. Борівське, вул. Ляхова, 1 джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є: два опалювальні котли, що працюють на дровах; камін. Під час натурного обстеження на території Борівського лісництва виявлено паливо роздавальний пункт, що є неорганізавним стаціонарним джерелом утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яке не враховане в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стяціонарними джерелами. Отже, ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” за адресою: Полтавська область, Котелевський район с. Борівське, вул. Ляхова, 1 допускає провадження господарської діяльності, під час якої здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за відсутності документу дозвільного характеру, а саме дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом - паливно роздавальним пунктом;

- інформацію щодо дати введення в експлуатацію паливо-роздавального пункту в Борівському лісництві за адресою Полтавська область Котелевський район с. Борівське вул. Ляхова, 1, виведення з експлуатації та часу роботи стаціонарного джерела викидів ДП «Полтавський лісгосп» з моменту введення в експлуатацію по 10.03.2020 не надано;

- договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності ДП «Полтавський лісгосп» за шкоду, яка може бути заподіяна пожежею та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки (склад ПММ та станція заправки автотранспорту) відсутній.

Посадовими особами Державної екологічної інспекції в Полтавській області винесено припис від 17.03.2012 № 10/02.5-23 для усунення порушень, визначених в акті, зокрема згідно якого Державне підприємство зобов'язане:

- у строк до 18.03.2020 далі постійно дотримуватися Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності: «Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок», а саме залишати щонайменше 10 (5 у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5м3 мертвої деревини різного діаметру та розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям;

- у строк до 18.03.2020 далі постійно дотримуватися Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності, а саме здійснювати діяльність відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України»;

- у строк до 23.03.2020 скасувати видані лісорубні квитки №001150 від 09.01.2019, №001204 від 27.02.2019 по Чалівському лісництву в зв'язку з тим, що вони були видані з порушенням чинного законодавства, а саме видані за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля;

- у строк до 31.03.2020 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ДП «Полтавський лісгосп», а саме паливо-роздавального пункту за адресою: Полтавська область, Котелевський р-н, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4;

- у строк до 17.04.2020 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду ДП «Полтавський лісгосп», а саме паливо-роздавального пункту за адресою: Полтавська область, Котелевський р-н, с. Борівське, вул. Ляхова, 1;

- у строк до 31.03.2020 надати до інспекції інформацію щодо дати введення в експлуатацію паливо-роздавального пункту в Рублівському лісництві ДП «Полтавський лісгосп» за адресою Полтавська область, Котелевський р-н, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4, виведення з експлуатації та часу роботи стаціонарного джерела викидів з моменту введення в експлуатацію по 10.03.2020;

- у строк до 31.03.2020 надати до інспекції інформацію щодо дати введення в експлуатацію паливо-роздавального пункту в Борівському лісництві ДП «Полтавський лісгосп» за адресою Полтавська область, Котелевський р-н, с. Борівське, вул. Ляхова, 1, виведення з експлуатації та часу роботи стаціонарного джерела викидів з моменту введення в експлуатацію по 10.03.2020;

- укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності ДП «Полтавський лісгосп» за шкоду, яка може бути заподіяна пожежею та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки (склад ПММ та станція заправки автотранспорту);

- по закінченню терміну виконання кожного пункту припису про хід виконання припису надавати звіт Інспекції: м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6 /а.с. 87-91/.

Посилаючись на встановлені у ході проведення планової перевірки обставини, позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення діяльності.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначається Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 102 від 21 лютого 2018 року утворена Державна екологічна інспекція Центрального округу (Полтавська та Черкаська області).

Пунктами 1 та 3 розділу І Положення про державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 17 травня 2018 року №82, встановлено, що Державна екологічна інспекція Центрального округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується та основним завданням якої є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідних територій.

Згідно з пунктами 2, 3 та 6 розділу ІІ вказаного Положення до функцій Державної екологічної інспекції Центрального округу віднесено: 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відведення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин та про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; 3) проведення перевірки (у тому числі документальних) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складення відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; 6) звернення до суду із позовами щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Враховуючи вищевикладені норми законодавства, на Державну екологічну інспекцію Центрального округу покладено повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складення відповідно до законодавства актів за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства та звернення до суду із позовами щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів у разі виникнення небезпеки для навколишнього природного середовища та для життя і здоров'я людей.

Положеннями частини шостої ст.7 Закону №877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7 ст. 7 Закону №877-V).

Згідно із приписами ч. 1 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Частиною п'ятою статті 4 Закону №877-V регламентовано, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку про те, що господарська діяльність, яка здійснюється з порушенням природоохоронного законодавства, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена, в тому числі і шляхом вжиття судом заходів реагування.

При цьому, надаючи оцінку твердженням відповідача на недотримання порядку проведення перевірки, суд зазначає, що відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Тобто, в разі недотримання контролюючим органом встановленого законом порядку проведення перевірки, законодавством передбачена можливість не допуску посадових осіб контролюючого органу до здійснення перевірки суб'єктом господарювання, стосовно якого перевірка призначена.

Отже, юридична особа, яка вважає порушеним порядок та підстави призначення перевірки щодо неї, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень законодавства, дотримання якого контролюється контролюючим органом.

Також, відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.12.2010 (справа №21-25а10) юридична особа, яка вважає порушеним порядок та підстави призначення перевірки щодо неї, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень законодавства, дотримання якого контролюється контролюючим органом.

Отже, згідно з правовою позицією Верховного Суду України, саме на етапі допуску до перевірки юридична особа може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні такої перевірки.

Вищевикладеним спростовуються доводи відповідача про те, що дії Держекоінспекції щодо проведення перевірки є протиправними.

Аналогічний висновок міститься також в постановах Верховного Суду від 13 вересня 2018 по справі №804/1113/16 та від 15.07.2019 по справі №820/11047/15.

Надаючи оцінку вимозі позивача тимчасово заборонити (зупинити) діяльність ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” в частині спеціального використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок до усунення порушень умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотичної фауни природнім укриттям на територіях: Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 28 виділ 16; Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 100 виділ 11; Чалівського лісництва ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” квартал 101 виділ 3, суд зазначає наступне.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони лісового господарства визначає Лісовий кодекс України, відповідно до статті 16 якого визначено, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

Частиною першою статті 17 Лісового кодексу України передбачено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Згідно з частиною першою статті 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.

Разом з тим, пунктами 2, 3 частини другої статті 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Оцінці впливу на довкілля не підлягає планована діяльність, спрямована виключно на забезпечення оборони держави, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, наслідків антитерористичної операції на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 21 частини 2 статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», перша категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки па площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного Фонду.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” висновок з оцінки впливу на довкілля є обов'язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п'ятій цієї статті, є обов'язковими.

Статтею 15 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” передбачено, що правопорушеннями у сфері оцінки впливу на довкілля є недотримання під час провадження господарської діяльності, експлуатації об'єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу об'єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі з видобуванням корисних копалин, використанням техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження.

Особи, винні в порушенні законодавства про оцінку впливу на довкілля, притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності. Згідно ст. 16 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” діяльність суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, що провадиться з порушенням законодавства про оцінку впливу на довкілля, може бути:

1) тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання встановлених у висновку з оцінки впливу на довкілля екологічних умов зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання

Рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.

Підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.

Так відповідачем не заперечується наявність Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок” та не спростовано обов'язковість виконання припису інспекції від 17.03.2020, зокрема в частині вимоги постійно дотримуватися Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності: «Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок», а саме залишати щонайменше 10 (5 у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5м3 мертвої деревини різного діаметру та розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям.

А посилання на звернення до уповноважених органів стосовно затвердження супутніх актів на виконання такого висновку не може слугувати підставою для не виконання вимог чинного припису.

Суд окремо звертає увагу, що надані відповідачем заперечення щодо вимоги позивача застосувати до нього заходи реагування фактично зведені до заперечень та незгоди відповідача із встановленими в акті перевірки порушеннями відповідача здійснення діяльності не у відповідності до вимог чинного законодавства та Висновку з оцінки впливу на довкілля планової діяльності: «Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок», а також до незгоди відповідача із вимогами зазначеними в приписі, у тому числі через, як на думку відповідача, різне із позивачем тлумачення законодавства та вимог Висновку.

В той же час, суд наголошує, що незгода із встановленими порушеннями має досліджуватись в межах судового розгляду щодо оскарження припису, прийнятого за результатами перевірки суб'єкта господарювання. Також відповідач не позбавлений був права надати заперечення до акту перевірки. Однак, як було зазначено представниками відповідача, ні правом на подання заперечень до акту перевірки, ні правом на оскарження припису інспекції станом на час розгляду цієї справи - не скористався. В той час, як і вимоги припису у визначений в ньому строк відповідач також не виконав.

У даній справі, суд не розглядає зауважень відповідача до зафіксованих в акті перевірки порушень чинного законодавства та зауважень до вимог припису інспекції, оскільки це не є предметом цієї справи і у суду відсутні підстави не брати до уваги зміст акту перевірки щодо зафіксованих фактів порушення чинного законодавства та недотримання відповідачем вимог Висновку, а також відсутні підстави не брати до уваги чинний припис інспекції від 17.03.2020 № 10/02.5-23, у той час, як відповідач допустив інспекторів до перевірки, не подав заперечень до акту перевірки, не виконав у строк передбачений приписом від 17.03.2020 № 10/02.5-23 вимог визначених в ньому щодо усунення порушень чинного законодавства та не оскаржив припис від 17.03.2020 № 10/02.5-23 до суду станом на час розгляду цієї справи.

Надаючи оцінку вимозі позивача тимчасово заборонити (зупинити) діяльність ДП “ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІСГОСП” заборонити (зупинити) діяльність паливо роздавальних пунктів за адресами: Полтавська область, Котелевський район, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 та Полтавська область, Котелевський район с. Борівське, вул. Ляхова,1, до отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду, суд зазначає наступне.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря". Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

У ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Положеннями ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до п. «в» ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Так, проведеною перевіркою встановлено факт не оформлення відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тому для попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті вищевказаних порушень, правомірно застосовано заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та зупинення впливу фізичних та біологічних факторів.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 07 серпня 2019 року у справі №140/2043/18 (провадження №К/9901/18193/19).

Отже, з матеріалів справи встановлено, що при проведенні заходу контролю Держекоінспекцією щодо ДП "Полтавський лісгосп" зафіксовано здійснення відповідачем господарської діяльності з порушенням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Доказів усунення вказаних порушень в процесі здійснення господарської діяльності, або доказів які спростовують встановлені під час перевірки порушення, а також доказів визнання протиправним та скасування припису від 17.03.2020 № 10/02.5-23 станом на дату розгляду справи судом, відповідач не надав, а суд не встановив, що є підставою для заборони (зупинення) виконання робіт таким суб'єктом господарювання.

Суд наголошує, що відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац 2 частини п'ятої статті 4 Закону №877-V).

Частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування.

Відповідно до ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат, відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 42149108) до Державного підприємства "Полтавське лісове господарство" (вул. Лісова, 1А, с. Копили, Полтавський район, Полтавська область, 38761, ідентифікаційний код 25172647) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування, а саме:

тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Державного підприємства "Полтавське лісове господарство" в частині спеціального використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок до усунення порушень умов Висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності: “Спеціальне використання лісових ресурсів в порядку проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок”, а саме залишати щонайменше десять (п'ять у разі твердолистяних порід) великих дерев на гектарі на зрубах під час проведення рубок, зберігати на ділянці щонайменше 5м3 мертвої деревини різного діаметру та стадії розкладу на 1 га для забезпечення ксилобіотної фауни природнім укриттям на територіях Чалівського лісництва Державного підприємства "Полтавське лісове господарство": квартал 28 виділ 16; квартал 100 виділ 11; квартал 101 виділ 3;

тимчасово заборонити (зупинити) діяльність паливо роздавальних пунктів Державного підприємства "Полтавське лісове господарство" за адресами: Полтавська область, Котелевський район, с. Велика Рублівка, вул. Чернишевського, 4 та Полтавська область, Котелевський район с Борівське, вул. Ляхова, 1, до отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне рішення складено 12 травня 2020 року.

Суддя І.Г.Ясиновський