Рішення від 12.06.2020 по справі 420/2269/20

Справа № 420/2269/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.03.2014 року по 31.12.2015 року із застосуванням базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року;

2) зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 року по 31.12.2015 року із застосуванням при цьому базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року;

3) визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 нарахування і виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року;

4) зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести ОСОБА_1 нарахування і виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року із застосуванням при цьому базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з липня 1999 року він проходив військову службу в Одеському обласному військовому комісаріаті. Відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.11.2016 №643 позивач звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я, та наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2016 №237 з 31 грудня 2016 року виключений зі списків особового складу військового комісаріату.

Позивач вказав, що Одеський обласним військовим комісаріатом йому не виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, та її виплату не здійснено і під час проведення розрахунку з ним при звільненні з військової служби 31.12.2016 року.

Позивач зазначив, що 01 жовтня 2019 року він звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із запитом на інформацію, в якому просив повідомити причини невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, який базовий місяць (місяць, значення індексу споживчих цін в якому приймаються за 1 або 100 відсотків) був застосований для обчислення та виплати йому індексації грошового забезпечення станом на грудень 2015 року (коли востаннє було здійснено виплату індексації) та надіслати на його адресу інформацію про виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.

Не отримавши своєчасно відповідь на запит, позивач був змушений звернутися до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повторно 21.10.2019 року з відповідним листом.

17.12.2019 за вих. №9165 від відповідача отримано відповідь на звернення позивача від 21.10.2019, в якому зазначається, що індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року не нараховувалась та не виплачувалась відповідно до роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року №248/3/9/1/2. При цьому, відповідачем повідомлено, що базовий місяць для виплати індексації встановлений лютий 2015 року без надання будь-яких роз'яснень. Також зазначено, що посадовий оклад, який виплачувався щомісяця у складі грошового забезпечення, був встановлений позивачу у січні 2008 року в розмірі 1075 грн. та до дня звільнення (31.12.2016 року) не змінювався.

Крім того, відповідачем позивачу надано довідку від 17.12.2019 №9166 про розмір грошового забезпечення, виплаченого з січня 2015 по грудень 2016 року включно, з якої вбачається, що протягом 2015 року відповідачем здійснювалася виплата індексації грошового забезпечення, проте з 01.01.2016 по 31.12.2016 індексацію, на думку позивача, протиправно не виплачено.

Також відповідачем протиправно застосовано з 01.02.2015 року базовий місяць для виплати індексації «лютий 2015», та не враховано, що встановлений позивачу посадовий оклад не змінювався з 01.01.2008, у зв'язку з чим базовим місяцем мав бути застосований січень 2008 року.

Дізнавшись, що відповідачем невірно застосований базовий місяць, позивачем до відповідача 28.01.2020 було подано заяву про проведення перерахунку і виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 по 31.12.2015 із застосуванням базовим місяцем «січня 2008 року».

Проте, відповідач листом від 18.02.2020 відмовив у здійсненні перерахунку та виплаті індексації за зазначений період з урахуванням в якості базового місяця «січня 2008 року».

Позивач вважав, що дії відповідача щодо невиплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 індексації грошового забезпечення, а також непроведення перерахунку та виплати індексації в період з 01.03.2014 по 31.12.2015 із застосуванням базового місяця «січня 2008» року для виплати індексації є протиправними.

Позивач зазначив, що поняття індексації грошових доходів населення, як механізму підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, надано у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282- XII.

Відповідно до ст.2 Закону №1282-ХІІ та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Згідно зі ст.4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст.6 Закону №1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно з п.5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Аналіз наведеного, на думку позивача, дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення не проводиться, якщо сума підвищення грошового забезпечення перевищить суму індексації, яка має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Окрім того, пунктом 2 Порядку №1078 (із змінами) об'єктом індексації є грошове забезпечення військовослужбовців.

Отже, під час проведення індексації враховуються виплати, які включаються до грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства, в тому числі премії.

Щодо нарахування індексації в разі підвищення грошового забезпечення, позивач зазначив, що згідно з п.5 Порядку (з урахуванням змін, унесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів») значення індексу споживчих цін береться за 1,0 або 100% у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів) (так званому "базовому місяці").

Індекс споживчих цін для проведення подальшої індексації обчислюють з місяця, наступного за місяцем підвищення названих грошових доходів населення. Сума індексації в місяці підвищення окладів не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суми індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Якщо відбувається підвищення окладу, в місяці підвищення враховуються всі складові грошового забезпечення; які не мають одноразового характеру, в тому числі премії.

У разі зростання грошового доходу лише за рахунок премії чи надбавки без підвищення окладів сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.

Крім того, відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку (яким пункт 5 було доповнено Постановою КМ № 36 від 29.01.2014, що набрала чинності 13.02.2014) місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 грошове забезпечення та посадові оклади військовослужбовців Збройних Сил України були встановлені з 01.01.2008 року та були незмінними до 31.12.2016 (до дня звільнення позивача з військової служби).

Позивач вказав, що під час проходження військової служби за період з 01.01.2008 року по 31.12.2016 року він обіймав посади начальника відділу соціально-правової роботи, помічника військового комісара з правової роботи-начальника юридичної групи, помічника військового комісара з правової роботи Одеського обласного військового комісаріату.

З 01.01.2008 року позивачу був встановлений оклад за посадою 1075,00 грн. та до 31.12.2016 року оклад за посадою не змінювався.

Позивач вважав, що оскільки посадовий оклад у розмірі 1075,00 грн. був йому встановлений з 01.01.2008 року, то базовим місяцем (місяцем, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків), з якого нараховується індексація (починається відлік часу на право отримання індексації грошового забезпечення) є «січень 2008 року».

Ухвалою від 23.03.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

01.06.2020 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що відповідно до ст.1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 наведеного Закону передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078).

Згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

У пункті 5 Постанови КМУ №1078 від 17.07.2003 року в редакціях, чинних з 17.03.2003р. по 15.12.2015р., містилось посилання на «базовий» період.

Відповідач зазначив, що з 15.12.2015 почала діяти нова редакція п.5 Постанови КМУ № 1078, згідно якої, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Згідно з п.10-2 Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 для новоприйнятих працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Відповідач вказав, що точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. Цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Проте коли настане право на індексацію грошового забезпечення, а також яким буде коефіцієнт поточної індексації, залежить від розміру приросту індексу споживчих цін.

Відповідач зазначив, що відповідно до ч.6 ст.5 Закону №1282-ХІІ, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

З огляду на встановлені Законами України про державний бюджет на відповідні періоди бюджетні асигнування на фонд оплати праці, у Міністерства оборони України у межах наявного фінансового ресурсу була можливість проводити та проводилась виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям у 2014-2015 роках. В подальшому, у 2016 році, у Міністерства оборони України вже не було можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.

Відповідач вказав, що протягом зазначеного позивачем у позові періоду з 01.03.2014 року по 31.12.2015 року, позивачу проводилась виплата індексації грошового забезпечення у відповідності до вимог чинного у той час законодавства. Згідно листа Одеського обласного ТЦК та СП від 17.12.2019 року № 9165, копію якого було додано позивачем до позову, базовим місяцем був визначений «лютий 2015 року».

Стосовно періоду з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, відповідач зазначив, що телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, на виконання вимог телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1/1150 щодо збільшення в 2016 році розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, військовому комісару Одеського обласного військового комісаріату було вказано на необхідність не проведення нарахування індексації грошового забезпечення до окремого роз'яснення, що також було пов'язано з внесенням змін до Порядку №1078.

Відповідач вважав, що розмір грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року не був нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і дозволяв забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати його людську гідність, що не суперечить статті 21 Конституції України.

Виходячи з наведеного вбачається те, що дії Одеського обласного військового комісаріату та в подальшому Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України, жодної бездіяльності чи протиправних дій допущено не було.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.11.2016 №643 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я (а.с. 10).

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2016 №237 з 31 грудня 2016 року позивач виключений зі списків особового складу військового комісаріату (а.с. 11-12).

01 жовтня 2019 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із запитом на інформацію, в якому просив повідомити причини невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, який базовий місяць (місяць, значення індексу споживчих цін в якому приймаються за 1 або 100 відсотків) був застосований для обчислення та виплати йому індексації грошового забезпечення станом на грудень 2015 року (а.с. 13).

Листом від 13.10.2019 року за вих. №460 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивачу, що відповідно до пункту 14 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, роз'яснення про його застосування надає Міністерство соціальної політики, тому для надання роз'яснення з цього питання Міністерством оборони України немає підстав. Повідомлено, що відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення. Відповідно до статті 5 Закону України Про індексацію грошових доходів населення і пункту 6 Порядку, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Отже, якщо нарахування індексації грошового забезпечення не здійснювалося, то підстав для надання довідок військовослужбовцям немає (а.с. 15).

Листом від 17.12.2019 року за вих. №9165 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивачу, що з 01.01.2016 року відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення щомісячної премії. У зв'язку з цим, на виконання вимог телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150 щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових формувань роз'яснення від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, згідно яких, у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", згідно яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення. Порядком проведення індексації грошових доходів населення не передбачений механізм нарахування та виплати індексації за попередні періоди, тому підстави для нарахування та виплати індексації за попередні періоди у Міністерстві оборони України відсутні. Відсутність підстав для нарахування індексації грошового забезпечення також ґрунтується на тому, що відповідно до ч.6 ст.5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Відповідно до п.7 Наказу Міністра Оборони України про «Бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік» №88 від 09.02.2017 року та Наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 роках» витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016-2017 роках здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такого порядку щодо здійснення виплат: у першу чергу - щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду; у другу чергу - розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; у третю чергу - грошова допомога для оздоровлення; у четверту чергу - інші одноразові додаткові види грошового забезпечення (за наявності коштів). Також відповідно до п.7 Наказу Міністра оборони України про «Бюджетну політику Міністерства оборони України на 2018 рік» №65 від 15.02.2018 року витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2018 році здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися ) такого порядку щодо здійснення виплат: у першу чергу - розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; у другу чергу - щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції; у третю чергу - грошова допомога для оздоровлення; у четверту чергу - інші одноразові додаткові види грошового забезпечення (за наявності коштів). У листі зазначено, проведення індексації перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. Також, Одеський обласний військовий комісаріат не є розпорядниками коштів першого рівня, тому немає повноважень самостійно визначати напрямки використання бюджетних ресурсів. Позивачу повідомлено, що здійснити перерахунок та виплату йому індексації грошового забезпечення за час проходження служби у Одеському обласному військовому комісаріаті на даний час немає підстав. Базовий місяць нарахування індексації - «лютий 2015 року», сума 254 грн. 56 коп. Посадовий оклад з січня 2008 року по день звільнення становив 1075 грн. (а.с. 16-17).

28.01.2020 року позивачем було подано до відповідача заяву про проведення перерахунку і виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 року по 31.12.2015 року із застосуванням базовим місяцем «січня 2008 року» (а.с. 19-20).

Проте, відповідач листом від 18.02.2020 відмовив у здійсненні перерахунку та виплаті індексації за зазначений період з урахуванням в якості базового місяця «січня 2008 року».

Листом від 18.02.2020 року за вих. №1991 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зазначив позивачу, що підстав для проведення перерахунку і виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 року по 31.12.2015 року із застосуванням базовим місяцем «січня 2008 року» немає (а.с. 21-22).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з ст.1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з положеннями ст.8 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з положеннями ст.2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно ст.5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно ч.2 ст.6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року (далі - Порядок №1078).

Згідно з п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з п.4 цього Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку №1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Згідно п.5 Порядку №1078 (у редакції, чинній з 15.12.2015 року), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.

Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та положень цього Порядку.

Відповідно до п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці.

Відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

При цьому нормами Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку №1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації.

Згідно п.14 Порядку №1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Разом з цим, у рішенні Конституційного суду України від 15.10.2013 року №9-рп/2013 зазначено, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України “Про оплату праці” такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати. В аспекті конституційного звернення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі “Кечко проти України” Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 Рішення).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року включно.

Стосовно доводів позивача про необхідність застосування місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року «січень 2008 року», суд зазначає наступне.

Відповідно до п.3 постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 (в редакції чинній з 15.12.2015 року) «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Згідно п.6 даної Постанови № 1013 вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.12.2015 року.

Згідно п.2 Постанови №1013 були внесені зміни, серед іншого, і до Постанови КМ України №1078 від 17.07.2003 року.

Як вже зазначалося вище, відповідно до п.5 Постанови №1013 (в редакції, чинній з 15.12.2015 року), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Згідно п.102 Постанови №1013 (в редакції, чинній з 15.12.2015 року), для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

З аналізу наведених положень Постанови №1013 та Постанови №1078 суд доходить висновку, що після вжиття заходів, передбачених п.3 Постанови №1013 для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку №1078.

Тому суд вважає, що підстави для застосування місяця «січень 2008 року» як базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року - відсутні.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 стосовно нарахування і виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року підлягають частковому задоволенню. Належить визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо непроведення нарахування і виплати індексації грошового забезпечення позивачу за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року; та зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести нарахування і виплату позивачу індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, без вказівки на необхідність застосування січня 2008 року як базового місяця.

При цьому суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо непроведення перерахунку та виплати йому в повному обсязі індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, оскільки за вказаний місяць індексація повинна була обчислюватися з урахуванням базового місяця «січень 2008», та становити 2302,64 грн. (1378 грн. х 167,10% /100), відповідно до Постанови КМ України № 1013, яка підлягає застосуванню згідно п.6 цієї Постанови з 01.12.2015 року. Тому слід зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу суми індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року із застосуванням базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100%) - січень 2008 року.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.03.2014 року по 30.11.2015 року із застосуванням базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року, суд зазначає наступне.

Як зазначено судом вище, відповідно до п.6 постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 (в редакції чинній з 15.12.2015 року) дана Постанова вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.12.2015 року.

При цьому пункт 5 Постанови № 1078 в спірний період (01.03.2014р. - 30.11.2015р.) мав іншу редакцію, яка була чинна з 13.02.2014р. до набрання чинності Постановою № 1013. Так, у вказаній редакції п.5 Постанови № 1078 було зазначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Тобто, до 01.12.2015 року порядок визначення "базового місяця" був іншим та не залежав від підвищення, зокрема, тарифних ставок (окладів).

Тому суд вважає помилковими доводи позивача щодо застосування базового місяця "січень 2008 року", і підстав для перерахунку та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 року по 30.11.2015 року із застосуванням при цьому базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року немає.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.03.2014 року по 30.11.2015 року із застосуванням базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року; та зобов'язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2014 року по 30.11.2015 року із застосуванням при цьому базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) січень 2008 року - слід відмовити.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати позивачем понесені не були, а тому розподілу між сторонами не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, ч.3 ст.291, п.3 розділу VI, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (адреса: вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період "грудень 2015 року" із застосуванням базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) - січень 2008 року.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період "грудень 2015 року" із застосуванням при цьому базового місяця (місяця, значення індексу споживчих цін в якому приймається за 1 або 100 відсотків) - січень 2008 року.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо непроведення ОСОБА_1 нарахування і виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки провести ОСОБА_1 нарахування і виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк тридцять днів з дня складення повного судового рішення, але не менше ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Андрухів