справа №380/3143/20
з питань забезпечення позову
12 червня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю.В.
за участю представників
від позивача - Лосин О.Б.,
від третьої особи - Курса О.С.,
від відповідача - Куманська-Нор О.П., Махник А.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду м.Львові заяву Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області про забезпечення її позову до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Кабінету Міністрів України та Міністерства розвитку громад на території України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Малехівська сільська рада Жовківського району Львівської області звернулася в суд з позовом до Львівської обласної державної адміністрації про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування під час розроблення проекту перспективного плану формування територій громад Львівської області позиції Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області проти об'єднання із Львівською міською радою (містом Львовом) у Львівську територіальну громаду;
- зобов'язання внести зміни до проекту перспективного плану формування територій громад Львівської області шляхом виключення Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області зі складу Львівської об'єднаної територіальної громади.
05.06.2020 року через канцелярію суду позивач подав заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом:
- заборони Міністерству розвитку громад та територій України, іншим Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Львівській обласній державній адміністрації розробляти проекти актів Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад, якими передбачається включення Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області (села Малехів, Жовківського району, Львівської області) до Львівської територіальної громади на основі Перспективного плану формування територій громад Львівської області, затвердженого Кабінетом Міністрів України 27.05.2020 року;
- заборони Міністерству фінансів України, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, іншим Міністерствам погоджувати, опрацьовувати та надавати висновки щодо проектів актів Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад, якими передбачається включення Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області (села Малехів, Жовківського району, Львівської області) до Львівської територіальної громади на основі Перспективного плану формування територій громад Львівської області, затвердженого Кабінетом Міністрів України 27.05.2020 року;
- заборони Міністерству юстиції України проводити правову експертизу та надавати висновки щодо проектів актів Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад, якими передбачається включення Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області (села Малехів, Жовківського району, Львівської області) до Львівської територіальної громади на основі Перспективного плану формування територій громад Львівської області, затвердженого Кабінетом Міністрів України 27.05.2020 року.
Підставами для забезпечення позову, на думку позивача, є те, що затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України Перспективний план формування територій громад Львівської області законом визначено як основу для визначення територій територіальних громад та визначення їх адміністративних центрів. Відповідно до «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наступним кроком передбачається визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад згідно затвердженого Перспективного плану. Після вчинення зазначених дій ефективно захистити права та інтереси Малехівської сільської ради буде неможливо, оскільки
Перспективним планом передбачено включення Малехівської сільської ради в склад Львівської територіальної громади з адміністративним центром у м. Львові, у зв'язку з чим село Малехів опиниться в складі Львівської територіальної громади, а Малехівська сільська рада перестане існувати, її повноваження перейдуть до Львівської міської ради. Позивач вважає, у разі не вжиття таких заходів, після наступного визначення територій громад та їх адміністративних центрів Кабінетом Міністрів України, поновлення порушених прав позивача буде неможливим.
Представник позивача згадану заяву підтримав.
Присутній представник третьої особи відніс розгляд даної заяви на розсуд суду.
Львівською обласною державною адміністрацією подано заперечення на заяву про забезпечення позову, зміст якої полягає в тому, що вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб будуть безпосередньо пов'язані із підготовкою проведення виборів. А тому, враховуючи норм ч. 4 ст. 153 КАС України не можуть бути вжитими судом. Разом з тим, після затвердження Кабінетом Міністрів України 27.05.2020 року Перспективного плану формування територій громад Львівської області Львівська обласна державна адміністрація втратила повноваження щодо внесення будь-яких змін до Перспективного плану.
Представники відповідача проти задоволення згаданої заяви заперечили.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, судом враховано наступні обставини та норми чинного законодавства.
Аналізуючи положення статтей 150 та 151 КАС України можна прийти до висновку, що забезпечення позову допускається за умови наявності підстав передбачених положеннями ч.2 ст.150 цього Кодексу, у спосіб визначений ч.1 ст.151 КАС України, та за відсутності заборон (обмежень) передбачених частинами 3 та 4 ст.151 КАС України.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.151 КАС України, не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Оскільки позивач просить заборонити вчиняти суб'єктам владних повноважень дії, що перебувають у причинно-наслідковому зв'язку з виконанням Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 року №624-р, яким затверджено Перспективний план формування територій громад Львівської області, яке не оскаржується у цій справі, суд позбавлений можливості забезпечити позов у запропонований позивачем спосіб з урахуванням згаданої вище заборони у п.5 ч.3 ст.151 КАС України.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження підготовки та проведення виборів у Львівській ОТГ, суд не може покласти такий аргумент заперечень відповідача в основу даної ухвали.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява позивача про вжиття заходів забезпечення позову є необґрунтованою, а тому в її задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.Я.Мартинюк