Рішення від 12.06.2020 по справі 360/1528/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

12 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1528/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13.04.2020 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Рубіжанське ОУПФУ), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 213/2019 від 16.10.2019 про відмову позивачу пенсії за вислугою років згідно Закону № 1697-VІІ від 14.10.2014; зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи, що дає право призначення пенсії за вислугу років, період роботи з 27.11.2018 по 26.09.2019 - на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Луганської області з 27.11.2018 по 06.12.2018 та на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Луганської області з 07.12.2018 по 26.09.2019; зобов'язати відповідача призначити позивачу з дня звернення, тобто з 26.09.2019, пенсію за вислугу років згідно зі ст. 86 Закону № 1697- VІІ від 14.10.2014 в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, обчисленої за останні 60 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивачка посилається на те, що 26.09.2019 вона звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014. Відповідач рішенням № 213 від 16.10.2019 відмовив у призначенні зазначеного виду пенсії, оскільки дія ст. 86 Закон № 1697-VI, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, поширюється на слідчих органів прокуратури до початку діяльності державного бюро розслідувань, тобто до 27.11.2018. Позивачка вважає, що висновок відповідача не відповідає чинному законодавству, оскільки слідчі прокуратури, незважаючи на початок функціонування ДБР, і надалі зобов'язані законно користуватися усіма повноваження слідчого.

Також позивачка вважає, що відповідачем безпідставно не зараховано до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, періодів роботи з 21.05.2012 по 06.07.2012 - час роботи на посаді помічника прокурора міста Алчевська Луганської області. Рішення за даним фактом вже винесено Луганським окружним адміністративним судом від 14.08.2018 у справі № 812/1460/18.

Ухвалою суду від 21.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

18.05.2020 відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що відповідно до п. 5 розділу XIII Перехідні положення Закону № 1697-VІІ положення Закону № 1697-VІІ, в тому числі дія статті 86, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, поширюється на слідчих органів прокуратури до початку діяльності державного бюро розслідувань. Відповідно до листа Генеральної прокуратури України від 29.01.2019 № 12/2-20 вих.19, визначений Законом № 1697-VІІ строк поширення положень на слідчих органів прокуратури сплив 27.11.2018 (з дати початку функціонування Державного бюро розслідувань). Отже до стажу роботи на посадах прокурорів зараховується стаж роботи на посадах слідчих органів прокуратури до 27.11.2018.

Стаж роботи позивачки, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, складає 23 р. 02 міс. 14 дн., у тому числі на прокурорських посадах - 14 р. 05 міс.

До стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років (23 р. 02 міс. 14 дн.), зараховано такі періоди роботи позивача: з 20.08.1995 по 04.06.2004 - 08 р. 09 міс. 14 дн. - УМВС України в Луганській області; з 09.06.2004 по 20.05.2012 та з 07.06.2012 по 26.11.2018 - 14 р. 05 міс. 00 дн. - прокурори/слідчий склад.

Відповідач вважає, що наявний у позивача на день звернення стаж вислуги років 23 р. 02 міс. 14 дн., у тому числі на прокурорських посадах - 14 р. 05 міс., менший, ніж встановлено абз. 10 п. 1 ст. 86 Закону № 1697-VІІ, а саме: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років.

Тому рішенням від 16.10.2019 № 213 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років згідно зі ст. 86 Закону № 1697-VІІ.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується копіями паспорту громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки від 26.09.2019 № 917-5000202086 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 13-16).

Відповідно до записів трудової книжки позивачки від 26.07.1984 НОМЕР_2 , від 13.04.2016 НОМЕР_2 та довідки Прокуратури Луганської області від 26.09.2019 № 11/258-вих19 ОСОБА_1 навчалася/працювала на таких посадах:

з 01.09.1983 по 20.07.1984 навчалася в ПТУ № 8 м. Комунарськ;

з 26.07.1984 по 15.07.1985 - працювала електромонтером сигналізації 4 розр. в залізничному цеху;

з 01.09.1985 по 31.07.1990 навчалася в Харківському інституті інженерів залізничного транспорту ім. С.М.Кірова;

з 01.08.1990 по 08.08.1995 - працювала електромеханіком у 4-й дистанції сигналізації та зв'язку Південної залізниці;

з 20.08.1995 по 04.06.2004 проходила службу в органах внутрішніх справ;

з 09.06.2004 по 22.07.2008 - старший слідчий прокуратури міста Алчевська Луганської області;

з 23.07.2008 по 06.06.2012 - помічник прокурора міста Алчевська Луганської області;

з 07.06.2012 по 22.11.2012 - прокурор прокуратури міста Алчевська Луганської області;

з 23.11.2012 по 08.10.2013 - старший прокурор прокуратури міста Алчевська Луганської області;

з 09.10.2013 по 11.09.2014 - прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури області управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Луганської області;

з 12.09.2014 по 10.11.2014 - прокурор прокуратури Попаснянського району Луганської області;

з 11.11.2014 по 02.12.2014 - прокурор прокуратури міста Рубіжне Луганської області;

з 03.12.2014 по 12.01.2015 - старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області;

з 13.01.2015 по 14.05.2015 - прокурор організаційно-методичного відділу управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області;

з 15.05.2015 по 15.07.2015 - старший прокурор відділу організації представництва на захист інтересів громадянина або держави управління представництва, захисту інтересів громадян або держави в суді прокуратури Луганської області;

з 16.07.2015 по 12.04.2016 - прокурор відділу організації позовної роботи управління представництва інтересів громадян і держави в суді прокуратури Луганської області;

з 13.04.2016 по 05.04.2017 - прокурор відділу організації представництва управління представництва інтересів громадянина або держави в суді прокуратури Луганської області;

з 06.04.2017 по 22.04.2018 - прокурор відділу ювенальної юстиції прокуратури Луганської області;

з 23.04.2018 по 05.11.2018 - прокурор відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Луганської області;

з 06.11.2018 по 06.12.2018 - старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Луганської області;

з 07.12.2018 по цей час - старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Луганської області (арк. спр. 17-28, 30-31).

Також у довідці Прокуратури Луганської області від 26.09.2019 № 11/258-вих19 зазначено, що станом на 26.09.2019 стаж роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури становить 15 років 03 місяці 18 днів.

26.09.2019 ОСОБА_1 звернулась до Рубіжанського ОУПФУ з заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (арк. спр. 74).

16.10.2019 Рубіжанським ОУПФУ прийнято рішення № 213 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років згідно зі статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 через недостатність стажу вислуги. В обґрунтування оскарженого рішення відповідач послався на те, що згідно з п. 5 розділу XIII «Перехідних положень» Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, в тому числі дія ст. 86, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, поширюється на слідчих органів прокуратури до початку діяльності державного бюро розслідувань. Відповідно до листа Генеральної прокуратури України від 29.01.2019 № 12/2-20 вих 19, визначений Законом № 1697-VІІ строк поширення положень на слідчих органів прокуратури сплив 27.11.2018 (дата початку функціонування Державного бюро розслідувань). Отже, до стажу роботи на посадах прокурорів зараховується стаж роботи на посадах слідчих органів прокуратури до 27.11.2018. До стажу роботи на прокурорських посадах, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, зараховано період роботи з 20.08.1995 по 04.06.2004 у відділі УМВС України в Луганській області та з 09.06.2004 по 20.05.2012, з 07.06.2012 по 26.11.2018 в органах прокуратури. Станом на 26.09.2019 стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років складає 23 р. 02 міс. 14 дн., в тому числі на прокурорських посадах - 14 р. 05 міс. Отже, для призначення пенсії за вислугу років недостатньо стажу вислуги: є 23 р. 02 міс. 14 дн., а необхідно 24 роки (арк. спр. 94).

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), який набрав чинності з 15.07.2015.

Відповідно до статті 15 Закону № 1697-VII прокурором органу прокуратури є: 1) Генеральний прокурор; 2) перший заступник Генерального прокурора; 3) заступник Генерального прокурора; 4-1) заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; 5) керівник підрозділу Офісу Генерального прокурора; 6) заступник керівника підрозділу Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); 7) прокурор Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); 8) керівник обласної прокуратури; 9) перший заступник керівника обласної прокуратури; 10) заступник керівника обласної прокуратури; 11) керівник підрозділу обласної прокуратури; 12) заступник керівника підрозділу обласної прокуратури; 13) прокурор обласної прокуратури 14) керівник окружної прокуратури; 15) перший заступник керівника окружної прокуратури; 16) заступник керівника окружної прокуратури; 17) керівник підрозділу окружної прокуратури; 18) заступник керівника підрозділу окружної прокуратури 19) прокурор окружної прокуратури.

Згідно з пунктом п'ятим частини першої статті 16 Закону № 1697-VII незалежність прокурора забезпечується належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора.

Відповідно до положень частини 1 статті 86 Закону № 1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років.

Частиною 6 вказаної статті передбачено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Разом з тим, пунктом 5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 1697-VII передбачено, що положення цього Закону, в тому числі статті 86, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, поширюється на слідчих органів прокуратури до початку діяльності державного бюро розслідувань.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, слід дійти висновку, що слідчі органів прокуратури, які звернулися із заявою про призначення пенсії до того, як державне бюро розслідувань розпочало свою роботу, мають право на пенсійне забезпечення відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.10.2018 в справі № 750/5022/16-а.

Згідно з інформацією, наявною на офіційному сайті Державного бюро розслідувань, 27 листопада 2018 року Державне бюро розслідувань почало здійснювати правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Таким чином, положення Закону № 1697-VII, в тому числі статті 86, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, з 27.11.2018 не поширюється на слідчих органів прокуратури.

Матеріалами справи підтверджено, що в період з 06.11.2018 по 06.12.2018 ОСОБА_1 працювала на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Луганської області; з 07.12.2018 по цей час працює старшим слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Луганської області, що слідує із записів у трудовій книжці від 13.04.2016 НОМЕР_2 (арк. спр. 27-28).

За таких обставин періоди роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Луганської області слід зарахувати до стажу роботи на прокурорських посадах для призначення пенсії за вислугою років по 26.11.2018, а періоди роботи позивачки з 07.12.2018 на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Луганської області не повинен зараховуватися до стажу роботи на прокурорських посадах для призначення пенсії за вислугою років, оскільки 27.11.2018 Державне бюро розслідувань розпочало свою діяльність.

Таким чином, судом приймаються доводи відповідача про те, що до стажу роботи на посадах прокурорів зараховується стаж роботи на посадах слідчих органів прокуратури до 27.11.2018. При цьому суд звертає увагу на наступне.

Щодо незарахування відповідачем періоду роботи ОСОБА_1 з 21.05.2012 по 06.06.2012, суд зазначає таке.

В спірному рішенні відповідачем не наведено жодних підстав, якими він обґрунтовує відмову в зарахуванні періоду роботи ОСОБА_1 з 21.05.2012 по 06.06.2012 до вислуги років, що дає право на пенсію відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Як встановлено судом, згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1984 НОМЕР_2 ОСОБА_1 у вказаний період, а саме з 23.07.2008 по 06.06.2012, працювала на посаді помічника прокурора міста Алчевська Луганської області, яка з урахуванням положень Закону № 1697-VII підлягає зарахуванню до вислуги років, що дає право на пенсію відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Аналогічну правову позицію Верховний Суд вже висловив у постанові від 10.07.2018 року по справі № 428/8222/17.

Також суду є незрозумілим, чому відповідачем не зараховано період роботи саме з 21.05.2012 по 06.06.2012, адже згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1984 НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 23.07.2008 по 06.06.2012 безперервно працювала на посаді помічника прокурора міста Алчевська Луганської області, та 21.05.2012 не звільнялася та не переводилася на іншу роботу.

Відтак, суд вважає, що відповідачем неправомірно було не зараховано ОСОБА_1 до вислуги років, що дає право на пенсію відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», період роботи позивача на посаді помічника прокурора м. Алчевська з 21.05.2012 по 06.06.2012.

Таким чином, на час звернення з заявою про призначення пенсії вислуга років ОСОБА_1 (з урахуванням періоду роботи позивача на посаді помічника прокурора м. Алчевська з 21.05.2012 по 06.06.2012) становила 23 роки 3 місяці 3 дні, при цьому стаж роботи на посадах прокурорів (період з 09.06.2004 по 26.11.2018) - 14 років 5 місяців 18 днів.

Отже, на час звернення із заявою про призначення пенсії загальна вислуга років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1697-VII, є недостатньою для призначення спірної пенсії (меншою за 24 роки) без урахування періоду роботи позивачки на посадах слідчих органів прокуратури після 27.11.2018.

За таких обставин позивачка станом на час звернення до відповідача права на призначення спірної пенсії не набула. А відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати, понесені позивачем, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову йому не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України строк оскарження судового рішення продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.О. Свергун