Рішення від 11.06.2020 по справі 320/2810/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2020 року м. Київ № 320/2810/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом військової частини НОМЕР_1

до Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області

про визнання нечинним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась військова частина НОМЕР_1 із позовом до Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання нечинним та скасування пункту 3 рішення Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.06.2016 №8-98 (8 сесія 7 скликання) щодо надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею, площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Позов мотивовано протиправністю прийняття відповідачем спірного рішення, яким фактично зменшено площу земельної ділянки, відносно якої позивачу надано дозвіл на збір технічної документації з оформлення права постійного користування під розміщення військової частини, з огляду на прийняття вказаного рішення поза межами компетенції сільської ради, з порушенням вимог закону, оскільки вказана земельна ділянка відноситься до земель оборони, які можуть перебувати лише у державній власності.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 поновлено військовій частині НОМЕР_1 строк звернення до суду з позовом до Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання нечинним та скасування рішення, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Наголошено на прийнятті спірного рішення в межах компетенції сільської ради та відповідно до вимог закону з огляду на нерозроблення відповідачем технічної документації по оформленню права постійного користування земельною ділянкою, невнесення відомостей про земельну ділянку площею 31,9862 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , до Державного земельного кадастру, в зв'язку з чим право надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування земельною ділянкою площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , належало Віта-Поштовій сільській раді, а не Києво-Святошинській районній державній адміністрації.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 відмовлено в задоволенні заяви військового прокурора Київського гарнізону полковника юстиції Є. Гладія про вступ у справу №320/2810/20.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 відмовлено в задоволенні клопотання Міністерства оборони України про залучення до участі у справі №320/2810/20 Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Рішенням 4 сесії 5 скликання Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинської районної державної адміністрації «Про затвердження матеріалів інвентаризації та надання дозволу на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею в/ч А-0799» від 10.10.2006 затверджено матеріали інвентаризації земельної ділянки площею 31,9862 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , виконаних ТОВ «Київський регіональний інститут земельної реформи», надано дозвіл в/ч НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 31,9862 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , зобов'язано в/ч НОМЕР_1 оформити технічну документацію згідно чинного законодавства.

Рішенням 8 сесії 7 скликання Віта-Поштової сільської ради «Про прийняття на баланс Віта-Поштової сільської ради території військового містечка № НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 » від 30.06.2016 №8-98 вирішено, зокрема, надати попередню згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади села Віта Поштова нерухомого майна військового містечка № НОМЕР_2 при військовій частині НОМЕР_1 ; внести зміни в рішення Віта-Поштової сільської ради 4 сесії 5 скликання від 10.10.2006 «Про затвердження матеріалів інвентаризації та надання дозволу на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею в/ч НОМЕР_1 » та викласти пункти 2,3 даного рішення в наступній редакції: « 2. Надати дозвіл в/ч НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 . Зобов'язати в/ч НОМЕР_1 оформити технічну документацію та акт постійного користування згідно чинного законодавства».

Вважаючи протиправним рішення Віта-Поштової сільської ради в частині надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування земельною ділянкою площу якої зменшено у порівнянні з первинним рішенням про надання дозволу на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Основним нормативним актом, який регулює земельні відносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (з наступними змінами і доповненнями, далі по тексту - Земельний кодекс).

Відповідно до статті 77 Земельного кодексу (в редакції, чинній на момент надання Віта-Поштовою сільською радою дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 31,9862 га), землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України (частина перша). Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності (частина друга). Порядок використання земель оборони встановлюється законом (частина четверта).

Статтею 125 Земельного кодексу (в редакції, чинній на момент надання Віта-Поштовою сільською радою дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 31,9862 га) встановлювалось, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (частина перша). Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (частина третя).

Згідно частини першої статті 126 Земельного кодексу (в редакції, чинній на момент надання Віта-Поштовою сільською радою дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 31,9862 га), право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами (частина перша). Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина друга).

Як встановлено судом, Віта-Поштовою сільською радою Києво-Святошинської районної державної адміністрації прийнято рішення від 10.10.2006, яким затверджено матеріали інвентаризації земельної ділянки площею 31,9862 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , надано дозвіл військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 31,9862 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , та зобов'язано військову частину НОМЕР_1 оформити технічну документацію згідно чинного законодавства.

Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI (набрав чинності 01.01.2013) статтю 126 Земельного кодексу викладено в наступній редакції: «Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Приписами частини першої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, яка діяла з 01.01.2013 по 01.01.2016) передбачалось, що державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом (пункт 4).

Відповідно до статті 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер (частина перша). Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі (частина друга). Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок (частина п'ята). Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера (частина шоста).

Відповідачем додано до відзиву на позовну заяву лист Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області від 28.10.2016 №18-1012-99.5-18822-16 згідно якого за результатами інвентаризації та згідно наявних даних в Управлінні правовстановлюючі документи та документацію із землеустрою на земельну ділянку військової частини НОМЕР_1 , розташовану по АДРЕСА_1 , в архіві Управління не виявлено. Крім того, у листі зазначено про неможливість ідентифікації вказаної земельної ділянки за її адресою.

Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 №5245-VI, який набув чинності 01.01.2013, (далі по тексту - Закон №5245-VI).

Зазначеним Законом частину другу статті 77 Земельного кодексу викладено в наступній редакції: « 2. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.».

Крім того, прикінцевими та перехідними положеннями Закону №5245-VI встановлено, зокрема, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки; на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громад, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу (пункт 3).

У державній власності залишаються:

а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони;

б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті «а» пункту 3 цього розділу (пункт 4).

Державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку (пункт 5).

У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками (пункт 6).

З наявних у матеріалах справи доказів убачається, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 на якій розташована військова частина НОМЕР_1 , знаходиться в межах населеного пункту с. Віта Поштова.

Таким чином, станом на момент прийняття оскаржуваного рішення земельну ділянку по вул. Боярській в с. Віта-Поштова, на якій розташована військова частина НОМЕР_1 , не було зареєстровано в порядку, визначеному чинним законодавством.

При цьому, як убачається з аналізу наведених вище положень нормативно-правових актів, право надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 12,2044 під розміщення військової частини, яка розташована в с. Віта-Поштова по вул. Боярській належало саме Віто-Поштовій сільській раді, оскільки спірну земельну ділянку не було внесено до Державного реєстру земель, відповідно, вказана земельна ділянка не належить за правовим статусом до земель оборони.

Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16.04.2009 №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляють спільні інтереси територіальної громади сіл, селищ та міст, приймають нормативні і ненормативні акти. До нормативних актів належать акти, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Згідно висновку Конституційного Суду України, викладеному в пункті 4 мотивувальної частини вказаного рішення, органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Обґрунтовуючи правомірність спірного рішення, яким надано дозвіл військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею, площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , відповідачем зазначено, що впродовж 10 років (з 10.10.2006 по 30.06.2016) військовою частиною не розроблено технічну документацію із землеустрою, право постійного користування землею не оформлено, не отримано державний акт на право постійного користування землею, що свідчить про відсутність факту реалізації пунктів 2 та 3 рішення від 10.10.2006.

Також, відповідачем зазначено, що на адресу Віта-Поштової сільської ради надійшов лист від 18.04.2016 №1/16 Громадської організації «Об'єднання громадян «Зв'язківець», яке об'єднує в собі всіх мешканців військового містечка № НОМЕР_2 , що знаходиться в с. Віта-Поштова при військовій частині НОМЕР_1 , яке розташоване на площі 30 га на території Віта-Поштової сільської ради.

Даним листом проінформовано Віта-Поштову сільську раду про те, що технічний стан будинків та умови проживання в них (санітарні, житлові, екологічні) не відповідають встановленим нормам; системи електро- та водопостачання знаходяться в занедбаному стані та постійно виходять з ладу, що призводить до постійних аварій; системи каналізаційних стоків постійно руйнуються, що призводить до постійного підтоплення будинків фекальними водами; відсутні очисні споруди, каналізаційні стоки зливаються на рельєф; адміністративна територія відгороджена від житлової зони умовно, а з лівого боку взагалі відсутні огорожа, в наслідок чого є можливість вільного безперешкодного доступу на територію сторонніх осіб та безпритульних тварин; територія яка не використовується за прямим призначенням військовою частиною захаращена, вкрита чагарниками, та просили раду здійснити перевірку цільового використання земельної ділянки, на якій розташоване військове містечко та військова частина, з метою виявлення можливих частин територій, які можна було б в майбутньому використати для покращення житлово-побутових умов жителів військового містечка.

Комісією у складі: Голови земельної комісії ОСОБА_1 , членів земельної комісії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , за участю Командира батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 складено 17.05.2016 акт земельної комісії, з якого убачається, що під час огляду земельної ділянки було виявлено наступне: частина земельної ділянки, що прилягає по вулиці Вересневій за вимірами 250 метрів вздовж вулиці Боярської частково огороджена, має вільний доступ, територія заросла бур'янами, кущами, кущовими деревами та іншими зеленими насадженнями. Стан зарощення території не дає змоги вільного пересування. На зазначеній частині земельної ділянки комісією не було виявлено будь-якого військового майна.

На частині земельної ділянки згідно плану схеми розташовано житловий двоповерховий будинок, в якому проживають військовослужбовці зі своїми сім'ями. Поряд розташована трансформаторна підстанція. На території були зафіксовані безпритульні собаки, які переміщаються територією зграєю. Виявлено сміттєзвалище. Будь яких інших будівель, споруд, облаштованих майданчиків на вказаній території земельної ділянки комісією не виявлено.

Комісією оглянуто територію земельної ділянки зі сторони вулиці Ярослава Мудрого та зафіксовано наступне: на даній частині земельної ділянки розташований спортивних комплекс у складі футбольного поля з трибунами, площадками для міні футболу, баскетболу, волейболу, площадками для великого тенісу, дитячого майданчику та площадкою з тренажерами.

Також, на даній частині земельної ділянки знаходяться 4 двоповерхових житлових будинки та господарські споруди військового містечка № НОМЕР_2 . Також комісією виявлено розміщення на наданій частині території приватних гаражів, які використовуються жителями військового містечка.

Комісією виявлено та оглянуто на даній частині земельної ділянки вигрібну яму, самовільно вириту, що наповнюється та, зі слів мешканців, використовується для стічних вод (відходів) військового містечка у зв'язку з відсутністю очисних споруд військового містечка. Виявлено сміттєзвалище. Частина даної земельної ділянки практично використовується невідомими особами під огородництво.

На іншій частині оглянутої частини земельної ділянки комісією не було виявлено майна, військового майна, споруд, майданчиків або будь якого іншого спеціального військового обладнання.

Дана територія знаходиться в захаращеному стані, поросла бур'янами, кущами та іншими зеленими насадженнями. Вказана територія не огороджена та має вільний доступ.

Інша частина земельної ділянки є огороджена, має обмежений доступ. Має контрольно-пропускний пункт, на ній розташовані військові казарми, адміністративні будівлі, господарські споруди, військові машини та устаткування, облаштовані спеціальні майданчики для військової підготовки.

Правові засади та порядок використання земель оборони визначено Законом України «Про використання земель оборони від 27.11.2003 №1345-IV (далі по тексту - Закон №1345-IV).

Відповідно до статті 2 Закону №1345-IV, військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України (частина перша). Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації (частина третя). Військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності (частина четверта).

Аналіз наявних у матеріалах справи доказів, а саме: листа громадської організації «Об'єднання громадян «Зв'язківець» від 18.04.2016 та акту земельної комісії Віта-Поштової сільської ради від 17.05.2016, свідчить про відсутність фактичного використання військовою частиною земельної ділянки орієнтовною площею 31 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , на якій дислокується військова частина НОМЕР_1 та військове містечко № НОМЕР_2 , за призначенням, оскільки на більший частині вказаної земельної ділянки не розміщується військова частина НОМЕР_1 та не здійснюється нею постійна діяльність, земельна ділянка знаходиться у занедбаному стані.

Отже, зважаючи на відсутність затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації із зазначенням розміру земельної ділянки, необхідної для розміщення військової частини НОМЕР_1 та проведення нею постійної діяльності, виходячи із реальних потреб військової частини, враховуючи фактичне невикористання військовою частиною НОМЕР_1 частини земельної ділянки орієнтовною площею 31 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , та зважаючи на наявність у Віта-Поштової сільської ради законних повноважень щодо надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею площею 12,2044 під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку про правомірність рішення Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.06.2016 №8-98 (8 сесія 7 скликання) щодо надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею, площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Відтак, позовні вимоги про визнання нечинним та скасування спірного рішення є необґрунтованими, відповідно, позов не підлягає задоволенню.

Оскільки, в задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач - військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: - Віта-Поштова сільська рада Києво-Святошинського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358490, місцезнаходження: 08170, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Віта-Поштова, вул. Боярська, 4).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 11 червня 2020 року.