Ухвала від 11.06.2020 по справі 280/3698/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАМІНУ СТЯГУВАЧА У ВИКОНАВЧОМУ ЛИСТІ

11 червня 2020 рокуСправа № 280/3698/19

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши заяву Кредитної спілки «Запоріжжя» про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником у справі за позовом Кредитної спілки «Запоріжжя» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.10.2019 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №1908264600020 від 10.06.2019 про відмову у включенні (повторному включенні) Кредитної спілки «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Кредитної спілки «Запоріжжя» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 842,00 (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 коп.).

18.05.2020 за вказаним рішенням видані виконавчі листи.

01.06.2020 до суду надійшла заява позивача, у якій просить суд: 1) замінити боржника Головне управління ДФС у Запорізькій області у виконавчому провадженні по примусовому виконанню виконавчого листа № 280/3698/19 виданого 18.05.2020 Запорізьким окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку "Запоріжжя" до Реєстру неприбуткових установ та організацій, його правонаступником Головним управлінням ДПС у Запорізькій області; 2) замінити боржника Головне управління ДФС у Запорізькій області у виконавчому провадженні, по примусовому виконанню виконавчого листа №280/3698/19 виданого 18.05.2020 Запорізьким окружним адміністративним судом про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ДФС у Запорізькій області на користь Кредитної спілки «Запоріжжя» судових витрат зі сплати судового збору в сумі 3 842, 00 грн. його правонаступником Головним управлінням ДПС у Запорізькій області. Заява обґрунтована тим, що станом на теперішній час до Головного управління ДПС у Запорізькій області перейшли всі права та обов'язки Головного управління ДФС у Запорізькій області у зв'язку з реорганізацією останнього.

Розгляд заяви призначено на 11.06.2020, на адресу заявника та учасників справи направлено відповідні судові повістки.

Учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. 11.06.2020 заявник звернувся із заявою про проведення судового засідання з розгляду заяви у письмовому провадженні.

Відповідно до положень ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, дослідивши подану заяву, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.

Згідно з ч.5 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно ч.4 ст.379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що заміна сторони у виконавчому провадженні можлива лише при існуванні відкритого виконавчого провадження або при наявності виданого особі виконавчого листа у разі необхідності заміни сторони у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. При цьому, обов'язковою умовою для заміни сторони є вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено, крім іншого, Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України (Офіційний вісник України, 2019р., №26, ст.900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, вказаним розпорядженням оголошено про початок роботи Державної податкової служби України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, у тому числі Головне управління ДПС у Запорізькій області.

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14, Головне управління ДПС у Запорізькій області є територіальним органом Державної податкової служби України, а також правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Запорізькій області.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, орган державної влади Головне управління ДПС у Запорізькій області зареєстровано 31.07.2019.

Таким чином, повноваження Головного управління ДФС у Запорізькій області передані Головному управлінню ДПС у Запорізькій області.

Оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.10.2019, крім іншого, зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій та на теперішній час таке повноваження має Головне управління ДПС у Запорізькій області, а також враховуючи те, що до заяви позивачем не додано доказів звернення до виконавчої служби для примусового виконання даного виконавчого листа та доказів відкриття виконавчого провадження, суд вважає, що наявні підстави для заміни боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 18.05.2020, у справі №280/3698/19 про зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Щодо заміни боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 18.05.2020, у справі №280/3698/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Кредитної спілки «Запоріжжя» судових витрат зі сплати судового збору в сумі 3 842,00 грн., суд зазначає наступне.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», прийнято рішення утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Відповідно до абз.3 п.2 вказаної постанови, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Згідно з ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Положеннями ч.7 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів врегульовано Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074 (далі - Порядок №1074).

Відповідно до абз.1 п.12 Порядку №1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Разом з тим, абз.1 п.7 Порядку №1074 визначено, що майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Аналіз вищезазначених норм дозволяє дійти висновку про те, що реорганізований орган здійснює повноваження та виконує функції з дня набрання чинності відповідним актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення такими органам повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, натомість перехід майнових прав та обов'язків органу виконавчої влади, що припиняється в результаті поділу, має підтверджуватися розподільчим балансом, затвердженим у встановленому порядку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На теперішній час у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо ліквідації Державної фіскальної служби України та її територіального органу Головного управління ДФС у Запорізькій області.

При цьому до суду належних і допустимих доказів на підтвердження завершення реорганізації/ліквідації Головного управління ДФС в Запорізькій області та щодо державної реєстрації припинення ГУ ДФС в Запорізькій області як юридичної особи.

Зазначені обставини свідчать про недоведеність правонаступництва Головного управління ДПС в Запорізькій області стосовно майнових прав та обов'язків Головного управління ДФС в Запорізькій області, у зв'язку з чим на теперішній час відсутні підстави для заміни боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 18.05.2020, у справі №280/3698/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Кредитної спілки «Запоріжжя» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 842,00 грн.

Підсумовуючи вищезазначене у сукупності, суд дійшов висновку, що заява Кредитної спілки «Запоріжжя» про заміну сторони виконавчого провадження на правонаступника є частково обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.241, 248, 379, п.3 розділу “Прикінцеві положення” КАС України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву Кредитної спілки «Запоріжжя» задовольнити частково.

Замінити боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 18.05.2020, у справі №280/3698/19 про зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а саме Головне управління ДФС у Запорізькій області замінити на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945).

В іншій частині в задоволенні заяви відмовити.

Копію ухвали направити заявнику, учасникам справи та Головному управлінню ДПС у Запорізькій області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

З урахуванням пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено та підписано 11.06.2020.

Суддя М.О. Семененко