12 червня 2020 року Справа № 280/114/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області
до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради
про стягнення податкового боргу,
08.01.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області, позивач) до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (далі - КП «ПКВ» ЕМР, відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 11 175 046,19 грн., з податку на прибуток у розмірі 21 437 999,58 грн., з рентної плати - за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 251 579,47 грн., з рентної плати - надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у розмірі 405 199,76 грн., з екологічного податку - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім РО у розмірі 137 959,15 грн., з екологічного податку - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 12 048,15 грн., з екологічного податку - надходження від викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами у розмірі 324,93 грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 13 596 235,84 грн., з військового збору у розмірі 820 257,75 грн., зі штрафної санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО у розмірі 36 905 207,01 грн. шляхом стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих відповідача, а також за рахунок власних готівкових коштів, в межах податкового боргу.
Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) та зазначає, що згідно з обліковою карткою платника у відповідача наявна заборгованість, яка виникла в результаті несплати у встановлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов'язань, самостійно визначених платником податків шляхом подання відповідних податкових декларацій (розрахунків), а також нарахованих контролюючим органом за результатами перевірок. Крім того, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 84 741 857,83 грн.
Ухвалою суду від 13.01.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. В межах встановленого строку позивачем недоліки усунуто.
Ухвалою суду від 27.01.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 25.02.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ухвали суду від 25.02.2020 вирішено продовжити строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкласти підготовче засідання в адміністративній справі до 08 квітня 2020 року.
Ухвалою суду від 08.04.2020 вирішено закрити підготовче провадження у справі та призначити розгляд справи по суті на 28.04.2020.
Згідно з ухвалою суду від 28.04.2020 судове засідання у справі відкладене на 14.05.2020.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву (вх. №21169 від 07.05.2020), у якій зазначає, що позовну заяву підтримує у повному обсязі. Крім того, просив відкласти розгляд справи.
Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, суд вживав заходів щодо належного повідомлення про дату, час і місце судового розгляду.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За правилами пункту 2 частини третьої статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.
Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У відповідності до ч. 9 ст. 205 КАС України, пункту 2 частини третьої статті 205 КАС України суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в справі матеріалами, в порядку письмового провадження; наявності законодавчо встановлених підстав для відкладення судового засідання судом не встановлено.
На підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував таке.
Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, КП «ПКВ» ЕМР (код ЄДРПОУ 32166551) є суб'єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 20.08.2002 та 15.02.2006 відомості про підприємство включені до Єдиного державного реєстру (номер запису: 1 100 120 0000 000341). Видами діяльності відповідача є: Код КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; Код КВЕД 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів; Код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (основний); Код КВЕД 36.00 Забір, очищення та постачання води; Код КВЕД 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; Код КВЕД 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів
Відповідачем до Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС в Запорізькій області подані податкові декларації, відповідно до яких підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, зокрема:
від 30.03.2018 за лютий 2018 року на суму 388 233,00 грн.;
від 27.04.2018 за листопад 2017 року на суму 1 604 725,00 грн.;
від 19.04.2018 за березень 2018 року на суму 491 237,00 грн.;
від 15.06.2018 за квітень 2018 року на суму 1 792 205,00 грн.;
від 25.06.2018 за серпень 2017 року (уточнююча) на суму 3 277,00 грн., в т.ч. штраф на суму 98,00 грн.;
від 12.07.2018 за березень 2017 року (уточнююча) на суму 83 529,00 грн., в т.ч. штраф 2 506,00 грн.;
від 18.07.2018 за березень 2017 року (уточнююча) на суму 60,00 грн., в т.ч. штраф 2,00 грн.;
від 01.08.2018 за червень 2018 року на суму 901 320,00 грн.;
від 05.09.2018 за липень 2018 року на суму 1 624 096,00 грн.
Крім того, КП «ПКВ» ЕМР до контролюючого органу подані податкові декларації з податку на прибуток підприємства, відповідно до яких підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання, а саме:
від 27.04.2018 за 2017 рік на суму 6 179 818,00 грн., з яких заборгованість частково погашена та становить 6 168 843,00 грн.;
від 28.08.2018 за І квартал 2018 року на суму 1 232 883,00 грн.;
від 28.08.2018 за І півріччя 2018 року на суму 3 439 236,00 грн.;
від 07.11.2018 за 3 квартал 2018 року на суму 3 774 695,00 грн.;
від 01.03.2019 за 2018 рік на суму 4 535 333,00 грн.
Також відповідачем до ГУ ДФС у Запорізькій області (Енергодарське управління) подано податкові декларації разом із розрахунками до них, зокрема:
від 07.02.2019 за 4 квартал 2018 року, в якій визначено податкове зобов'язання з розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах на суму 82 777,70 грн., з яких заборгованість частково погашена та становить 36 045,03 грн.;
від 03.05.2019 за І квартал 2019 року, в якій визначені податкові зобов'язання з розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах на суму 82 777,70 грн. та за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на суму 7 366,91 грн., з яких заборгованість частково погашена та становить 1 370,29 грн.;
від 07.06.2019 за 4 квартал 2018 року (уточнююча), в якій визначені податкові зобов'язання за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на суму 7 567,22 грн. та застосував штраф в сумі 227,02 грн., за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення на суму 160,79 грн. та застосував штраф в сумі 4,82 грн.
Крім того, підприємством до ГУ ДФС у Запорізькій області (Енергодарське управління) подано податкові декларації з рентної плати, відповідно до яких самостійно були визначені податкові зобов'язання, у тому числі:
від 07.02.2019 за 4 квартал 2018 року на суму 142 083,80 грн. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, з яких заборгованість частково погашена та становить 98 660,46 грн.;
від 03.05.2019 за І квартал 2019 року на суму 119 321,00 грн. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та 302 084,98 грн. рентної плати за спеціальне використання води.
Співробітниками ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну планову перевірку КП «ПКВ» ЕМР з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01 січня 2015 року по 30 червня 2017 року. За результатами перевірки складено акт від 14.11.2017 № 640/01-08-14-03/32166551.
Не погодившись з висновками цього акту перевірки посадові особи КП «ПКВ» ЕМР подали в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акту перевірки, в якому вимагали частковий перегляд результатів відповідної перевірки та надали в якості заперечень додаткові документи, які не було досліджено під час перевірки.
На підставі наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 18.01.2018 № 134 проведена позапланова виїзна перевірка КП «ПКВ» ЕМР з питань, що викладені у запереченнях (вх. № 36/10 від 02 січня 2018 року) на акт перевірки від 14.11.2017 № 640/01-08-14-03/32166551.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 16.02.2018 № 99/08-01-14-03/32166551, за висновками якого встановлені порушення податкового законодавства.
На підставі акта перевірки контролюючим органом 23 лютого 2018 року прийняті податкові повідомлення-рішення:
№0002241403 форми «Р», яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій на 2 146 759,50 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням 1 431 173,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 715 586,50 грн.;
№0002231403 форми «Р», яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 1 129 369,50 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням 752 913,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 376 456,50 грн.;
№0009931306 форми «Д», яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податків і зборів, у т.ч. військового збору, на 1 407 889,36 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням 748 669,57 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 657 196,02 грн. та пені 2 023,77 грн.;
№0009951306, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на доходи фізичних осіб у сумі 510,00 грн.;
№ 0009921306 форми «Д», яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та пені на 15 390 557,20 грн., з яких за податковим зобов'язанням - 7 659 182,76 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 7 708 817 грн., сума пені відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України - 22 556,96 грн.;
№0001111403 форми «Н», яким до відповідача за затримку реєстрації протягом граничного строку податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 88,04 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку додану вартість у розмірі 10 % у сумі 8,81 грн.;
№0002211407 форми «С», яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 25 411 408,66 грн.
Крім того, після отримання податкового повідомлення-рішення №0001111403 від 23.02.2018, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 10.04.2018 №0004831403 форми «Н», яким до відповідача за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 2 544 437,43 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку додану вартість у розмірі 50 % у сумі 1 272 218,72 грн.
КП «ПКВ» ЕМР звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ДФС у Запорізькій області, в якому просило суд визнати протиправним та скасувати прийняте ГУ ДФС у Запорізькій області податкове повідомлення-рішення від 23.02.2018 №0002211407, яким підприємству визначені штрафні санкції в сумі 25 411 408,66 грн. Проте, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.04.2019 по справі № 0840/2917/18 в задоволенні позову відмовлено повністю. Указане судове рішення набрало законної сили 09 липня 2019 року відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду про повернення апеляційної скарги.
Також, 13 серпня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява КП «ПКВ» ЕМР до ГУ ДФС у Запорізькій області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати прийняте податкове повідомлення-рішення від 23.02.2018 № 0009921306, яким підприємству збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, пені, в сумі 15 390 557,20 грн. Однак, 10 січня 2019 року судом ухвалене рішення по справі №0840/3278/18 про відмову у задоволенні позову. Указане судове рішення набрало законної сили 27 березня 2019 року відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду про повернення апеляційної скарги.
Фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку сервісних та інформаційних центрів за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_6 , де проводить діяльність КП «ПКВ» ЕМР (юридична адреса: м. Енергодар, пр. Будівельників, 17, офіс 5-1). За результатами фактичної перевірки складено акт №0607/08/01/14/32166551.
За результатами вказаної перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області дійшла висновку про порушення підприємством п. 2.2, п. 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637.
Позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.01.2018 № 0000061407, яким КП «ПКВ» ЕМР застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 11 493 798,35 грн. (штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 04.01.2018 № 0000061407 протиправним, КП «ПКВ» ЕМР звернулось до суду з адміністративним позовом про його скасування. Проте, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.08.2018 по справі 808/1669/18, яке залишене без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області проведена камеральна перевірка даних задекларованих КП «ПКВ» ЕМР у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, результатами якої складено акт від 30.03.2018 №31/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем пп. 49.18.1 п.49.1 ст. 49, п. 203.1 ст. 203, п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість та порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був вручений посадовим особам підприємства особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 19.04.2018 винесено податкові повідомлення-рішення:
№0006665801 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 788 233,00 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку додану вартість у розмірі 20 % у сумі 157 646,60 грн.;
№0006685801 форми «ПС», яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 2 040,00 грн.
Указані рішення було направлено на адресу відповідача поштою. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.
ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 ПК України було проведено камеральну перевірку своєчасності подання КП «ПКВ» ЕМР податкової звітності, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку па прибуток, за результатами якої 16.04.2018 було складено відповідний Акт №48/08-01-58-01/32166551, яким встановлено порушення відповідачем пп.49.18.3 п.49.18 ст.49, п. 137.4 ст.137 ПК України в частині неподання звітності з податку на прибуток за 2017 рік. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі підприємства особисто.
За наслідками встановлених актом перевірки порушень позивачем було сформоване податкове повідомлення-рішення №0007115801 від 19.04.2018 форми «ПС» та визначено штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток в сумі 1 020,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було 20.04.2018 надіслане платнику податків засобом поштового зв'язку листом з повідомленням про вручення та повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання.
У подальшому, посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних задекларованих відповідачем у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 05.06.2018 №64/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був направлений платнику засобом поштового зв'язку з повідомленням про вручення 08.06.2018 та повернуто за закінченням терміну зберігання.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 20.07.2018 №0016585801, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 1 443 042,95 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у розмірі 20 % у сумі 288 608,60 грн. Вказане рішення було направлено на адресу відповідача, однак, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.
Позивачем на підставі п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 ПК України було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток КП «ПКВ» ЕМР, за результатами якої 05.06.2018 було складено відповідний Акт №61/08-01-58-01/32166551, яким встановлено порушення відповідачем пп.49.18.3 п.49.18 ст.49, п. 137.4 ст.137 ПК України в частині неподання звітності з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року. Вказаний акт перевірки був надісланий поштою з повідомленням про вручення та повернутий з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За наслідками встановлених актом перевірки порушень ГУ ДФС у Запорізькій області було сформоване податкове повідомлення-рішення №0016015801 від 20.07.2018 форми «ПС» та визначено штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток в сумі 1 020,00 грн. Вкачане податкове повідомлення-рішення було надіслане платнику податків засобом поштового зв'язку листом з повідомленням про вручення та повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання.
Також ГУ ДФС у Запорізькій області проведена камеральна перевірка даних задекларованих КП «ПКВ» ЕМР у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, результатами якої складено акт від 09.07.2018 №88/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем пп. 49.18.1 п.49.1 ст. 49, п. 203.1 ст. 203, п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість та порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був вручений посадовим особам підприємства особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 27.08.2018 винесено податкові повідомлення-рішення:
№0018795806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 845 651,30 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку додану вартість у розмірі 20 % у сумі 169 130,26 грн.;
№0018835806 форми «ПС», яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 2 040,00 грн.
Указані рішення 27.08.2018 було направлено на адресу відповідача поштою. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.
Посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області проведена камеральна перевірка даних задекларованих КП «ПКВ» ЕМР у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, результатами якої складено акт від 06.08.2018 №101/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем пп. 49.18.1 п.49.1 ст. 49, п. 203.1 ст. 203, п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість та порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був надісланий платнику поштою з повідомленням про вручення.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 18.09.2018 винесено податкові повідомлення-рішення:
№0022985806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 307 987,70 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку додану вартість у розмірі 20 % у сумі 61 597,54 грн.;
№0023015806 форми «ПС», яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 1 020,00 грн.
Вказані рішення 19.09.2018 було направлено на адресу відповідача поштою. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.
ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 ПК України було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток КП «ПКВ» ЕМР, за результатами якої 14.08.2018 було складено відповідний Акт №103/08-01-58-01/32166551, яким встановлено порушення відповідачем пп.49.18.3 п.49.18 ст.49. п. 137.4 ст.137 ПК України в частині неподання та несвоєчасного подання звітності з податку на прибуток за півріччя 2018 року. Вкачаний акт перевірки був надісланий поштою з повідомленням про вручення та повернутий з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За наслідками встановлених актом перевірки порушень позивачем було сформоване податкове повідомлення-рішення №0026535806 від 02.10.2018 форми «ПС» та визначено штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток в сумі 1 020,00 грн. Вказане рішення було надіслане 03.10.2018 платнику податків засобом поштового зв'язку та вручене уповноваженому представнику 23.10.2018.
Позивачем проведено камеральну перевірку даних задекларованих відповідачем у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 01.09.2018 №111/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був надісланий платнику поштою з повідомленням про вручення.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 17.10.2018 №0027705806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 893 732,20 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у розмірі 20 % у сумі 178 746,44 грн. Вказане рішення було направлено на адресу відповідача та вручене його уповноваженому представнику за довіреністю 23.10.2018, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.
ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 ПК України було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток КП «ПКВ» ЕМР, за результатами якої 22.11.2018 було складено відповідний Акт №152/08-01-58-06/38222616, яким встановлено порушення відповідачем п.57.1 ст.57, п. 137.3 ст.137 ПК України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток. Вказаний акт перевірки був надісланий поштою з повідомленням про вручення та повернутий з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За наслідками встановлених актом перевірки порушень ГУ ДФС у Запорізькій області було сформоване податкове повідомлення-рішення №0000395806 від 10.01.2019 форми «Ш» та визначено штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток в сумі 204,00 грн. Вказане вище податкове повідомлення-рішення було надіслане платнику податків засобом поштового зв'язку листом з повідомленням про вручення та вручене 11.02.2019.
У подальшому, посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних задекларованих відповідачем у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 19.12.2018 №159/08-01-58-01/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог пп. 49.18.1 п.49.1 ст. 49, п. 203.1 ст. 203 ПК України в частині несвоєчасного подання податкових декларацій з податку на додану вартість. З результатами перевірки та актом під розписку ознайомлений головний бухгалтер підприємства.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 20.12.2018 №0036595806, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 3 060,00 грн. Вказане рішення вручене особисто головному бухгалтеру підприємства, про що свідчить його підпис у відповідній графі рішення.
Посадовою особою контролюючого органу проведено камеральну перевірку даних задекларованих відповідачем у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 21.01.2019 №3/08-01-58-06/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі КП «ПКВ» ЕМР особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 21.01.2019 №0001365806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 3 060,00 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у розмірі 20 % у сумі 612,00 грн. Вказане рішення було вручене під розписку уповноваженому представнику відповідача.
Також позивачем проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 15.03.2019 №8/08-01-58-06/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203, п. 257.5 ст. 257 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі КП «ПКВ» ЕМР особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 18.03.2019 винесені податкові повідомлення-рішення форми «Ш», а саме:
№0009015806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 79 000,00 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у розмірі 20 % у сумі 15 800,00 грн.;
№0008975806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 6 842,53 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 10 % у сумі 684,25 грн.;
№0008995806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 354 519,58 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 20 % у сумі 70 903,92 грн.;
Вказані рішення були вручені під розписку уповноваженому представнику відповідача.
Посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, земельного податку з юридичних осіб, за результатами якої складено акт від 20.05.2019 №47/08-01-58-06/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем, зокрема, вимог п. 57.1 ст. 57, п. 257.5 ст. 257 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі КП «ПКВ» ЕМР особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень 21.05.2019 №0013945806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 256 520,73 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 20 % у сумі 51 304,15 грн. Вказане рішення у той же день було вручене під розписку уповноваженому представнику відповідача.
ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 ПК України було проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2019 року КП «ПКВ» ЕМР, за результатами якої 20.05.2019 було складено відповідний Акт №48/08-01-58-06/32166551, яким встановлено порушення відповідачем п.57.1 ст.57, п. 137.4 ст.137 ПК України в частині неподання податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2019 року. Вказаний акт перевірки був вручений уповноваженому представнику платника податків під розписку.
За наслідками встановленого порушення позивачем сформоване податкове повідомлення-рішення №0014055806 від 21.05.2019 форми «ПС» та визначено штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток в сумі 1 020,00 грн. Вказане вище податкове повідомлення-рішення було вручене під розпис платнику 21.05.2019.
Посадовою особою контролюючого органу проведена камеральна перевірка своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, екологічного податку, результатами якої складено акт від 06.06.2019 №70/08-01-58-06/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання. Вказаний акт перевірки був вручений під розпис платнику податку.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 07.06.2019 винесено податкові повідомлення-рішення:
№0016015806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 5 011,71 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 20 % у сумі 1 002,34 грн.;
№0016025806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 141 907,94 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 20 % у сумі 28 381,57 грн.;
№0016035806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 5 996,62 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 10 % у сумі 599,66 грн.;
№0016045806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 9 098,30 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 20 % у сумі 1 819,66 грн.;
№0016055806 форми «Ш», яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 84 151,31 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи на об'єктах у розмірі 20 % у сумі 16 830,26 грн.
Вказані вище податкові повідомлення - рішення були вручені платнику 07.06.2019, але у встановлений законодавством термін податок не сплачено.
Посадовою особою позивача проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, за результатами якої складено акт від 16.07.2019 №102/08-01-58-06/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1, п. 57.3 ст. 57, п. 257.5 ст. 257 ПК України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі КП «ПКВ» ЕМР особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень 16.07.2019 №0018585806, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 83 208,30 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 20 % у сумі 16 642,46 грн. Вказане рішення у той же день було вручене під розписку уповноваженому представнику відповідача.
Співробітником контролюючого органу проведена камеральна перевірка відповідача з повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток, результатами якої складено акт від 22.08.2019 №122/08-01-58-06. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 49.1, пп. 49.18.3 п.49.1 ст. 49, п. 137.4 ст. 137 ПК України в частині неподання податкової декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2019 року. Вказаний акт перевірки був вручений платнику поштою 03.09.2019.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявленого порушення контролюючим органом 16.09.2019 винесено податкове повідомлення-рішення №0027855804 форми «ПС», яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток у сумі 1 020,00 грн. Вказане рішення було направлено на адресу відповідача та вручене його уповноваженому представнику за довіреністю 18.09.2019, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.
ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних задекларованих відповідачем у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 20.11.2019 №002333/08-01-58-04/32166551. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем, зокрема, вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Вказаний акт перевірки був вручений посадовій особі КП «ПКВ» ЕМР особисто.
На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 20.11.2019 №0035205804, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов'язання 180,00 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у розмірі 20 % у сумі 36,00 грн. Вказане рішення було вручене під розписку уповноваженому представнику відповідача.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня у сумі 1 292 176,20 грн. згідно з розрахунком, наведеним на с.24-32 позовної заяви, у т.ч. з податку на додану вартість у розмірі 1 001 823,72 грн., з податку на прибуток у розмірі 134 945,59 грн., з рентної плати - за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 5 216,44 грн., з рентної плати - надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у розмірі 3 412,46 грн., з екологічного податку - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім РО у розмірі 2 063,16 грн., з екологічного податку - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 464,30 грн., з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю у розмірі 159,32 грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 69 613,50 грн., з військового збору у розмірі 74 477,74 грн.
Згідно із даними облікової карток платника податків та довідки про суму податкового боргу у КП «ПКВ» ЕМР наявна заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 17 126 001,78 грн., з яких заявлено до стягнення 11 175 046,19 грн., з податку на прибуток у розмірі 21 437 999,58 грн., з рентної плати - за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 251 579,47 грн., з рентної плати - надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у розмірі 405 199,76 грн., з екологічного податку - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім РО у розмірі 137 959,15 грн., з екологічного податку - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 12 048,15 грн., з екологічного податку - надходження від викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами у розмірі 324,93 грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 13 596 235,84 грн., з військового збору у розмірі 820 257,75 грн., зі штрафної санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО у розмірі 36 905 207,01 грн.
Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме на адресу відповідача була направлена податкова вимога від 03.10.2016 №22-17 на суму 985700,93 грн., яка вручена поштою його уповноваженому представнику за довіреністю 10.10.2016, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.
Зважаючи на несплату відповідачем у добровільному порядку узгодженого зобов'язання в установлені законодавством строки ГУ ДФС в Запорізькій області звернулась із даним адміністративним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Підпунктами 49.18.1, 49.18.2, 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності до п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).
За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що самостійно визначені КА «ПКВ» ЕМР податкові зобов'язання з податку на додану вартість, податку на прибуток, екологічного податку та рентної плати, в установлені законодавством строки сплачені у повному обсязі не були та набули статусу податкового боргу, що саме відповідачем не спростовано.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;
54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п.57.3 ст.57 ПК України).
При цьому, згідно із п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).
Із матеріалів справи вбачається, що правомірність та обґрунтованість нарахування відповідачу штрафних санкцій в сумі 25 411 408,66 грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг була предметом дослідження в адміністративній справі № 0840/2917/18 та встановлена рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.04.2019, яке набрало законної сили.
Правомірність та обґрунтованість нарахування відповідачу суми грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, пені, в сумі 15 390 557,20 грн була предметом дослідження в адміністративній справі №0840/3278/18 та встановлена рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2019, яке набрало законної сили.
Правомірність та обґрунтованість нарахування відповідачу штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 11 493 798,35 грн. була предметом дослідження в адміністративній справі №808/1669/18 та встановлена рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.08.2018, яке також набрало законної сили.
Згідно із п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Так, п. 42.2 ст. 42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Також матеріалами справи встановлено, що інші податкові повідомлення-рішення, яким відповідачу нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість, податку на прибуток, екологічного податку та рентної плати було направлено податковою інспекцію на адресу відповідача засобами поштового зв'язку або вручено під розписку уповноваженому представнику підприємства. Указані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржене не було, а отже сума визначеного податкового зобов'язання є узгодженою, доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Так, за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня з податку на додану вартість у розмірі 1 001 823,72 грн., з податку на прибуток у розмірі 134 945,59 грн., з рентної плати - за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 5 216,44 грн., з рентної плати - надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у розмірі 3 412,46 грн., з екологічного податку - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім РО у розмірі 2 063,16 грн., з екологічного податку - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 464,30 грн., з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю у розмірі 159,32 грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 69 613,50 грн., з військового збору у розмірі 74 477,74 грн., що також підтверджується даними облікової картки платника податків та довідкою про суму податкового боргу станом на час подання адміністративного позову до суду.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Із матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача була направлена податкова вимога від 03.10.2016 №22-17 на суму 985700,93 грн., яка вручена поштою його уповноваженому представнику за довіреністю 10.10.2016, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення. Враховуючи положення п. 58.3 ст. 58 ПК України, вказана податкова вимога вважається врученою відповідачу належним чином.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суму податкового боргу відповідачем повністю погашено не було, у зв'язку із чим податкова вимога повторно не надсилалась.
За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом установленого строку.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 - 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На момент розгляду справи в суді заборгованість з податку на додану вартість, податку на прибуток, екологічного податку та рентної плати податковий борг у загальному розмірі 84 741 857,83 грн відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена, доказів протилежного відповідач суду не надав. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (71503, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Будівельників, буд. 17, оф. 5-1, код ЄДРПОУ 32166551) у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, суму податкового боргу в розмірі 84 741 857,83 грн. (вісімдесят чотири мільйони сімсот сорок одна тисяча вісімсот п'ятдесят сім гривень 83 копійки), у тому числі:
з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 11 175 046,19 грн. (одинадцять мільйонів сто сімдесят п'ять тисяч сорок шість грн. 19 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/14060100, р/р UA098999980313080029000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у розмірі 21 437 999,58 грн. (двадцять один мільйон чотириста тридцять сім тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять грн. 58 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/11020201, р/ UA578999980334159861000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з рентної плати - за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 251 579,47 грн. (двісті п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят дев'ять грн. 47 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/13030100, р/р UA228999980333189366000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з рентної плати - надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у розмірі 405 199,76 грн. (чотириста п'ять тисяч сто дев'яносто дев'ять грн. 76 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/13020401, р/р UA858999980333109359000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з екологічного податку - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім РО у розмірі 137 959,15 грн. (сто тридцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн. 15 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/19010300, р/р UA838999980333149364000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код СДРГІОУ 37942215,
з екологічного податку - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у розмірі 12 048,15 грн. (дванадцять тисяч сорок вісім грн. 15 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/19010100, р/р UA 478999980333109362000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з екологічного податку - надходження від викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами у розмірі 324,93 грн. (триста двадцять чотири грн. 93 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/19011000. р/р UA298999980313010167000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 13 596 235,84 грн. (тринадцять мільйонів п'ятсот дев'яносто шість тисяч двісті тридцять п'ять грн. 84 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/11010100, р/р UA288999980333189340000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
з військового збору у розмірі 820 257,75 грн. (вісімсот двадцять тисяч двісті п'ятдесят сім грн. 75 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/11011000, р/р UA368999980313020063000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215,
зі штрафної санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО у розмірі 36 905 207,01 грн. (тридцять шість мільйонів дев'ятсот п'ять тисяч двісті сім грн. 01 коп.) грн. на користь УК у м.Енергодарі/Енергодар/21080900, р/р UA638999980313060104000008015, банк Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код ЄДРПОУ 37942215.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 12.06.2020.
Суддя Ю.П. Бойченко