Рішення від 11.06.2020 по справі 280/2662/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 червня 2020 року Справа № 280/2662/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕМ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Перша ливарна, буд.48, офіс 1, код ЄДРПОУ 39561625)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945)

Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа,8, код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

22.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕМ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України(далі - відповідач 1), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

від 09.04.2020 року № 1519709/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 30.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519707/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519683/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 24.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519681/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 7 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519673/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №92 від 16.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519698/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №93 від 04.02.2020;

від 09.04.2020 року № 1519690/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №94 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519701/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 19.08.2019;

від 09.04.2020 року № 1519678/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №96 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519680/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 28.02.2020;

від 09.04.2020 року № 1519669/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 02.08.2019;

від 13.04.2020 року № 1522375/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №91 від 24.03.2020;

від 13.04.2020 року № 1522373/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 26.11.2019;

від 13.04.2020 року N9 1522372/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 26.03.2020;

від 13.04.2020 року № 1522367/39561625, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 16.01.2020;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, за датою їх подання до реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕМ", а саме: податкову накладну №2 від 30.01.2020, № 5 від 22.11.2019, №4 від 24.01.2020, № 7 від 22.11.2019, №2 від 16.01.2020, №3 від 04.02.2020, №4 від 22.11.2019, №1 від 19.08.2019, №6 від 22.11.2019, №8 від 28.02.2020, №92 від 02.08.2019, №1 від 24.03.2020, №1 від 26.11.2019, №1 від 26.03.2020, №7 від 16.01.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) спірні податкові накладні/розрахунки коригування, проте, позивачем було отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документи прийнято, але їх реєстрація зупинена. Позивач вважає, що ним було надано усі документи необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, в свою чергу, відповідачем належної оцінки наданим документам надано не було, що призвело до прийняття необґрунтованих рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Відповідач - ГУ ДПС у Запорозькій області проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень представник відповідача послався на те, що реєстрація спірних податкових накладних/розрахунків коригування виписаних ТОВ «Альтем» зупинено відповідно до пункту пп.1.6 п.1 та п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Відповідач зазначає, що позивачем дійсно подавались до комісії додаткові документи, проте не у повному обсязі. Вказує, що підставами для прийняття комісією ГУ ДПС у Запорізькій області рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних/розрахунків коригування стало те, що платником податків не було надано на розгляд комісії первинних документів достатніх для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що зазначено у графі «Додаткова інформація» до спірних рішень. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 20.05.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ТОВ «Альтем» (код ЄДРПОУ 39561625) є юридичною особою, яка зареєстрована 23.12.2014 за №1 103 102 0000 037328, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «Альтем» укладено договір поставки товару №2637 від 27.12.2016, додаткову угоду №1 від 25.06.2018, з ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», та підписано специфікацію №230 від 11.07.2019 на постачання товару - Термоперетворювач ТПУ- 205/М/3/АГ10/РЄМ//1070/100М/-50+150/120/10/0,5/М - 2 шт., із загальною вартістю 7502,40 грн в т.ч. ПДВ 1250,40 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №5 від 22.11.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №5 від 22.11.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519707/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 22.11.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, судом встановлено, що по зазначеній господарській операції підприємство ПАТ «ММК Ілліча» за отриманий товар розрахувалося в повному обсязі, в сумі 7502,40 грн. з ПДВ (повна сума рахунку до перерахунку), а в наслідок перерахунку заборгованість покупця зменшилась на суму коригування, тобто на - 370,54 грн, відповідно до акту дооцінки №88 від 30.01.2020, у зв'язку з чим позивач зарахував кошти як переплату від ПАТ «ММК Ілліча», а на зазначену суму виписано податкову накладну №2 від 30.01.2020, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №2 від 30.01.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519709/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 30.01.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, між позивачем та ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписано специфікацію №236 від 02.09.2019 на постачання товару - Перетворювач ТП-2388/1/ХА(К)/-40...+850С/630/ф20/кл2/сп1/Из/АГ10/С/ГП - 1 шт., Перетворювач ТП-2388/1/ХА(К)/- 40...+850С/630/ф20/кл2/сп1/Из/АГ10/С/ГП - 1 шт., Перетворювач ТП-2388/1/ХА(К)/- 40...+850С/630/ ф20/кл2/сп1/Из/АГ10/С/ГП - 1 шт., із загальною вартістю 9867,60 грн в т.ч. ПДВ 1644,60 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №7 від 22.11.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №7 від 22.11.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519681/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 22.11.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, судом встановлено, що по зазначеній господарській операції підприємство ПАТ «ММК Ілліча» за отриманий товар розрахувалося в повному обсязі, в сумі 9867,60 грн. з ПДВ (повна сума рахунку до перерахунку), а в наслідок перерахунку заборгованість покупця зменшилась на суму коригування, тобто на - 608,51 грн, відповідно до акту дооцінки №86 від 24.01.2020, у зв'язку з чим позивач зарахував кошти як переплату від ПАТ «ММК Ілліча», а на зазначену суму виписано податкову накладну №4 від 24.01.2020, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №4 від 24.01.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519683/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 24.01.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, між позивачем та ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписано специфікацію №112 від 04.09.2019 на постачання товару - Блок живлення БПИ 24-1/1 - 4 шт., с загальною вартістю 22435,20грн, в т.ч. ПДВ-3739,20 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №2 від 16.01.2020, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №2 від 16.01.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519673/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 16.01.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, між позивачем та ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписано специфікацію №229 від 11.07.2019 на постачання товару - Термоперетворювач ТС-1088/1/100П/-100...450С/60/ф10/А/АГ10/С/№3/ГП - 134 шт., із загальною вартістю 274164,00 грн в т.ч. ПДВ 45694,00 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №4 від 22.11.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №4 від 22.11.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519690/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 22.11.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, судом встановлено, що по зазначеній господарській операції підприємство ПАТ «ММК Ілліча» за отриманий товар розрахувалося в повному обсязі, в сумі 274164,00 грн. з ПДВ (повна сума рахунку до перерахунку), а в наслідок перерахунку заборгованість покупця зменшилась на суму коригування, тобто на - 16482,00 грн, відповідно до акту дооцінки №91 від 04.02.2020, у зв'язку з чим позивач зарахував кошти як переплату від ПАТ «ММК Ілліча», а на зазначену суму виписано податкову накладну №3 від 04.02.2020, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №3 від 04.02.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519698/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 04.02.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, між позивачем та ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписано специфікацію №323 від 01.08.2019 на постачання товару - Перетворювач ТП-2088/1/ХК(L)/- 40...600С/120/ф10/кл2/сп2/из/АГ10+С/ГП - 5 шт., Термоперетворювач ТС- 1088/1/50М/-50...200С/120/ф10/В/АГ10/С/№2/ГП - 5 шт., Термоперетворювач ТП- 2388/1/ХА(К)/-40...850С/630/ф20/кл2/сп1/Из/АГ10/С/ГП - 1 шт., Термоперетворювач - ТС-1088/2/100П/100...450С/1000/ф10/А/АГ10/С/№2/ГП - 8 шт., із загальною вартістю 32269,20 грн в т.ч. ПДВ 5378,20 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №6 від 22.11.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №6 від 22.11.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519678/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 22.11.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, судом встановлено, що по зазначеній господарській операції підприємство ПАТ «ММК Ілліча» за отриманий товар розрахувалося в повному обсязі, в сумі 32269,20 грн. з ПДВ (повна сума рахунку до перерахунку), а в наслідок перерахунку заборгованість покупця зменшилась на суму коригування, тобто на - 1940,78 грн, відповідно до акту дооцінки №97 від 28.02.2020, у зв'язку з чим позивач зарахував кошти як переплату від ПАТ «ММК Ілліча», а на зазначену суму виписано податкову накладну №8 від 28.02.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №8 від 28.02.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519680/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 28.02.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Крім того, між позивачем та ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» підписано специфікацію №116 від 31.10.2019 на постачання товару - Датчик тиску - 3 шт., Датчик тиску -4 шт., Датчик тиску - 1 шт., із загальною вартістю 207001,20 грн, в т.ч. ПДВ - 34500,20 грн.

Згідно з підписаною специфікацією ПАТ «Маріупольський Металургійний Комбінат Імені Ілліча» №116 від 31.10.2019, TOB «АЛЬТЕМ» було реалізовано товар двома поставками: 16.01.2020 видатковою накладною № РН-0000014 від 16.01.2020 згідно рахунку-фактури № СФ-0000233 від 13.11.2019. У зв'язку з цим була складена податкова накладна № 7 від 16.01.2020 на суму 130368,00 в т.ч. ПДВ 21728,00грн. та 26.03.2020 видатковою накладною № РН-0000041 від 26.03.2020, в наслідок чого була складена податкова накладна № 1 від 26.03.2020, на суму 58669,20 грн в т.ч. ПДВ 9778,20 грн.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №7 від 16.01.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.04.2020 №1522367/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №№7 від 16.01.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №1 від 26.03.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.04.2020 №1522372/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 26.03.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

TOB «АЛЬТЕМ» уклало договір поставки товару №238-03/318 від 12.11.2018 з заводом ГП «ЕЛЕКТРОТЯЖМАШ» та підписало специфікацію № 1 від 12.11.2018, на постачання товару, а саме: Шафа ЧПХР.422411.221 ТХ 118-5210 - 2 шт с загальною вартістю 227616,00 грн, в т.ч. ПДВ - 37936,00 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №1 від 19.08.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №1 від 19.08.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519701/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 19.08.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

TOB «АЛЬТЕМ» уклало договір поставки товару № 03/06/19 від 03.06.2019 з TOB "ЕЛЕМЕР СЕНСОР", та підписало специфікацію №2 від 03.07.2019 на постачання товару, а саме: Бобишка БП1/М20х1,5/55/12Х18Н10Т - 15 шт.; Бобишка БС1/М20х1,5/120/12Х18Н10Т - 143 шт. із загальною вартістю 36660,00 грн, в т.ч. ПДВ - 6110,00 грн.

За фактом відвантаження товару позивачем, на виконання вимог чинного законодавства України, як суб'єктом господарювання яким постачався товар, виписано на ім'я контрагента податкову накладну №2 від 02.08.2019, яку направлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №2 від 02.08.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.04.2020 №1519669/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 02.08.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

TOB «АЛЬТЕМ» уклало договір поставки товару № 510-19/1052 від 11.11.2019 з ПАТ "НКМЗ" на постачання товару, а саме: Бобишка БП1/Є1/2/40мм/Ст20 - 2 шт., "Перетворювач ТС-1088/б/100М/-50...200*С/80/ф10-б/В/АГ10/С/№3/ГП" - 2 шт., Гільза Г3-015/01/М20х1,5/М20х1,5/Н 10/10-14/80/6,ЗМПа - 2 шт., Бобишка БП1/М20х1,5/40/Ст- 2шт., Перетворювач АИР10-SH/ДИ/1165/AГ15/G2/t2570/13V/B02/lMna/42/C/5P/m - 1 шт., із загальною вартістю 22597,20 грн, в т.ч. ПДВ - 3766,20 грн.

Згідно умов оплати, що прописані у договірному листі № 510-19/1052 від 11.11.2019 р з ПАТ "НКМЗ" по виставленому рахунку-фактури на ПАТ "НКМЗ" СФ-0000288 від 11.11.2019 р., TOB «АЛЬТЕМ» 26.11.2019 отримало передплату за товар у розмірі 20% в сумі 4519,44 грн з ПДВ по рахунку СФ-0000288 від 11.11.2019, у зв'язку з чим була складена податкова накладна №1 від 26.11.2019 на суму 4519,44 грн в т. ч. ПДВ 753,24 грн. Другий платіж мав бути здійснений у розмірі 80% впродовж 10 банківських днів від дати готовності продукції до поставки. На день подання пояснень платіж у розмірі 80% від загальної вартості товару не отримувався. Також при реалізації товару за видатковою накладною № РН-000039 від 24.03.2020 була складена податкова накладна № 1 від 24.03.2020 на суму 18077,76 грн в т.ч. ПДВ 3012,96 грн. на різницю між передплатою та загальною сумою по рахунку СФ- 0000228 від 11.11.2019.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №1 від 26.11.2019 прийнято, але реєстрацію зупинено, з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України та пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.04.2020 №1522373/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 02.08.2019 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Згідно отриманої квитанції податкову накладну №1 від 24.03.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано за вказаною квитанцією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався наданим правом та подав до контролюючого органу додаткові документи та пояснення з приводу складання податкової накладної.

Проте, не зважаючи на подання додаткових пояснень рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.04.2020 №1522375/39561625 відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 24.03.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; Додаткові відомості: відсутні первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Не погодившись з відмовою відповідача в реєстрації спірних податкових накладних/розрахунків коригування, позивач звернувся з даним позовом до суду.

В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У Листі Державної фіскальної служби України №1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 “Критерії ризиковості платника податку”, зокрема, зазначено: “ 1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування. Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …”.

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ “АЛЬТЕМ” до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 оскаржувані Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять.

Також, у Додатку №1 до “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, наведені “Критерії ризиковості платника податку на додану вартість”: “ 1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами. 4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками. 5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ). 6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України. 7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України. 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування”.

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ “АЛЬТЕМ” до ризикових платників податків відповідно до п.8 “Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість” (які є Додатком №1 до “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165) оскаржувані Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять.

У Додатку №3 до “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, наведені “Критерії ризиковості здійснення операцій”: “ 1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС. 2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення. 3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу. 4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається). 5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги. 6. Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом”.

Відповідно до п.25 “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з п.30 “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів.

У п.40, п.42-п.46 “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, зазначено: “ 40. Голова, заступник голови, секретар та члени комісії контролюючого органу беруть участь у засіданні особисто та не мають права делегувати своїх представників для участі в її засіданні. Засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. У разі потреби член комісії контролюючого органу подає голові комісії пропозиції щодо проведення додаткового засідання. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії. Присутній на засіданні комісії контролюючого органу член комісії, який не згоден з рішенням комісії або утримався від голосування, повинен викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до матеріалів засідання такої комісії. … 42. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. 43. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. 44. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). 45. Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. 46. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення”.

Відповідачем-1,2 не надано до суду доказів додержання вимог п.44 “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 - результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Також, відповідачем-1,2 не надано до суду копії протоколів засідання Комісії під час прийняття оскаржуваних Рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріалів щодо роботи комісії, тощо.

Відтак, відповідачем-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Відповідно до п.19 “Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних”, затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - “Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних”), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п.20 “Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: Договорів; штатного розпису; оборотно-сальдових відомостей; інвентаризаційних описів; видаткових накладних; рахунків-фактур; податкових накладних; товарно-транспортних накладних; подорожних листів; банківських виписок; інших документів.

У оскаржуваних Рішеннях про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підставою відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: “Прийнято рішення про: відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: … ненадання платником податку копій документів: … первинних документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити); … Додаткова інформація: Первинні документи щодо навантаження, розвантаження продукції, складські документи.

Судом досліджені Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та додані до них документи, які надсилались позивачем до контролюючого органу.

Відповідачі-1,2 не висловили жодних зауважень щодо поданих позивачем до контролюючого органу документів та способу їх направлення.

У чому саме полягає: “… ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …” та “… Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …”, як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідач-1,2 документально суду не довів.

Звідси, пропозиції відповідачів-1,2 надати позивачу “пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” та “пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, як то зазначено у Квитанціях на думку суду є необґрунтованими.

Судом з'ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації - відповідачі-1,2 суду не довели.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.

Отже, позиція відповідачів-1,2 щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України - є необґрунтованою.

Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ “АЛЬТЕМ”.

Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування є протиправними та підлягають скасуванню.

При цьому, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні та розрахунку коригування.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Альтем»

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕМ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Перша ливарна, буд.48, офіс 1, код ЄДРПОУ 39561625) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа,8, код ЄДРПОУ 43005393)- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:

від 09.04.2020 року № 1519709/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 30.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519707/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519683/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 24.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519681/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519673/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №92 від 16.01.2020;

від 09.04.2020 року № 1519698/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №93 від 04.02.2020;

від 09.04.2020 року № 1519690/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №94 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519701/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 19.08.2019;

від 09.04.2020 року № 1519678/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №96 від 22.11.2019;

від 09.04.2020 року № 1519680/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.02.2020;

від 09.04.2020 року № 1519669/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 02.08.2019;

від 13.04.2020 року № 1522375/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №91 від 24.03.2020;

від 13.04.2020 року № 1522373/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 26.11.2019;

від 13.04.2020 року N9 1522372/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 26.03.2020;

від 13.04.2020 року № 1522367/39561625 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 16.01.2020.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою їх подання на реєстрацію, податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕМ" податкову накладну: №2 від 30.01.2020, № 5 від 22.11.2019, №4 від 24.01.2020, № 7 від 22.11.2019, №2 від 16.01.2020, №3 від 04.02.2020, №4 від 22.11.2019, №1 від 19.08.2019, №6 від 22.11.2019, №8 від 28.02.2020, №92 від 02.08.2019, №1 від 24.03.2020, №1 від 26.11.2019, №1 від 26.03.2020, №7 від 16.01.2020.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕМ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Перша ливарна, буд.48, офіс 1, код ЄДРПОУ 39561625) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 15765,00 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕМ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Перша ливарна, буд.48, офіс 1, код ЄДРПОУ 39561625) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 15765,00 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа,8, код ЄДРПОУ 43005393).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 11.06.2020.

Суддя О.В. Конишева