Рішення від 18.05.2020 по справі 280/1075/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 травня 2020 року Справа № 280/1075/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії позивачу заробітної плати за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за 1993-1994 роки та в Українсько-польському СП «Заполь-ОХ» за 1994-1998 роки; зобов'язати відповідача при обчисленні пенсії позивачу врахувати заробітну плату за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за 1993-1994 роки та в Українсько-польському СП «Заполь-ОХ» за 1994-1998 роки.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію за віком. При зверненні до пенсійного органу за призначенням пенсії нею було надані довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року, видані архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 30.05.2018 № 04-25/Г-997 за період роботи з 01.04.1994 по 31.03.1998 в українсько-польському спільному підприємстві "Заполь-ОХ"; від 06.07.2018 Х№ 04-25/Г-1291 за період роботи з 01 01.1993 по 30.04.1994 в АТЗТ "Комфорт". Після надання вищезазначених довідок, управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату до відділу контрольно-перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. При цьому відповідачем відмовлено у прийнятті довідок за вказані періоди, оскільки в довідках були включені виплати, на які не нараховувались внески на державне соціальне страхування - перехідні копійки, матеріальна допомога, разова премія, премія за змагання, сальдо пр.м., дивіденди, сальдо дивіденди. Тому оскільки Архівним управлінням Запорізької міської ради не були надані оновлені, а саме довідки в яких були б зазначені тільки виплати, на які сплачувались страхові внески, підстав для врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року немає. Вважає, недоведеним той факт, що надані мною довідки недійсні, відповідачем не проведено належної перевірки особових рахунків позивача, з'ясування у ДФС України даних її податкового обліку з дати присвоєння 03.12 1996 Державною податковою адміністрацією України ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 . Просить позовні вимоги задовольнити. 14.04.2020 позивачем надано до суду додаткові пояснення (вх.№17652).

Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву від 09.04.2020 (вх.№ 16707), зазначає, що з урахуванням норм статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату до відділу контрольно-перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Згідно акта № 7245/2 від 30.08.2018 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої архівним відділом Запорізької міської ради від 30.05.2018 № 04-25/Г-997 виявлено розбіжності у сумах заробітної плати за 1995 - 1998 роки. Враховуючи зазначене, довідку від 30.05.2018 року № 04-25/Г-997 визнано недійсною. Також, згідно акта 7244/2 від 30.08.2018 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним відділом Запорізької міської ради від 06.07.2018 № 04-25/Г-1291 виявлено розбіжності у сумах заробітної плати за 1993, 1994 роки. Враховуючи зазначене, довідку від 06.07.2018 №04-25/Г-1291 визнано недійсною. 16.09.2019 позивачка звернулася до відповідача з заявою перерахунок пенсії за вищевказаними довідками про заробітну плату. Позивачці листом від 29 жовтня 2019 року за № 3243/02-5 було повідомлено, що вказані довідки неможливо враховувати для розрахунку заробітної плати при перерахунку пенсії, зважаючи на вищевикладене. Враховуючи наведене у відзиві, для задоволення позовних вимог позивача щодо перерахунку його пенсії за наданими довідками про заробітну плату, немає законних підстав. З огляду на викладене, просить у позові відмовити.

Ухвалою суду від 18.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1075/20. Призначено судове засідання на 14.04.2020 без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданого 07.08.2018.

При зверненні до відповідача за призначенням пенсії позивачкою були надані довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року, видані архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 30.05.2018 №04-25/Г-997 за період роботи з 01.04.1994 по 31.03.1998 в українсько-польському спільному підприємстві «Заполь - ОХ»; від 06.07.2018 № 04-25/Г-1291 за період роботи з 01.01.1993 по 30.04.1994 в АТЗТ «Комфорт».

З урахуванням норм статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату до відділу контрольно-перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Згідно акта № 7245/2 від 30.08.2018 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме достовірності довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 30.05.3028 №04-25/Г-997 за період з квітня 1994 по березень 1998. Згідно висновку вказаного Акту перевіркою встановлено в липня-вересні 1995 мінусове сальдо було більше суми нарахованої заробітної плати, спеціалістом відділу не було вказано ці суми. За результатами перевірки за січень 1995, квітень-грудень 1995, січень-грудень 1997, січень-березень 1998 виключено суми, які не враховуються при розрахунку пенсії (сальдо за попередні місяці, суми матеріальної допомоги, вихідна допомога), крім того суми лікарняних листів за січень-червень 1996 розподілено у відповідні місяці. Враховуючи вищезазначене довідку від 30.08.2018 №04-25/Г-997 на ім'я ОСОБА_1 вважати недійсною. Підприємству рекомендовано надати оновлену довідку про заробітну плату на ім'я ОСОБА_1 з урахуванням виявлених розбіжностей.

Згідно Акту №7244/2 від 30.08.2018 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.07.2018 №04-25/Г-1291 за період з січня 1993 по квітень 1994. Згідно висновку вказаного Акту перевіркою встановлено в лютому 1994 допущено механічну помилку, крім того за травень - червень 1993, серпень 1993, лютий - квітень 1994 виключено суми, з яких не утримувались страхові внески. Враховуючи вищезазначену довідку від 06.07.2018 №04-25/Г-1291 на ім'я ОСОБА_1 вважати недійсною. Підприємству рекомендовано надати оновлену довідку про заробітну плату на ім'я ОСОБА_1 з урахуванням виявлених розбіжностей.

Листом за вих.№ 714/Г-1 від 17.12.2018 Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Запоріжжя за результатами розгляду звернення позивача зазначено, що архівній установі рекомендовано надати оновлені довідки про заробітну плату, проте, листом Архівного управління Запорізької міської ради повідомлено про неможливість видачі оновленої довідки на підставі актів про результати проведених перевірок достовірності даних довідок про заробітну плату. Таким чином, відсутні підстави для врахування вищевказаних довідок при розрахунку пенсії.

Не погоджуючись з результатами проведеної перевірки, 18.10.2018 позивач звернулась до архівного управління Запорізької міської ради, з питанням надання довідки про заробітну плату за період роботи в АТЗТ "Комфорт" з 11.01.1993 по 18.04.1994 на підставі акту перевірки ПФУ.

Листом від 06.11.2018 за вих.№ 04-25/Г-221 Архівним управлінням Запорізької міської ради повідомлено позивача , що будь-які архівні довідки надаються на підставі архівних документів, а саме - документів, переданих на зберігання до архівних установ. Акти про результати перевірок достовірності даних довідок про заробітну плату для нарахування пенсій, складені спеціалістами управлінь ПФ України, не є документами архівних установ. Тому надати довідку зі змінами згідно із зазначеними актами немає можливості.

Згідно відповіді Державного архіву Запорізької області від 13.08.2019 за вих.№ 01- 32/Г-2099 зазначено, що документи з особового складу ЗАТ "Комфорт", Українсько- польського спільного підприємства "Заполь-ОХ" (накази про прийом, переведення, звільнення, відомості нарахування заробітної плати тощо) за 1993 - 1998 рр. на зберігання до Державного архіву Запорізької області не надходили, у зв'язку з чим надати довідки для обчислення пенсії немає можливості.

22.08.2019 за вих. № 04-23/478 Архівним управлінням Запорізької міської ради на запит позивача надано архівну довідку про нарахування за період з 1994 року по 1998 рік під час роботи в Українсько-польському спільному підприємстві "Заполь-ОХ" та за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за 1993 по 1994 роки. Вказані довідки надані, із зазначенням заробітної плати указана в тих грошових одиницях, які діяли в той час на території України.

16.09.2019 позивач знову звернулась до відділу з призначення, перерахунку пенсії № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, додавши до заяви отримані вищезазначені Архівні довідки.

Відповідно до повідомлення від 01.10.2019 за вих.№2429/03 управління обслуговування громадян Комунарського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначило, що в пенсійній справі є аналогічні довідки №04-25/Г-1291 від 06.07.2018, №04/25/Г-997 від 30.05.2018 та відповідно актам №7245/2 від 30.08.2018, №7244/2 від 30.08.2018 про результати достовірності даних довідок про заробітну плату виданих архівним управлінням Запорізької міської ради, в довідках були включені виплати, на які не нараховувалися внески на державне соціальне страхування - перехідні копійки, матеріальна допомога, разова премія, премія за змагання, сальдо пр..м., дивіденди, сальдо дивіденди. Оскільки Архівним управлінням Запорізької міської ради не були надані оновлені, а саме довідки в яких були б зазначені тільки плати на які сплачувалися страхові внески, підстав для врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року немає.

Відповідно до повідомлення від 29.10.2019 за вих. №3243/02-5 управління обслуговування громадян Комунарського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначило, що згідно поданої заяви від 15.10.2019 для перерахунку пенсії по заробітній платі згідно статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заявнику відмовлено. … Надані довідки про заробітну плату видану Архівним управлінням Запорізької міської ради №4-23/478 та №4-23/480 від 22.08.2019 за період з січня 1993 року по березень 1998 року без врахування зауважень відповідно до перевірки, тому довідки не можливо врахувати для розрахунку заробітної плати при перерахунку пенсії.

Позивач не погодившись з відмовою та з вимогою вчинити певні дії, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг.

Згідно частини першої статті 40 Закон №1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. (...) За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої етапі 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 1 1 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. (...).

Згідно частини другої статті 40 Закон №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (...) У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу). У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Як зазначено в абз.1-3 пп.3 п.2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11 2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подасться довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку №22-1 заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).

Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд зазначає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. При цьому, визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивачем до додаткових пояснень від 14.04.2020 надано розрахункові листи щодо нарахованої та виплаченої заробітної плати за спірний період, згідно яких судом встановлено, що відрахування на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснювалося. Відтак не прийняття спірних довідок пенсійним органом є необґрунтованим та безпідставним.

Згідно ст.101 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Отже, пенсіонер не несе відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.

Як передбачено пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637 (надалі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (п.2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).

Згідно з п.18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності.

Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні при перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за період з 1993 по 1994 роки та в Українсько-польському СП «Заполь-ОХ» за періоди з 1994 по 1998 роки. Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено 840,80 грн. судового збору, який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Оригінал платіжної квитанції №203 від 18.02.2020 знаходить в матеріалах адміністративної справи.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за 1993-1994 роки та в Українсько-польському СП «Заполь-ОХ» за 1994-1998 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 врахувати заробітну плату за період роботи в Акціонерному товаристві закритого типу «Комфорт» за 1993-1994 роки та в Українсько-польському СП «Заполь-ОХ» за 1994-1998 роки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.06.2020.

Суддя О.О. Артоуз