Вирок від 12.06.2020 по справі 307/2014/17

Справа № 307/2014/17

Провадження № 1-кп/307/85/20

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Тячів матеріали кримінального провадження про обвинувачення: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, з вищою освітою, не працюючого, раніше не судимого, одруженого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що під час здійснення аналізу відомостей розміщених у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування виявлено факт не подачі ним такої декларації.

Так, ОСОБА_4 органом досудового розслідування обвинувачується в тому, що будучи державним службовцем 7 рангу категорії «В», розпорядженням голови Тячівської районної державної адміністрації № 80-к від 16.03.2016, звільнений із займаної посади завідувача сектору житлово-комунального господарства Тячівської районної державної адміністрації, яка відповідно до ст.. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, які зобов'язані щорічно, до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Однак, ОСОБА_4 діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, всупереч вимогам ст.. 45 Закону України «Про запобігання корупції», не подав вищевказану декларацію у строк до 01 квітня 2017 року та не подав декларацію до 01 травня 2017 року, строк подання якої було продовжено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-VIII від 23.03.2017 р., тобто останнього дня подачі таких декларацій.

Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що дане обвинувачення є безпідставним та не відповідає дійсності і спростовується наступним. Згідно з рішенням Національного агентства України з питань запобігання корупції від 18 серпня 2016 року №1, початком роботи системи декларування є 01 вересня 2016 року. Таким чином, для суб'єктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, останнім днем подання декларацій за 2015 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 30 жовтня 2016 року.

Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

У 2016 році службові особи, які на день початку роботи зазначеної системи займають згідно зі статтею 50 цього Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов'язані подати щорічні декларації за минулий рік у порядку, встановленому цим Законом, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи.

Національним агентством з питань запобігання корупції (далі НАЗК) 10 червня 2016 року прийнято рішення №2 про початок роботи системи електронного декларування з 1 вересня 2016 року. Система електронного декларування буде запроваджуватись в два етапи.

Перший етап (початок з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016):

Щорічні декларації за 2015 рік подають особи, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливе відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подають протяг 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці, тобто останній день подачі декларацій такими суб'єктами декларування - 30 жовтня 2016 року;

Декларації подають особи, які припиняють діяльність, пов'язану на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

До першого етапу НАЗК відносить і повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 50 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Другий етап ( 00 годин 01.01.2017) - подають всі інші суб'єкти декларування.

Рішенням НАЗК № 3 від 11 серпня 2016 року затверджено роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю. В п. 2 цього роз'яснення відображено: Чи слід подавати щорічну декларацію та декларацію перед припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, якщо суб'єкт декларування звільняється до 1 квітня? Якщо суб'єкт декларування звільняється або іншим чином припинилась діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, до подання ним щорічної декларації за попередній рік (наприклад, 15 січня 2017 року), то він повинен подати декларацію, яка охоплює 2017 і період з 1 січня 2016 року до 14 січня 2017 року включно, тобто період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями. При цьому щорічна декларація за 2016 рік не подається.

Закон України «Про запобігання та протидії корупції від 07.04.2011 р №3206-\/І втратив чинність, крім положень щодо фінансового контролю, які втрачають чинність з початком роботи системи подання та оприлюдненні відповідно до Закону №1700-\/ІІ від 14.10.2014 р. декларацій осіб уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на підставі Закону № 1700-VI від 14.10.2014, 2014, № 49, ст. 2056, з урахування змін, внесених Законом № 198-\/ІІІ від 12.02.2015 року.

При поновленні на роботі та звільненні з роботи 16.03.2016 року ним було подані декларації у паперовому вигляді про майно, доходи, витрати зобов'язання фінансового характеру у відповідності до абзацу другого ст. 12 розділу XIII Закону України »Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, об'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Рішення НАЗК від 10.06.2016 року №2, затвердженого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 р. «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» прийнято вже після його звільнення з роботи (16.03.2016). Відповідно до п. З даного рішення декларацію дані суб'єкти подають за формою та в порядку, встановленим Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Таким чином, стверджує, що ст. 45 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» на яку посилається прокурор і на його думку яку він нібито порушив, вступила в законну силу вже після його звільнення, тобто з першого вересня 2016 р.

Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Окрім цього, стверджує, що в матеріалах справи відсутні будь які докази де б він ухилявся від не подачі декларації у відповідності до чинного законодавства, а також відмови електронного ключа які були виготовлені централізовано для всіх працівників РДА, однак для нього він чомусь виготовлений не був.

Тому просить суд виправдати його по даному кримінальному провадженні, за відсутністю в його діях складу злочину.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що він працює в Тячівській РДА і йому відомо, що в 2016 році обвинувачений був поновлений на роботу в Тячівській РДА на один день. 16.03.2016 р. обвинуваченого звільненого із займаної посади завідувача сектору житлово-комунального господарства відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тячівської РДА. Після звільнення ОСОБА_4 , він особисто відправляв йому повідомлення про необхідність подання декларації після звільнення. 18.05.2017 р. прийшло повідомлення з НАЗК про не подачу ОСОБА_4 декларації.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що їй відомо про те, що ОСОБА_4 не подав електронну декларацію після свого звільнення з роботи. При звільненні обвинувачений подав декларацію в паперовому виді.

Розпорядженням голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області № 79-к від 16.03.2016 р. ОСОБА_4 поновлено на посаді завідувача сектору житлово-комунального господарства відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства державної адміністрації з 15.10.2014 р. ( а.с. 151)

Звільнено ОСОБА_4 , із посади завідувача сектору житлово-комунального господарства відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства державної адміністрації 16.03.2016 р. за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України, що підтверджується Розпорядженням голови Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області № 80-к від 16.03.2016 р. ( а.с 152)

Листом заступника голови Національного агентства з питань запобігання корупції стверджується, що на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції станом на 05.07.2017 р. декларація за 2016 р. ОСОБА_4 відсутня. (а.с.163-164)

Відповідно до декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015-2016рр. ОСОБА_4 їх подано у паперовому варіанті. ( а.с. 134-143).

Згідно попередження від 16.03.2016 року ОСОБА_4 попереджений про спеціальні обмеження , встановлені законами України « Про державну службу « та « Про запобігання корупції», щодо прийняття державну службу та проходження державної служби» ( а.с.150).

Заслухавши обвинуваченого, свідків, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_4 відсутній склад злочину (кримінального правопорушення) передбаченого ст. 366-1 КК України з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 КПК України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчинені кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи, поза розумним сумнівом.

На підставі ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Згідно ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини, вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою для закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

Відповідно до ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному проваджені, передбачених ст. 91 КПК України покладається на сторону обвинувачення безпосередньо у судовому засіданні.

Згідно ч. 6 ст. 22 КПК України суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.

У відповідності до ч. 1 ст. 337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту, крім випадків передбачених цією статтею.

Органом досудового слідства обвинувачений ОСОБА_4 обвинувачується за ст. 366-1 КК України - умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції".

Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Тобто, частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено кінцевий строк, коли уповноважені на те особи зобов'язані подати декларацію.

В частині 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» йдеться про випадки припинення здійснення особою діяльності, яка зобов'язує її подати декларацію.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно до рішення НАЗК №1 від 18 серпня 2018 року, у підпункті 1 пункту 1 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088, слова та цифри «15 серпня 2016 року» замінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року».

Відповідно до рішення НАЗК №2 від 10 червня 2016 року вирішено:

1. Визначити, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

2. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

3. Декларації суб'єктів декларування, не зазначені в підпункті 1 пункту 1 цього рішення, подаються за формою та в порядку, встановленими Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”, до 01 січня 2017 року.

Відповідно до рішення НАЗК №3 від 11 серпня 2016 року « Про роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю» Якщо суб'єкт декларування звільняється або іншим чином припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, до подання ним щорічної декларації за попередній рік (наприклад, 15 січня 2017 року), то йому рекомендується подавати щорічну декларацію за попередній рік (2016 рік) та окрему декларацію з 1 січня 2017 року до 14 січня 2017 року включно, тобто період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями. Це зумовлено тим, що за різний звітний період (наприклад, 2016 та 2017 роки) застосовуються різні розміри ПМ. При цьому даним рішенням не передбачено подачу декларації за 2016 рік.

Як вбачається з вищенаведених та досліджених судом доказів та норм закону ОСОБА_4 при поновленні та звільненні 16.03.16 року із займаної посади подав декларації у паперовому вигляді відповідно Закону України « Про засади запобігання і протидії корупції»

Закон України «Про запобігання та протидії корупції від 07.04.2011 р №3206-\/І втратив чинність, крім положень щодо фінансового контролю, які втрачають чинність з початком роботи системи подання та оприлюдненні відповідно до Закону №1700-\/ІІ від 14.10.2014 р. декларацій осіб уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на підставі Закону № 1700-VI від 14.10.2014, 2014, № 49, ст. 2056, з урахування змін, внесених Законом № 198-\/ІІІ від 12.02.2015 року.

Рішення НАЗК від 10.06.2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» прийнято вже після звільнення ОСОБА_4 з роботи (16.03.2016)., тобто 01 вересня 2016 року. Відповідно до п. З даного рішення декларацію дані суб'єкти подають за формою та в порядку, встановленим Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Таким чином, ОСОБА_4 не суб'єктом декларування за 2016 рік у відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

З урахуванням наведеного, суд вважає, що в діянні обвинуваченого відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у разі, якщо не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, ухвалюється виправдувальний вирок.

За таких обставин обвинуваченого слід визнати невинним у пред'явленому йому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв'язку із недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, і виправдати.

Керуючись ст.ст.368-374 КПК України,

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 у пред'явленому йому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, визнати невинним на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв'язку із недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення, і виправдати.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Закарпатської області через Тячівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку вручити негайно після його проголошення засудженому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Суддя: ОСОБА_1