11 червня 2020 р. м. Чернівці справа № 824/336/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області про визнання рішення незаконним,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила :
- визнати незаконним та скасувати рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області (далі - відповідач) №1162/48/2019 від 17.10.2019 року прийняте на пленарному засіданні XXXXVIII сесії VII скликання про відмову ОСОБА_1 жительки с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати Рукшинську сільську раду Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання з зобов'язанням надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24.09.2019 року вона звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у власність, для ведення особистого селянського господарства, площею 0,007 га в натурі (на місцевості), розташованої на території с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області. Рішенням №1162/48/2019 від 17.10.2019 року прийнятим на пленарному засіданні XXXXVIII сесії VII скликання відмовлено ОСОБА_1 жительки с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Позивач вважає, що відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 є протиправною та суперечить нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим вона звернулась з цим позовом до суду.
19.03.2020 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 27.04.2020 року.
13.04.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти позовних вимог. Вказує, що право позивача на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства площею 0.07 га по АДРЕСА_1 згідно з картографічним матеріалом не може бути реалізовано, оскільки бажана позивачкою земельна ділянка знаходить в прибережній захисній смузі входить до земель загального користування і не може бути передана громадянам у власність для особистого селянського господарства. З урахування вищенаведеного, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
27.04.2020 року позивачем подано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача також подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що проти позовних вимог заперечує повністю.
18.05.2020 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду витребувано з Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області генеральний план села Рукшин. Справу призначено на 03.06.2020 року.
03.06.2020 року позивачем подано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача також подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що проти позовних вимог заперечує повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України, суд вважає, що подання до суду позивачем та представником відповідача заяв про розгляд справи за їх відсутності не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами у порядку письмового провадження.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.
Згідно плану забудови садиби від 12.04.1971 року ОСОБА_2 погоджено схему розміщення ділянки в населеному пункті с. Рукшин площею 0,51 га (а.с. 16).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 являється матір'ю ОСОБА_1 (а.с. 17).
01.03.1992 року видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 (а.с. 18).
ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право власності від 16.03.2009р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16.03.2009р. володіє житловим будинком з належними до нього будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (а.с.12-13).
Рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області V сесії VI скликання від 15.04.2011р. №45/5/11 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 0,49га по АДРЕСА_2 , з них: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд - 0,25га; 2) для ведення особистого селянського господарства - 0,24га (а.с.42-44).
Згідно з рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №57/6/1 затверджено ОСОБА_1 земельні ділянки по АДРЕСА_2 , загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства. Указаним рішенням також надано у власність ОСОБА_1 земельні ділянки по АДРЕСА_2 загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства (а.с.45-50).
Рішенням Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області VІ сесії VI скликання від 30.09.2011р. №61/6/1 ОСОБА_1 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки по АДРЕСА_2 , загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства. Також передано у власність ОСОБА_1 земельні ділянки загальною площею 0,6911га, з них: 0,2500га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,4411га - для ведення особистого селянського господарства, розташовані по АДРЕСА_2 .
24.09.2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0.007 га в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с. 14).
03.10.2019 року згідно акту обстеження земельної ділянки встановлено, що вказана земельна ділянка орієнтованою площею 0,07 га знаходиться в прибережній смузі (а.с. 51-52).
17.10.2019 рішенням №1162/48/2019, прийнятим на пленарному засіданні XXXXVIII сесії VII скликання, відмовлено ОСОБА_1 жительки с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 у зв'язку з розбіжністю площі земельної ділянки в поданій заяві згідно до п.4 ст. 78 ЗКУ та п.4 ст. 116 ЗКУ, погосподарської книги №11 Рукшинської сільської ради народних депутатів на 1991-1995 роки (а.с. 15)
Позивач не погоджується з вказаним рішенням та вважає його неправомірним, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Як передбачено п. а - б ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Статтею 122 ЗК України встановлено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.6 ст.118 цього ж Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
При цьому, статтею 55 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003р. № 858-IV визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям. У разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Згідно з ч. 7 цієї ж статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Наведена норма вказує на те, що законодавцем визначено вичерпний перелік на підставі, яких допускається відмова у наданні згаданого дозволу.
З відзиву відповідача слідує, що оскаржувана земельна ділянка, згідно акту обстеження та викопіювання з картографічних матеріалів с. Рукшин знаходиться в прибережній захисній смузі р. Пугачівка, яка протікає через село Рукшин Хотинського району Чернівецької області, які до ст.83 Земельного кодексу України є комунальною власністю і не можуть бути передані у приватну власність.
Так, відповідно до ч.4 ст.83 Земельного кодексу України, - до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать:
а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);
б) землі під залізницями, автомобільними дорогами, об'єктами повітряного і трубопровідного транспорту;
в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;
г) землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;
ґ) землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;
д) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;
е) земельні ділянки, штучно створені в межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів;
є) землі під об'єктами інженерної інфраструктури міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у комунальній власності.
В той же час статтею 83 Земельного кодексу України регулюється питання щодо прав користування землями України, але не регулюються питання щодо визначення категорій земель. Визначення цільового призначення земель врегульовано статтями 18 та 19 Земельного кодексу України.
Судом було витребувано генеральний план села Рукшин, Хотинського району, Чернівецької області, однак листом від 27.05.2020 вих.№415 відповідачем повідомлено, що генеральний план села Рукшин відсутній.
Окрім того, згідно наявних у матеріалах справи фотоматеріалів та листа Державного агентства водних ресурсів України Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет від 11.06.2018 р №700 вбачається, що на даних земельних ділянках немає земель водного фонду та меліорованих земель (а.с. 77,79,80).
Окрім того, згідно матеріалів справи, не визначено цільове призначення земель села Рукшин, в межах яких позивач просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до вичерпного переліку категорій земель, визначеного ст.19 Земельного кодексу України.
В той же час, відповідно до ч.1 ст.18 Земельного кодексу України, - землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Вичерпний перелік категорій земель визначений ст.19 Земельного кодексу України.
Зі змісту ч.7 ст.118 Земельного кодексу України слідує, що підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідач не довів належними і допустимими доказами, відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства позивачу. Тому оскаржуване рішення не обґрунтоване належним чином щодо правомірності підстав для його винесення.
Вищезазначене приводить суд до висновку, що приймаючи оскаржуване рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою відповідачем не було дотримано критеріїв правомірності рішення, як то: обґрунтованість, добросовісність і розсудливість, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як наслідок, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Рукшинської сільську раду Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання з зобов'язанням надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 , то суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
При цьому, як вказано в рішенні Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Крім того, суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності. Цей принцип має різні прояви, зокрема, через принцип "належного урядування".
Принцип "належного урядування", зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і найбільш послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.
З огляду на те, що у ході розгляду справи суд дійшов висновку щодо неправомірності відмови відповідачем ОСОБА_1 жительки с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку про відсутність у відповідача права адміністративного розсуду та вважає за необхідне визначити спосіб поновлення порушених прав позивача шляхом зобов'язання Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання з зобов'язанням надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Згідно частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийнятого рішення, а тому позов підлягає задоволенню в частині, з урахуванням висновків суду, які наведені вище.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №1012255253 від 27.02.2020 року (а.с.1).
Враховуючи наявність підстав для задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області №1162/48/2019 від 17.10.2019 року прийняте на пленарному засіданні XXXXVIII сесії VII скликання про відмову ОСОБА_1 жительки с. Рукшин Хотинського району Чернівецької області у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по
АДРЕСА_1 . Зобов'язати Рукшинську сільську раду Хотинського району Чернівецької області на черговому пленарному засіданні сесії розглянути питання з зобов'язанням надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки розміром 0,07 га в натурі (на місцевості) для ведення особисто селянського господарства по
АДРЕСА_1 . Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рукшинської сільської ради Хотинського району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840,80 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Рукшинська сільська рада Хотинського району Чернівецької області (вул. Головна, 42, с. Рукшин, Хотинський район, Чернівецька область, 60030, Код ЄДРПОУ 04416938
Суддя І.В. Маренич