Рішення від 11.06.2020 по справі 560/1601/20

Справа № 560/1601/20

РІШЕННЯ

іменем України

11 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького про визнання відмови, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, в якому просить:

- визнати протиправною відмову у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, викладену в листі від 24.02.2020 №11/Д-23/823;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 16.02.2018;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по16.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за час проходження служби в Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького протиправно не було проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 16.02.2018.

Вказує, що звертався до відповідача з заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період, але отримав відмову.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що згідно з статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Відповідно до статті 5 Закону №1282-XII та пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Законом України від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни у статтю 5 Закону №1282-XII та доповнено її частиною 6 такого змісту: проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. У пункті 14 Прикінцевих положень зазначеного Закону Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації доручено затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" встановлено, що Кабінетом Міністрів України на 2015 рік затверджується особливий порядок проведення індексації грошових коштів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Однак, порядок затверджений не був, внаслідок чого грошові кошти на виплату індексації заробітної плати не виділялися. Тому, підстави для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в відповідача були відсутні.

Вважає, що Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, як бюджетна установа, не мала можливості виплачувати індексацію грошового забезпечення позивачу у зв'язку з відсутністю на те відповідних бюджетних асигнувань від Головного розпорядника бюджетних коштів. Нарахування та виплата індексації проводилась в межах кошторисних призначень, що виділялись на утримання Державної прикордонної служби України по червень 2015 року включно. Після червня 2015 року кошти на виплату індексації Державній прикордонній службі України не виділялись.

До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що проведення індексації у зв'язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Вважає, що за відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, її нарахування слід проводити у встановленому Урядом порядку, а саме, відповідно до Порядку №1078.

Вказує, що відсутність відповідних бюджетних коштів не може бути підставою для невиплати суми індексації грошового забезпечення, яка є складовою грошового забезпечення і належить до обов'язкового нарахування та виплати.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

У зв'язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2020 відкрито провадження в цій справ та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

Згідно з витягом з наказу ректора Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького №94-ос від 14.02.2018 "Про особовий склад" відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Указу Президента України від 29.12.2009 року №1115/2009 "Про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України" звільнено з військової служби за підпунктом "б" (у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку) частини 1 статті 26 у відставку майора ОСОБА_1 (П-004377), слухача курсу очного навчання факультету підготовки керівних кадрів. Зазначено про виключення позивача зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 16 лютого 2018 року, без права носіння військової форми одягу.

Позивач звернувся до відповідача, зокрема, щодо нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення.

За результатами розгляду звернення, відповідач надав відповідь, оформлену листом від 24.02.2020 №11/Д-23/823. Додатком до листа вказано розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період навчання з 01.08.2016 по 16.02.2018, в якому, зокрема, повідомлено позивача про те, що в силу вимог статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. У зв'язку з цим, нарахування та виплата індексації його грошового забезпечення за період з серпня 2016 року по 16 лютого 2018 року Національною академією Державної прикордонної служби України імені Богдана ОСОБА_2 не проводилася

Вважаючи протиправними відмову у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення та бездіяльність відповідача щодо її нарахування та виплати, позивач звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з статтею 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону №1282-XII).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок №1078 визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Положеннями пункту 6 Порядку №1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (стаття 5 Закону №1282-XII).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Зміст наведених вище нормативно-правових актів, свідчить про те, що за відсутності затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення необхідно проводити у порядку, встановленому Порядком №1078.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на статтю 5 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв'язку з цим індексації з дати, з якої позивач просить нарахувати індексацію, вказана норма не містить.

Аналогічний висновок підтверджується постановою Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, недостатність бюджетного фінансування відповідача жодним чином не впливає на наявність обов'язку щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу.

Крім того Європейський суд з прав людини при розгляді справи "Кечко проти України" зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). У зв'язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, та ЗУ "Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Проте, як вже зазначалося, позивачу за період з 01 вересня 2016 року по 16 лютого 2018 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися.

Водночас, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, викладену в листі від 24.02.2020 №11/Д-23/823, оскільки ні в цьому листі, ні в доданому до нього розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період навчання з 01.08.2016 по 16.02.2018 не міститься відмови у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення. У листі від 24.02.2020 №11/Д-23/823 вказано про надсилання на адресу позивача у відповідь на його звернення розрахунку індексації грошового забезпечення за період з травня 2015 року по серпень 2015 року та з серпня 2016 року по лютий 2018 року. В доданому до вказаного листа розрахунку наведено відповідний розрахунок індексації грошового забезпечення та зазначено про не проведення його нарахування та виплати за період з серпня 2016 року по 16 лютого 2018 року з посиланням на статтю 5 Закону №1282-XII.

Наведене свідчить про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає у невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 вересня 2016 року по 16 лютого 2018 року. Як наслідок, слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Викладене свідчить про наявність підстав для часткового задоволенні позовних вимог.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 вересня 2016 року по 16 лютого 2018 року.

Зобов'язати Національну академію Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 вересня 2016 року по 16 лютого 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )

Відповідач:Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (вул. Шевченка 46, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29003 , код ЄДРПОУ - 14321481)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк