"21" серпня 2007 р.
Справа № 16а/198-3260
10 год. 50 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
при секретарі судового засідання Цимбалюк І.В.
Розглянув справу
за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського 8, м. Тернопіль
До відповідача Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське обєднання «Текстерно», вул. Текстильна 18, м. Тернопіль
Про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 25569 грн. 87 коп.
За участю представників сторін:
позивача:
Хом»як О.П. - головний державний інспектор довіреність № 1096 від 08.08.2007р.
відповідача:
Містерман В.М. -представник, довіреність № 8/149 від 01.08.2007р.
Колдурова Г.О. -нач. юридичного відділу, довіреність № 8/119-616 від 02.07.2007р.
Александрова К.Є. -голова правління, протокол № 26 засідання спостережної ради.
Суть справи: Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського 8, м. Тернопіль звернулась до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Тернопільське обєднання «Текстерно» (найменування відповідача з врахуванням заявленого представником позивача в судовому засіданні 21.08.2007 року усного клопотання щодо описки в позовній заяві та не запереченого представниками відповідача), вул. Текстильна 18, м. Тернопіль про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 25569 грн. 87 коп.
Ухвалою суду від 25.07.2007 року відкрито провадження у адміністративній справі № 16а/198-3260 та з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду, забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи, на підставі ст.110 Кодексу адміністративного судочинства України, в межах підготовчого провадження, призначено попереднє засідання на 09.08.2007 року на 10 год 00 хв, про що було сторін повідомлено у відповідності до вимог ст.33 зазначеного Кодексу. Ухвалою суду від 09.08.2007 року було закінчено підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 21.08.2007 року, сторони повідомлені про дату, час та місце судового розгляду повістками про виклик та докази, які необхідно подати.
Як зазначив позивач в позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом до відповідача стало порушення відкритим акціонерним товариством «Тернопільське обєднання «Текстерно» державної дисципліни цін шляхом застосування вільних тарифів на послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, за умови запровадження для них режиму державного регулювання, в результаті чого необґрунтовано нараховано плати на загальну суму 8523 грн 29 коп.
В судовому засіданні 21.08.2007 року представник позивача заявлений позов підтримав повністю та попросив суд стягнути з відповідача кошти в сумі 8523 грн 29 коп необґрунтованої плати, нарахованої згідно акту від 11.04.2007 року перевірки дотримання державної дисципліни цін в частині дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів за послуги з теплопостачання у відкритому акціонерному товаристві «Тернопільське об»єднання «Текстерно», та 17046 грн 58 коп штрафу за порушення державної дисципліни цін, згідно рішення №35 від 16.05.2007 року Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області.
Відповідач надав заперечення від 08.08.2007 року № 8/160 на позовну заяву, зокрема зазначив, що твердження позивача, що вимоги рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №871 від 10.07.2006 року розповсюджуються і на відповідача є безпідставними; встановлений тариф на постачання теплової енергії з котельні ВАТ «Текстерно»іншим споживачам і бюджетним організаціям, які не фінансуються з міського бюджету не потребує погодження з органами місцевого самоврядування і розрахунки з такими суб'єктами господарювання здійснюються на підставі окремо укладених господарських договорів; посилання позивача на ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» відносно застосування штрафних санкцій до відповідача безпідставне, оскільки ВАТ «Текстерно»є приватним підприємством та при наданні послуг теплопостачання не залучались кошти з бюджету органів місцевого самоврядування; оскільки ВАТ «Текстерно»є приватним підприємством, розрахунок тарифів за надані послуги теплопостачання розраховувався з фактичної собівартості затрат товариства на виконання зазначених послуг; необґрунтованим є посилання позивача на ст.20 Закону України «Про теплопостачання», тому що ВАТ «Тек стерно»не займає монопольного становища на ринку з надання послуг теплопостачання; оскільки відносно «ВАТ «Текстерно»органи Антимонопольного комітету не приймали рішення щодо визнання товариства таким, що займає монопольне становище на ринку, тому твердження Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області про зайняття ВАТ «Тек стерно»на ринку теплопостачання монопольного становища безпідставне і висновок про запровадження для товариства режиму державного регулювання цін відносно вказаних послуг не відповідає вимогам п.п.4 п.1 ст. 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції». А відтак відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Учасникам судового процесу роз'яснено їх права та обов'язки згідно ст.ст.49 КАС України. Також представникам сторін видано ПАМ'ЯТКУ про їхні права та обов»язки, встановлені КАС України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не проводилась за відсутності відповідних клопотань представників позивача та відповідача.
В судовому засіданні судом перевірено повноваження представників сторін.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.
За змістом абзацу третього пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування. Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів. У відповідності із Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519, прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами, зокрема, в областях.
Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області, приймаючи рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін, діє як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
17.03.07 року -11 квітня 2007 року на підставі посвідчення від 16.03.07 року №279, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області, головним державним інспектором Хом'яком О.П. та старшим державним інспектором Беком І.М. проведено перевірку дотримання державної дисципліни цін в частині дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів за послуги з теплопостачання у відкритому акціонерному товаристві «Тернопільське об'єднання «Текстерно» за період з 01.01.2004 року по 01.04.2007 року, про що складено акт без номера від 11 квітня 2007 року, який підписаний головним державним інспектором Хом'яком О.П. та старшим державним інспектором Беком І.М., однак не підписаний повноважними представниками товариства.
В акті перевірки від 11.04.2007 року без номера зазначено, що перевіркою правильності застосування тарифів на послуги з теплопостачання встановлено:
1) ВАТ «Тернопільське об'єднання »Текстерно» визнане монополістом при наданні послуг з централізованого опалення;
2) згідно вимог пункту 2 статті 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими;
3) розповсюдження на ВАТ «Тернопільське об'єднання »Текстерно» вимог рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 10.07.2007 року №871 в частині застосування затвердженого тарифу на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для бюджетних організацій та для інших споживачів на рівні 187 грн 97 коп за 1 Гкал;
4) товариством при нарахуванні плати за надані послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії застосовувався тариф:
а) у період з 01.12.2006 року по 01.01.2007 року:
- для промислових споживачів -216 грн. 48 коп. за 1 Гкал;
- для бюджетних організацій -191 грн. 34 коп. за 1 Гкал;
б) у період з 01.01.2007 року по 16.01.2007 року:
- для промислових споживачів -253 грн. 52 коп. за 1 Гкал;
- для бюджетних організацій -237 грн. 46 коп. за 1 Гкал.
5) завищення ВАТ «Тернопільське об'єднання »Текстерно» рівня тарифів при нарахуванні плати за надані послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у вказаний період, становить:
- для бюджетних організацій -49 грн. 49 коп. за 1 Гкал;
- для промислових (інших) споживачів -65 грн. 55 коп. за 1 Гкал.
6) товариством надано послуги теплопостачання у обсязі:
а) у період з 01.12.2006 року по 31.12.2006 року:
- для бюджетних організацій -138,1036 Гкал
- для промислових підприємств -130,99 Гкал;
б) у період з 01.07.2007 року по 16.01.2007 року:
- для бюджетних організацій -22,810 Гкал
- для промислових підприємств -51, 931 Гкал.
7) відсоток проплати бюджетними організаціями та іншими споживачами за надані товариством послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у період з 01.12.2006 року по 16.01.2007 року становить 97,6%.
А відтак, в акті перевірки зроблено висновок про те, що ВАТ «Тернопільське об'єднання »Текстерно» у період з 01.12.2006 року по 16.01.2007 року у результаті порушення державної дисципліни цін шляхом застосування вільних тарифів на послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, за умови запровадження для них режиму державного регулювання, необґрунтовано нараховано плати з врахуванням відсотку проплати -8523 грн. 29 коп.
16 травня 2007 року начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області на підставі матеріалів вище зазначеної перевірки керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та ч.15 ст.2 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було прийнято рішення №35 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» про вилучення у ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» в дохід державного бюджету 8523 грн. 29 коп. та стягнення штрафу 17046 грн. 58 коп.
У вище вказаному рішенні зазначено, що ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» було порушено вимоги Закону України «Про ціни і ціноутворення», п.2 ст.20 Закону України «Про теплопостачання», додатків 3,4 до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 10.07.06 року №871 «Про впорядкування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води», прийнятого у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, виходячи з наступного.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги «№1868-ІУ від 24.06.2004 року до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. У відповідності до ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»№280/97-ВР від 21.05.1997року з наступними змінами до відання виконавчих органів, зокрема, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо:
1) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади;
2) погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Рішенням №547 від 27.12.2006 року «Про визначення виконавців послуг з централізованого опалення, гарячого, холодного водопостачання і водовідведення» виконавчого комітету Тернопільської міської ради визначено виконавцями послуг у житлових будинках комунальної власності, в тому числі багатоквартирних, виробничу котельню ВАТ «Текстерно»- по централізованому опаленню і централізованому постачанню гарячої води (п.п.2.3 п.2 рішення) та уповноважено виконавців послуг вказаних в п.2 рішення укладати відповідні договори з споживачами (власниками, квартиронаймачами, орендарями житлових і нежитлових приміщень; балансоутримувачами житлових будинків).
ВАТ «Тернопільське об'єнання «Текстерно»значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України як юридична особа з приватною формою власності.
29.11.2006 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради розглянувши розрахунки ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»по тарифах на відпуск теплової енергії стороннім споживачам було прийнято рішенням №370 «Про погодження тарифу на теплову енергію ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно», в якому зазначено, зокрема, погодити ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»тариф на відпуск теплової енергії для опалення житлових будинків в розмірі 175 грн 40 коп з ПДВ за 1 Гкал; дане рішення вступає в дію з початку опалювального періоду 2006-2007 року; контроль за виконанням рішення покласти на управління житлово-комунального господарства та екології, економічного розвитку.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про теплопостачання»№517-2005-п від 2.06.2005 року тариф (ціна) на теплову енергію -грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання»передбачено, зокрема, що тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
За визначенням ст.1 Закону України «Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності»від 18.02.1992 року монопольне становище -це домінуюче становище суб'єкта господарювання, яке дає йому можливість самостійно або разом з іншими суб'єктами господарювання обмежувати конкуренцію на ринку певного товару, при цьому частка його на ринку повинна перевищувати 35 відсотків. Право визначати межі товарного ринку та монопольного становища суб'єкта господарювання надано Антимонопольному комітету України та його територіальним відділенням відповідно до ст..8 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»в порядку, встановленому «Методикою визначення монопольного становища суб'єктів господарювання на ринку», затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 10.03.1994 року № 1-р та зареєстрованого в Мін'юсті України.
Також відповідно до п.п.4 п.1 ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції»№2210-ІІІ від 11.01.2001 року з наступними змінами лише органи Антимонопольного комітету вправі приймати рішення щодо визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Як вбачається із листа №01-1273 від 09.08.2007 р. підписаного головою Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України І.І. Курницьким та адресованого ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно», окремого рішення щодо включення ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»до Переліку суб'єктів господарювання, що займають монопольне (домінуюче) становище на регіональних ринках Тернопільської області не приймалося та враховуючи те, що ВАТ «Тернопільське об'єнання «Текстерно»рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.12.2006 року №547 «Про визначення виконавців послуг з централізованого опалення, гарячого, холодного водопостачання і водовідведення»визначено виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у житлових будинках комунальної власності, в тому числі багатоквартирних, воно на даний час займає монопольне становище на товарному ринку централізованого постачання теплової енергії та централізованого гарячого водопостачання в територіальних межах під'єднаних житлових будинків системою тепломереж до власної котельні з часткою 100%.
Тобто, ВАТ «Тернопільське об'єнання «Текстерно»займає монопольне становище на товарному ринку централізованого постачання теплової енергії та централізованого гарячого водопостачання в територіальних межах під'єднаних житлових будинків системою тепломереж до власної котельні з часткою 100%.
Однак, ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»не визнане монополістом при наданні послуг з централізованого опалення, оскільки окреме рішення про включення товариства до Переліку суб'єктів господарювання, що займають монопольне (домінуюче) становище на регіональних ринках Тернопільської області уповноваженим органом -Тернопільським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не приймалося. А відтак за результатами перевірки ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»на предмет правильності застосування тарифів на послуги з теплопостачання Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області зроблений висновок про те, що товариство визнане монополістом при наданні послуг з централізованого опалення не відповідає дійсності, і як наслідок -неправомірний висновок про запровадження до відповідача режиму державного регулювання тарифів у відповідності до вимог пункту 2 статті 20 Закону України «Про теплопостачання».
Крім того, за результатами перевірки Державною інспекцією в акті перевірки зроблено висновок про розповсюдження на ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»вимог рішення виконавчого комітету Тернопільської міської Ради від 10.07.2007 року №871 в частині застосування затвердженого тарифу на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для бюджетних організацій та для інших споживачів на рівні 187,97 грн за 1 Гкал, однак товариством було завищено рівень тарифів при нарахуванні плати за надані послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії бюджетним організаціям та промисловим (іншим) споживачам.
А відтак, ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»необґрунтовано нараховано плати у період з 01.12.2006 року по 16.01.2007 року з врахуванням відсотку проплати 8523 грн 29 коп.
Як вбачається із матеріалів справи, 10.07.2006 року виконавчим комітетом міської ради у зв'язку з встановленням постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 8 червня 2006 року № 736 нової ціни на природний газ, зміною інших витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та гарячої води, з метою створення ефективного ринкового механізму функціонування системи теплопостачання міста, забезпечення прозорості встановлення тарифів на ці послуги, розглянувши подані комунальним підприємством «Тернопільміськтеплокомуненерго»розрахунки та керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2005 року № 577-р прийнято рішення №871 «Про впорядкування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води», в пунктах 3,4 та 9 якого зазначено відповідно встановити тарифи на виробництво, транспортування та постачання гарячої води бюджетним організаціям та іншим споживачам, згідно з додатком 3 та затвердити загальні вказівки до тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води, згідно з додатком 4 та дане рішення вступає в дію з 1 серпня 2006 року.
Згідно додатку 3 до рішення виконавчого комітету від 10.07.2006 року №871 «Тарифи на виробництво, транспортування та постачання гарячої води бюджетним організаціям та іншим споживачам» встановлено, зокрема, тариф на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії становить 187,97 грн за 1 Гкал.
Згідно пункту 2 додатку 4 до рішення виконавчого комітету від 10.07.2006 року №871 «Загальні вказівки до тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води»тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води застосовуються для нарахування плати населенню, бюджетним організаціям та іншим споживачам м.Тернополя. Однак, в пункті 8 додатку 4 до рішення виконавчого комітету від 10.07.2006 року №871 зазначено, що для нарахування бюджетним організаціям та іншим споживача плати за виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення встановлено двоставковий тариф, який складається з абонентної плати і плати за спожиту теплову енергію; абонентна плата нараховується як при відсутності, так і при наявності тепло лічильника щомісяця від 1 жовтня по30 квітня включно (незалежно від дати підключення (відключення) споживача до (від) системи опалення) за тарифом встановленим в грн. за 100 Ккал/год приєднаного теплового навантаження; приєднане теплове навантаження визначається договором між споживачем та підприємством теплових мереж; підприємство теплових мереж до початку наступного опалювального періоду може коригувати приєднане теплове навантаження споживачів, які обліковують теплову енергію засобами обліку, на коефіцієнт, який враховує співвідношення фактичного та розрахункового споживання теплової енергії в попередньому опалювальному періоді.
Згідно ст.1 Закону України «Про теплопостачання»об'єктами у сфері теплопостачання є, зокрема, котельні, теплові мережі, які призначені для виробництва і транспортування теплової енергії. А як вбачається із рішення №547 від 27.12.2006 року виконавчого комітету Тернопільської міської Ради саме виробничу котельню ВАТ «Текстерно» визначено виконавцем послуг по централізованому опаленню і централізованому постачанню гарячої води у житлових будинках комунальної власності, в тому числі багатоквартирних. Тобто, рішення №871 від 10.07.2006 року прийняте на підставі, зокрема, поданих комунальним підприємством «Тернопільміськтеплокомуненерго»розрахунків та стосується підприємства теплових мереж, яке застосовує встановлені даним рішенням тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води, для нарахування плати населенню, бюджетним організаціям та іншим споживачам м.Тернополя.
Крім того, Управління економічного розвитку Тернопільської міської ради на звернення ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»по питанню встановлення тарифів на постачання теплової енергії для централізованого опалення повідомило відповідача листом за №234 від 01.06.2007 року про те, що виконавчий комітет міської ради розглянувши подані комунальним підприємством «Тернопільміськтеплокомуненерго»розрахунки рішенням від 10.07.2006 року № 871 «Про впорядкування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для централізованого опалення та на виробництво, транспортування та постачання гарячої води»встановив тарифи для розрахунків КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»з населенням та іншими споживачами; встановлений тариф на постачання теплової енергії іншим споживачам і бюджетним організаціям рішенням від 10.07.2006 року №871 (додаток 3 та 4 до даного рішення) не є обов'язковим для використання в господарській діяльності ВАТ «Текстерно»; котельня ВАТ «Тексерно»опалює житлові будинки, балансоутримувачами яких є житлово-експлуатаційні організації міської ради, виконавчий комітет рішенням від 29.11.2006 року №370 погодив ВАТ «Текстерно»тариф на відпуск теплової енергії для опалення даних будинків;питання розрахунків з іншими споживачами теплової енергії від котельні ВАТ «Текстерно»та бюджетними організаціями, які не фінансуються з міського бюджету, необхідно вирішувати на основі господарських договорів в розмірі економічно обґрунтованих витрат на її виробництво.
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України «Про природні монополії»№ 1682-ІІІ від 20.04.2000 року з наступними змінами ринки централізованого постачання теплової енергії є сферами діяльності суб'єктів природних монополій.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про теплопостачання»теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу, тобто є предметом договорів купівлі-продажу, які укладаються між суб'єктами господарювання, які виробляють енергію та споживачами даної енергії.
Згідно ст.7 Закону України «Про ціни і ціноутворення»№ 507-ХІІ від 3 грудня 1990 року вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. При цьому тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії (п.1 ст.20 Закону України «Про теплопостачання»).
Крім того, стаття 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»передбачає настання відповідальності за порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів, зокрема, місцевих бюджетів.
А оскільки ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»є юридичною особою з приватною формою власності, відповідно при наданні послуг теплопостачання не залучались кошти з місцевого бюджету, а отже, посилання позивача на ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»відносно застосування відповідальності до товариства у вигляді вилучення у в дохід державного бюджету 8523 грн. 29 коп. та стягнення штрафу 17046 грн. 58 коп. є безпідставним.
За таких обставин, слід вважати, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області неправомірно зроблений висновок про порушення ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»державної дисципліни цін шляхом застосування вільних тарифів на послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, за умови запровадження для них режиму державного регулювання та неправомірно Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області до ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно»застосовано економічні санкції шляхом прийняття рішення № 35 від 16 травня 2007 року про вилучення у ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» в дохід державного бюджету 8523 грн. 29 коп. та стягнення штрафу 17046 грн. 58 коп.
У відповідності до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З врахуванням наявних матеріалів справи, пояснень представників позивача та відповідача, які брали участь в судовому засіданні, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, не підтверджені матеріалами справи, спростовані відповідачем, а тому до задоволення не підлягають.
Судові витрати згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71,94,158,161-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1.В задоволенні адміністративного позову відмовити.
2.Постанову надіслати сторонам по справі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
На постанову суду першої інстанції сторони мають право подати заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі 27 серпня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а апеляційну скаргу - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суд апеляційної інстанції в адміністративних справах -Львівський апеляційний адміністративний суд, який знаходиться за адресою -79018, м.Львів, вул.Чоловського,2.
Суддя С.О. Хома