Справа № 580/1651/19 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
09 червня 2020 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г. В.
суддів: Мєзєнцева Є. І., Файдюка В. В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року про встановлення способу виконання рішення суду по справі №580/1651/19
у справі №580/1651/19 (розглянута в порядку письмового провадження)
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У лютому 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ в Черкаській області, у якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області яка полягає у нездійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року шляхом її обчислення з урахуванням всіх видів щомісячного грошового забезпечення, що зазначені у довідці від 15 квітня 2019 №12620/23-00-05-041 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ ДФС у Черкаській області на ім'я ОСОБА_1 ; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області яка полягає у незабезпеченні виплати позивачу перерахованої пенсії після її обчислення за даними довідки від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 з травня 2019 відповідно до ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100% її обчисленої суми; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за минулий час шляхом її обчислення з врахуванням відомостей про щомісячне грошове забезпечення згідно із Довідкою від 15 квітня 2019 №12620/23-00-05-041 та встановити розмір (суму) пенсії, яка підлягає сплаті внаслідок такого перерахунку за минулий час; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області яка полягає у нездійсненні виплати невиплаченої суми пенсії, що має бути встановлена за результатами перерахунку пенсії за минулий час в наслідок обчислення за даними довідки від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі ст. 43,51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" шляхом її обчислення із врахуванням всіх видів щомісячного грошового забезпечення, що зазначені у довідці від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ ДФС у Черкаській області на ім'я ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області забезпечити виплату перерахованої пенсії позивача після її обчислення за даними довідки від 15 квітня 2019 №12620/23-00-05-041 із травня 2019 року відповідно до ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100% її обчисленої суми; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок пенсії за минулий час шляхом її обчислення із врахуванням відомостей про щомісячне грошове забезпечення згідно із довідкою від 15 квітня 2019 №12620/23-00-05-041 та встановити розмір (суму) пенсії, яка підлягає сплаті внаслідок такого перерахунку за минулий час; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області забезпечити виплату не виплаченої суми пенсії, яка буде встановлена за результатами перерахунку пенсії за минулий час внаслідок обчислення за даними довідки від 15 квітня 2019 №12620/23-00-05-041.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.05.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.05.2019, з урахуванням виплачених сум; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
До Черкаського окружного адміністративного суду 26.03.2020 року надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просить: встановити спосіб виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі №580/1651/19 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити виплату ОСОБА_1 100% суми пенсії, перерахованої згідно зі ст.ст. 43, 51, 52, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області від 15.04.2019 №12620/23-00-05-041 з урахуванням всіх зазначених видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами та інших додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були складовими при встановленні та нарахуванні пенсії, виключаючи надбавки, підвищення, індексації, та інші доплати до пенсії, встановлені законодавством) з 01.05.2019, однією сумою з урахуванням виплачених сум та без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших підзаконних нормативно-правових актів, які надають можливість для зупинення та/або відстрочення відповідних виплат.
В обґрунтування заяви зазначив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі №580/1651/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області від 15.04.2019 №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити 100% суми підвищення пенсії позивачу, перерахованої згідно зі ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019 з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення способу виконання рішення суду по справі №580/1651/19 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, позивачем (надалі - апелянт) подано апеляційну скаргу, в якій останній просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити вимоги апелянта та встановити спосіб виконання постанови від 07.11.2019 року.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність ухвали суду першої інстанції та порушення судом норм процесуального та матеріального права, що є підставою для скасування ухвали суду в частині.
Крім того, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що кошти повинні бути сплачені Управлінням одним або декількома платежами упродовж короткого періоду часу після набрання рішенням суду законної сили (упродовж декількох днів). Так, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Тобто у випадку, коли заборгованість з виплати пенсії виникла з вини державного органу, то графік її погашення не складається.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2020 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та призначено до розгляду на 09 червня 2020 р. о 15:00 годин. Доручено Смілянському міськрайонному суду Черкаської області (20700, м. Сміла, вул. П. Орлика, 15, електронна адреса: https://sm.ck.court.gov.ua) забезпечення проведення відеоконференції 9 червня 2020 року о 15:00 год.
В судове засідання в режимі відеоконференції позивач та відповідач не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи були належним чином повідомлені, про причини неявки суду не повідомили.
Відповідач не погоджується з апеляційною скаргою позивача подав відзив, у якому просить залишити ухвалу суду першої інстанції без змін.
За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а ухвалу суду слід залишити без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 року по справі №580/1651/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.05.2019 року, з урахуванням виплачених сум.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лисенка Максима Анатолійовича ВП №60752260 від 29.11.2019 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №580/1651/19 від 29.11.2019 року, виданого Черкаським окружним адміністративним судом.
Черкаським окружним адміністративним судом 29.11.2019 року на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 року по справі №580/1651/19 видано виконавчий лист.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 22.11.2019 року на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 року по справі №580/1651/19 здійснило перерахунок пенсії заявника та нарахувало 49418 грн. 71 коп. доплати до пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим.
До правовідносин, що виникли, слід застосовувати норми Закону України "Про виконавче провадження", норми Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" (надалі - Постанова № 649), якою затверджений Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (надалі - Порядок).
Пунктом 2 Постанови №649 установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Зазначена Постанова №649 застосовується не до всіх судових рішень, за якими боржником є Пенсійний фонд України, а лише до рішень судів, за якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету. Тобто до судових рішень, за якими на Пенсійний фонд покладено обов'язок нараховувати пенсійну виплату.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Постановою №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Так у п. 1 Порядку зазначено, що цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пункту 3 Порядку боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пункт 4 Порядку передбачає, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
При цьому, питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин підлягають вирішенню під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень.
Згідно статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Правомірність рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - Відповідачем, на виконання рішення суду, підлягає оцінці в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову як про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 4), так і про стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (п. 6).
Зобов'язання відповідача вчинити певні дії і стягнення з відповідача грошових коштів є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом - при ухваленні рішення.
Встановлення способу виконання рішення суду з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №649 є неприпустимим в силу положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналізуючи норми статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, слід дійти висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовувалася необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Таким чином, зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 245 КАС України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Колегія суддів зазначає, що між позивачем і відповідачем існують правовідносини щодо виплати. Ці правовідносини не припинилися через затримку виплати. Позивач все має право на їх отримання.
Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати може бути оскаржена громадянином у судовому порядку. Відповідальність власника або уповноваженого ним органу (особи) за несвоєчасну виплату доходів визначається відповідно до законодавства. У разі затримки виплати особа повинна вимагати від Пенсійного фонду виконання обов'язку в натурі, звертатися з вимогою про стягнення.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Посилання апелянта на ту обставину, що Постанову Кабінету Міністрів України №649 скасовано в судовому порядку, колегія суддів не бере до уваги, оскільки рішення суду першої інстанції не набрало законної сили, а отже у розумінні статті 78 КАС України не підлягає застосуванню.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась в постановах Верховного Суду від 30 липня 2019 року по справі № 281/1618/14-а та від 17 липня 2019 року по справі №748/2827/16-а, а колегія суддів не вбачає підстав для відступу від правової позиції Верховного Суду.
Колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції приймаючи спірну ухвалу діяв у відповідності до вимог законодавства, а вимоги апелянта про зміну мотивувальної частини є не що інше, як викладення оскаржуваної ухвали на розсуд апелянта.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 235, 242-244, 250, 254, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г. В. Земляна
Судді: Є. І. Мєзєнцев
В. В. Файдюк