Постанова від 04.06.2020 по справі 640/21060/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/21060/19 Суддя (судді) першої інстанції: Вовк П.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Бєлової Л.В., Безименної Н.В.

за участю секретаря Островської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-Сервіс» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2019 року (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-Сервіс» до Антимонопольного комітету України, треті особи: Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання недійсним рішення в частині,-

ВСТАНОВИЛА:

Комунальне підприємство з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-Сервіс» звернулося з позовом, в якому просить визнати недійсними п.п. 2-4 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України «Про результати розгляду справи про державну допомогу» від 26 вересня 2019 року № 645-Р щодо визнання підтримки, яка надається КП «Житло-Сервіс» відповідно до рішення Київської міської ради «Про державний бюджет міста Києва на 2019 рік» від 13 грудня 2018 року № 416/6467, Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21 грудня 2017 року № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13 грудня 2018 року № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21 грудня 2017 року № 1042/4049», для здійснення функцій замовника, державною допомогою, яка є недопустимою для конкуренції відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання» та припинення надання КП «Житло-Сервіс» вказаної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про безпідставність оскаржуваного рішення з огляду на хибність вказаних у ньому висновків щодо можливості застосування передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» процедур до визначення замовника будівництва. Вважає, що в даному випадку відповідач помилково прийшов до висновку про розповсюдження дії вимог Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання» на правовідносини щодо призначення Київською міською радою КП «Житло-Сервіс» замовником будівництва та виділення йому на цій підставі коштів місцевого бюджету. Зазначає, що витрати, пов'язані із виконанням функції замовника будівництва у встановленому законом порядку розраховуються відповідними виконавцями (проектувальниками), що згідно із законодавством одержали кваліфікаційний сертифікат, після чого перевіряються уповноваженими експертними організаціями. На думку позивача висновок відповідача про відсутність належного обґрунтування витрат позивача, пов'язаних із виконанням функції замовника будівництва, є незаконним.

Відповідачем подано відзив, в якому вказано про правомірність оскаржуваного рішення, прийнятого у межах та на підставі наявних в останнього повноважень, з урахуванням встановлених обставин.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2019 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Наголошує, що замовником в публічних закупівлях не може бути юридична особа приватного права, яка здійснює діяльність на комерційній основі, тому враховуючи відсутність процедури проведення конкурсу з визначення замокни будівельних робіт у порядку, встановленому законом України «Про публічні закупівлі», придбання такої послуги заборонено. Вказує, що на підставі рішень Київської міської ради створено ряд комунальних підприємств, які здійснюють реконструкцію, будівництво, капітальний ремонт об'єктів інфраструктури столиці для задоволення соціальних потреб та діють на підставі рішення власника про створення суб'єкта господарювання та статуту, під дані критерії підпадає позивач. Звертає увагу, що визначення позивача виконавчим органом місцевого самоврядування замовником будівництва є законним, оскільки позивач створений саме для виконання цієї функції з метою забезпечення найбільш ефективного контролю органом місцевого самоврядування за використанням бюджетних коштів, призначених для розвитку інфраструктури м. Києва.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги та обґрунтованість висновків суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню.

Частиною 1 ст. 319 КАС України передбачено, що судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або повноваження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05 грудня 2017 року № 1559 «Про реконструкцію будівлі майстерні комплексної дитячо-юнацької спортивної школи «Школа спорту» на вулиці Преображенській, 17, у Солом'янському районі» вирішено здійснити реконструкцію будівлі майстерні комплексної дитячо-юнацької спортивної школи «Шкода спорту» на вулиці Преображенській, 17, у Солом'янському районі м. Києва та визначено КП «Житло-Сервіс» замовником вказаних робіт.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23 квітня 2019 року № 731 внесені зміни до розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05 грудня 2017 року № 1559 «Про реконструкцію будівлі майстерні комплексної дитячо-юнацької спортивної школи «Школа спорту» на вулиці Преображенській, 17, у Солом'янському районі», зокрема, зазначено, що фінансування робіт з реконструкції буде здійснюватися у межах асигнувань, передбачених Програмою економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018-2020 роки.

У зв'язку з наведеним, Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подав до АМКУ повідомлення про нову державну допомогу, за результатами розгляду якого АМКУ порушив справу про державну допомогу.

Наслідком розгляду вказаної справи стало прийняття відповідачем 26 вересня 2019 року рішення «Про результати розгляду справи про державну допомогу» № 645-Р.

Вказаним рішенням, зокрема, визнано, що підтримка, яка надається відповідно до рішення Київської міської ради «Про державний бюджет міста Києва на 2019 рік» від 13 грудня 2018 року № 416/6467, Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21 грудня 2017 року №1042/4049, рішення Київської міської ради від 13 грудня 2018 року № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21 грудня 2017 року №1042/4049» позивачу для здійснення функцій замовника будівництва у розмірі 2000,0 тис. грн, є державною допомогою, недопустимою для конкуренції відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання» та припинено надання позивачу вказаної допомоги.

Позивач, вважаючи п.п. 2-4 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність законодавству України, оскаржуване рішення, в частині, що досліджувалась судом, відповідає наведеним у ч. 2 статті 2 КАС України критеріям. Твердження позивача про те, що послуги служби замовника не можуть бути предметом закупівлі, визнаються безпідставними, оскільки положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про публічні закупівлі» мають застосовуватись до спірних правовідносин сукупно так як жодна конкуренція між ними в цій частині відсутня.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Судом установлено, що питання правомірності рішення Антимонопольного комітету України від 26.09.2019 № 645-р в частині визнання, що підтримка, яка надається відповідно до рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік», Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049», для здійснення функцій замовника, є державною допомогою відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання» було предметом судового розгляду у справі №640/21523/19 за позовом Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) до Антимонопольного комітету України, треті особи: Комунальне підприємство з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», Комунальне підприємство «Інженерний центр» виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

За наслідками судового розгляду, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2019 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2020, позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Антимонопольного комітету України від 26.09.2019 в частині визнання, що підтримка, яка надається відповідно до рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік», Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049», комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», комунальному підприємству «Інженерний центр», комунальному підприємству з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», для здійснення функцій замовника, є державною допомогою відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання».

Визнано протиправним та скасовано рішення Антимонопольного комітету України від 26.09.2019 в частині визнання, що державна допомога, яка надається відповідно до рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік», Програми економічного І соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049», комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд - УКБ», комунальному підприємству «Інженерний центр», комунальному підприємству з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», для здійснення функцій замовника, є державною допомогою, недопустимою для конкуренції відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання»;

Визнано протиправним та скасовано рішення Антимонопольного комітету України від 26.09.2019 в частині припинення надання незаконної державної допомоги, яка надається комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», комунальному підприємству «Інженерний центр», комунальному підприємству з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» для здійснення функцій замовника, відповідно до рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік», Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки», затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049».

Визнано, що підтримка, яка надається відповідно до рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 416/6467 «Про бюджет міста Києва на 2019 рік», Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049, рішення Київської міської ради від 13.12.2018 № 415/6466 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2018 - 2020 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.12.2017 № 1042/4049», комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ», комунальному підприємству «Інженерний центр», комунальному підприємству з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс», для здійснення функцій замовника, не є державною допомогою відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання»;

Ухвалою Верховного Суду від 04.05.2020 по справі №640/21523/19 касаційну скаргу Антимонопольного комітету України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2020 повернуто скаржнику.

Тобто, оскаржувані у даній справі пункти 2-4 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України «Про результати розгляду справи про державну допомогу» від 26 вересня 2019 року № 645-Р, визнані протиправними судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили.

Представники відповідача у судовому засіданні не заперечували, що рішення суду по справі №640/21523/19 набрало законної сили. При цьому, посилання представників відповідача, що повернення касаційної скарги не позбавляє їх права повторної подачі такої скарги колегією суддів не приймаються, оскільки це не спростовує факту набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовано рішення Антимонопольного комітету України «Про результати розгляду справи про державну допомогу» від 26 вересня 2019 року № 645-Р, зокрема і в тій частині, яка є предметом розгляду у справі №640/21060/19.

Відтак, враховуючи вищенаведене, провадження у даній справі підлягає закриттю, а рішення суду першої інстанції скасуванню.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 319, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-Сервіс» задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2019 року - скасувати та прийняти постанову, якою провадження у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-Сервіс» до Антимонопольного комітету України, треті особи: Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання недійсним рішення в частині закрити.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09.06.2020.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

Л.В. Бєлова

Н.В. Безименна