про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
Справа № 500/1298/20
09 червня 2020 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Теофіпольського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити певні дії,
03 червня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Теофіпольського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання відповідача Теофіпільського районного відділу державної виконавчої служби Центрально- західного міжрегіонального управління юстиції в Хмельницькій області провести перерахунок заборгованості зі сплати аліментів в період з 25.05.2015 по 03.01.2020, зменшивши її на суму 1723,75 грн.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір - це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.
Специфіка публічно-правового спору визначається у його суб'єктному складі, підставах виникнення, межах повноважень адміністративного суду.
Отже, публічно-правовим спором в адміністративному судочинстві є не будь-який спір, у якому однією із сторін є орган публічної адміністрації, а лише той, що випливає із здійснення таким суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій щодо скаржника. Тобто, для наявності такого спору є обов'язковим наявність зв'язку між здійсненням органом влади покладених на нього владних управлінських функцій та порушення прав, свобод чи інтересів фізичної або юридичної особи внаслідок такої реалізації своїх функцій владним органом.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок заборгованості зі сплати аліментів в період з 25.05.2015 по 03.01.2020, зменшивши її на суму 1723,75 грн.
Так, статтею 180 Сімейного кодексу України (надалі, СК України) визначено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до частини третьої статті 181 СК України, спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом (частина перша ст. 192 СК України).
Також, частиною першої ст.71 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Із аналізу процитованих норм видно, що порядок сплати, встановлення розміру аліментів та зменшення такого, регулюється нормами СК України.
Частиною 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин, беручи до уваги процитовані вище норми, враховуючи, що спір в досліджуваній частині позовних вимог виник із сімейних правовідносин, суд дійшов висновку, що дані вимоги не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, у зв'язку із чим у відкритті провадження в даній справі слід відмовити.
Окремо слід роз'яснити позивачу, що даний спір віднесено до юрисдикції місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.
Керуючись статтями 170, 241, 248 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкриті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Теофіпольського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити, що даний спір підлягає розгляду місцевим судом загальної юрисдикції за правилами цивільного судочинства.
Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Дерех Н.В.
Копія вірна
Суддя Дерех Н.В.