про залишення позовної заяви без руху
10 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/8181/20
категорія 113050100
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:
- визнати дії Житомирського обласного центру медичної соціальної експертизи - неправомірними, які полягають у відмові з питання встановлення другої групи інвалідності без терміново;
- зобов'язати Житомирський обласний центр медичної соціальної експертизи виконати Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» №7161 статті 6, 7, 43, 135 (зі змінами ) 13.03.2018 року тим - самим позбавити його від (бюрократичних) знущань, та зосередитись виключно на реабілітації і лікуванні...
Суддя, перевіряючи адміністративний позов на його відповідність вимогам ст.ст.160,161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дійшов наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п.4 та п.5 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи захисту свого публічного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Водночас, прохальна частина позову не містить чітких і конкретних позовних вимог.
А саме: позовна вимога "зобов'язати Житомирський обласний центр медичної соціальної експертизи виконати Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» №7161 статті 6, 7, 43, 135 (зі змінами ) 13.03.2018 року тим - самим позбавити його від (бюрократичних) знущань, та зосередитись виключно на реабілітації і лікуванні..." є некоректною та абстрактною, містить твердження позивача, яке не підлягає дослідженню (доказуванню) в частині "тим - самим позбавити його від (бюрократичних) знущань та зосередитись виключно на реабілітації і лікуванні...".
Отже, позивачу слід привести його вимогу у відповідність до приписів статті 5 КАС України та викласти її чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Крім того, позивачем в позовній заяві не обгрунтовано прохальну частину позову та не вказано з яких підстав (з конкретним посиланням на норми чинного законодавства) необхідно визнати дії Житомирського обласного центру медичної соціальної експертизи - неправомірними, які полягають у відмові з питання встановлення другої групи інвалідності без терміново. Натомість текст позовної заяви зводиться до констатації фактів, а також цитування з нормативно-правових актів беззастосовно до його позовних вимог.
Таким чином, позивачу слід належним чином обгрунтувати прохальну частину позову з метою можливості дослідження такого обгрунтування судом у відповідності до приписів КАС України та наданням відповідної правової оцінки.
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду позовної заяви (в кількості відповідно до учасників справи), зміст та обгрунтування позовних вимог у якій має бути викладений з урахуванням висновків суду в цій ухвалі.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Г.В. Чернова