Рішення від 03.06.2020 по справі 140/3769/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3769/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Смолки Я.М.,

представника позивача Крючевської В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради до головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Нінічук Л.В. про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради (далі -відділ ДАБК Луцької міської ради, позивач) звернувся в суд з позовом до головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Нінічук Л.В. (далі - інспектор будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області Нінічук Л.В., відповідач) про визнання протиправним та скасування припису №380 від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що головними інспекторами будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області у період з 07.10.2019 по 04.11.2019 була проведена планова перевірка відділу ДАБК Луцької міської ради за результатами якої були складені акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04.11.2019 і припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019.

Вказаним приписом було встановлено, що дозволи на виконання будівельних робіт ВЛ 112191141313, ВЛ 112191570479, ВЛ 112191770033, ВЛ 112192401674, ВЛ 112191151401 винесені з порушенням законодавства.

З метою усунення виявлених порушень відділ ДАБК Луцької міської ради було зобов'язано до 31.01.2020 долучити документи (оформлені з урахуванням вимог законодавства), передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VІ до дозвільних справ ВЛ 112191141313, ВЛ 112191570479, ВЛ 112191770033, ВЛ 112192401674, ВЛ 112191151401. Про виконання вказаного припису повідомити Управління ДАБІ у Волинській області до 03.02.2020.

Позивач не погоджується із приписом про усунення порушень вимог законодавства, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Посилаючись на п.п. 29 та 32 Порядку №698 зазначає, що у разі виявлення порушення, яке може бути усунуто, головним інспектором будівельного нагляду видається припис про усунення і одночасно приймається рішення про зупинення дії рішення, що було прийнято об'єктом нагляду з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Проте, якщо виявленні порушення усунути неможливо, головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення про скасування дії такого рішення.

Приписом про усунення порушень відділ ДАБК Луцької міської ради був зобов'язаний долучити до дозвільних справ документи, які передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 7 ст. 37 Закону України №3038-VІ, оформлених з урахуванням вимог законодавства. Тобто, приписом фактично вимагається не долучити документи до дозвільних справ, а внести зміни до проектно-кошторисної документації з метою приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства. Однак, відділ ДАБК Луцької міської ради не має в своєму розпорядженні таких документів і відповідно не може їх долучити до дозвільних справ. Позивач не має законного права вносити зміни, направленні на усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, у подану замовниками проектно-кошторисну документацію, що зберігається у дозвільних справах і стала підставою для видачі дозволів на виконання будівельних робіт.

Внесення змін у раніше розроблену та затверджену проектно-кошторисну документацію повинно відбуватись у відповідності до вимог законодавства: затвердження замовником і погодження проектувальником завдання на коригування проектної документації, внесення змін у проектну документацію на підставі завдання на коригування, проходження експертизи відкоригованої проектної документації, затвердження замовником відкоригованої проектної документації, і лише потім можливе долучення документації, в яку були внесені зміни, до дозвільних справ, - при тому, що така процедура виконується за участі замовника, проектувальника та експерта. Однак вимоги припису не поширюються на вказаних осіб у зв'язку із чим відділ ДАБК Луцької міської ради не може його виконати, оскільки таке виконання залежить не від відділу, а від третіх осіб.

Позивач вважає, що виявивши порушення, які на думку відповідача мали місце під час прийняття рішень про видачу дозволів і на усунення яких видано припис, відповідач повинен був прийняти рішення про скасування дії дозволів на виконання будівельних робіт, а не виносити припис.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 задоволено клопотання представника позивача та відкладено розгляд даної справи.

В поданому до суду відзиві на позов від 08.04.2020 (а.с.105-110) представник відповідача позов не визнала, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Частиною 3 статті 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI, визначено, що з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.09.2019 №1054 відповідачем проведено планову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства відділом ДАБК Луцької міської ради під час провадження містобудівної діяльності. Плановою перевіркою, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04.11.2019, встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме позивачем видані дозволи за відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про видачу дозволу та на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства, чим порушено норми ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт.

Враховуючи виявлені та зафіксовані актом планової перевірки від 04.11.2019 порушення, начальнику відділу ДАБК Луцької міської ради ОСОБА_1 видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380, у якому також вказано суть порушень, та від позивача вимагалось здійснити наступні заходи щодо усунення порушень: до 31.01.2020 долучити документи (оформлені з урахуванням вимог законодавства), передбачені п. 28 Постанови КМУ від 13.04.2011 №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до дозвільних справ: ВЛ 112191141313 «Капітальний ремонт підлоги в концертному залі та сцени Будинку культури мікрорайону Вересневе, Волинська область, м. Луцьк, вул. Корольова, 10»; ВЛ 112191570479 «Капітальний ремонт санвузлів комунального підприємства «Луцька дитяча поліклініка» на вул . В. Чорновола, 1, Волинська область, м. Луцьк, вул. В. Чорновола, 1»; ВЛ 112191770033 «Капітальний ремонт приміщень Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 12»; ВЛ 112192401674 «Реконструкція нежитлових приміщень під заклад харчування та офісні приміщення; Волинська область, м . Луцьк, вул. Драгоманова, 3»; ВЛ 112191151401 «Нове будівництво цеху по виготовленню металоконструкцій та відкритого складу для їх зберігання на вул . Індустріальна, 2Г у м. Луцьку Волинської області».

Винесення оскаржуваного припису від 06.11.2019 №380 було зумовлено тим, що під час перевірки встановлено, що позивачем видані дозволи за відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про видачу дозволу та на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства. Таким чином, саме позивачем порушено норми ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт.

Враховуючи зазначене, твердження позивача про незаконність оскаржуваного припису є безпідставним, оскільки припис винесений в межах повноважень, визначених законодавством та на усунення допущених порушень законодавства позивачем.

Крім того, представник відповідача вказує, що на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 25.02.2020 №504 про проведення позапланової перевірки відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил відділом ДАБК Луцької міської ради щодо виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 16.03.2020, яким встановлено факт виконання припису від 06.11.2019 №380, а саме, до дозвільних справ ВЛ 112191141313 «Капітальний ремонт підлоги в концертному залі та сцени Будинку культури мікрорайону Вересневе; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Корольова, 10», ВЛ 112191570479 «Капітальний ремонт санвузлів комунального підприємства «Луцька дитяча поліклініка» на вул.В'ячеслава Чорновола,1; Волинська обл., м. Луцьк, вул. В'ячеслава Чорновола,1», ВЛ 112191770033 «Капітальний ремонт приміщень Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 12» долучено документи, передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Позаплановою перевіркою також встановлено факт часткового невиконання припису від 06.11.2019 №380 щодо дозволів ВЛ 112192401674 «Реконструкція нежитлових приміщень під заклад харчування та офісні приміщення; АДРЕСА_2 »; ВЛ 112191151401 «Нове будівництво цеху по виготовленню металоконструкцій та відкритого складу для їх зберігання на АДРЕСА_2 », чим порушено пп. 1 п. 5, пп. 2 п. 8 Порядку №698 та п. 1 ч. 4 ст. 41-1 Закону України №3038-VI, та відповідно на підставі п. 32 Порядку №698 інспектором будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області Нінічук Л.В. прийнято рішення від 16.03.2020 №172 про скасування дозволу ВЛ 112192401674 та рішення від 16.03.2020 №173 про скасування дозволу ВЛ 112191151401 .

Таким чином, часткове виконання вимог припису від 06.11.2019 позивачем свідчить про його правомірність та безпідставність тверджень позивача щодо неможливості його виконання.

З наведених підстав відповідач просила відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибула, при цьому 02.06.2020 подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Управління ДАБІ у Волинській області.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.09.2019 №1054 та направлення на проведення планової перевірки від 02.10.2019 №13 головними інспекторами будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області Нінічук Л.В. та Возним І.П. у присутності начальника відділу ДАБК Луцької міської ради ОСОБА_1 у період з 07.10.2019 по 04.11.2019 була проведена планова перевірка відділу ДАБК Луцької міської ради щодо дотримання відділом вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження містобудівної діяльності, за результатами якої складено акт від 04.11.2019 (а.с. 83-99)

Як вбачається з акту від 04.11.2019, плановою перевіркою встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності - дозволи на виконання будівельних робіт видаються на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства або за відсутності необхідних для прийняття рішення про видачу дозволу документів, а саме:

Дозволи на виконання будівельних робіт ВЛ 112191141313 "Капітальний ремонт підлоги в концертному залі та сцени Будинку культури мікрорайону Вересневе Волинська обл., м. Луцьк, вул. Корольова, 10", ВЛ 112191570479 "Капітальний ремонт санвузлів комунального підприємства "Луцька дитяча поліклініка" Волинська обл., м. Луцьк, вул. В'ячеслава Чорновола, 1" (замовник - УКБ Луцької міської ради):

- бланк заяви на отримання дозволу не відповідає додатку 10 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 №466;

- замовником надано не всі томи проектної документації згідно складу проекту.

Дозвіл на виконання будівельних робіт ВЛ 112191770033 "Капітальний ремонт приміщень Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 12" (замовник - УКБ Луцької міської ради):

- бланк заяви на отримання дозволу не відповідає додатку 10 до Порядку №466;

- завдання на проектування розроблено 08.06.2017 до отримання вихідних даних (технічні умови на теплопостачання видані ДКП "Луцьктепло" 30.08.2017), чим порушено ч. 5 ст. 26, ч. 1 ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI та п. 4.2 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 16.05.2011 №45;

- замовником надані не всі томи проектної документації згідно складу проекту (том 3 Кошторисна документація), долучено 3 аркуші зведеного кошторису не затвердженого замовником);

- наказ про призначення головного архітектора проекту 12.03.2019 (після розроблення проектної документації та проходження експертизи проекту (11.12.2018));

- до документів дозвільної справи долучено експертний звіт від 28.03.2019 щодо розгляду кошторисної частини проектної документації (відсутні документи на коригування проектної документації, передбачені Порядком № 45).

Дозвіл на виконання будівельних робіт ВЛ 112192401674 "Реконструкція нежитлових приміщень під заклад харчування та офісні приміщення; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Драгоманова, 3" (замовник - ОСОБА_2 ):

- не надані інженерно-геодезичні вишукування, чим порушено п. 4.1 ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво";

- проект містить посилання на недіючі ДБН, чим порушено ч. 1 ст. 31 Закону №3038-VI та Порядку №45;

- розрахунок класу наслідків об'єкта не завірений підписом посадової особи проектувальника, чим порушено ч. 6 ст. 32 Закону №3038-VI;

- схема організації дорожнього руху розроблена та погоджена після затвердження проектної документації, чим порушено ч. 5 ст. 26 Закону №3038-VI;

- на виконання п. 6 технічних умов № 135 від 17.08.2018, виданих КП "Луцькводоканал", відсутнє погодження проекту організацією, яка видала технічні умови;

- зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва складений у поточних цінах станом на 18.07.2019 (після затвердження проектної документації), чим порушено ч. 5 ст. 26 Закону №3038-VI, не завірений підписами та печатками відповідальних осіб та затверджений 23.10.2018 (до проведення експертизи проекту будівництва);

- робочий проект "Внутрішнє газопостачання закладу харчування та офісних приміщень на вул . Драгоманова, 3 в м. Луцьку", розроблений ПАТ "Волиньгаз" з порушенням Порядку №45, ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво". Розроблений в 2019 році та є складовою проектної документації, яка розроблена, проведена експертиза проекту та затверджена замовником 25.11.2018;

- робочий проект "Газопровід - ввід низького тиску до закладу харчування та офісних приміщень на вул . Драгоманова, 3 в м. Луцьку тип приєднання: нестандартний", розроблений ПАТ "Волиньгаз" з порушенням Порядку №45, ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво". Розроблений в 2019 році та є складовою проектної документації, яка розроблена, проведена експертиза проекту та затверджена замовником 25.11.2018;

- наказ на призначення особи, що здійснює технічний нагляд, оформлений некоректно та не завірений печаткою та підписом суб'єкта господарювання.

Дозвіл на виконання будівельних робіт ВЛ 112191151401 "Нове будівництво цеху по виготовленню металоконструкції! та відкритого складу для їх зберігання на вул. Індустріальна, 2Г у м. Луцьку Волинської області" (замовник - ТзОВ "Меткомплекс Плюс"):

- завдання на проектування розроблено 12.11.2018 до отримання вихідних даних (технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення, виданих КП "Луцькводоканал" від 28.12.2018 №199), та до дати формування витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (30.11.2018), чим порушено ч. 5 ст. 26, ч. 1 ст. 31 Закону №3038-VI та п. 4.2 Порядку №45;

- завдання на проектування затверджено та розроблено з порушенням п. 4.1, 4.2 Порядку №45, ч. 9 ст. 29 Закону №3038-VI та не відповідає Додатку Б ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" (відсутня потужність та характеристика об'єкта);

- розрахунок класу наслідків не затверджений проектувальником, чим порушено вимоги ч. 6 ст. 32 Закону №3038-VI;

- технічний звіт, розроблений ФОП ОСОБА_3 , найменування об'єкта та місце розташування не відповідають вихідним даним та проектній документації, чим порушено вимоги п. 8 Порядку №45;

- склад поданої проектної документації не відповідає вимогам п. 10 Порядку №45 та ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" (в проектній документації відсутня інформація щодо об'єкта "відкритий склад для зберігання металоконструкцій" (в загальній пояснюючій записці відсутня інформація (в тому числі в техніко-економічних показниках), в кресленнях "генеральний план" в експлікації будівель і споруд зазначено найменування "відкритий склад для зберігання металоконструкцій" № на плані - "2", однак з урахуванням умовних позначень до генерального плану не вбачається можливим визначити місце знаходження та конфігурацію вказаного об'єкта). Крім того, оскільки проектною документацією не визначено техніко-економічні показники вказаного об'єкта, відповідно не враховано в загальній площі забудови об'єкта, що унеможливлює визначення дотримання вимог містобудівних умов та обмежень в частині максимально допустимого відсотка забудови земельної ділянки;

- в складі проекту не відображена проектна документація, яка надана для прийняття рішення щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт;

- долучено 3 аркуші зведеного кошторису, не затвердженого замовником (том кошторисна документація відсутній в складі проекту та не надано локальний кошторис);

- робочий проект "Нове будівництво електричних мереж для приєднання електроустановок цеху по виготовленню металоконструкцій по АДРЕСА_4 " - найменування не відповідає вихідним даним, чим порушено п. 8 Порядку №45 та розроблений з порушенням Порядку №45, ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво";

- завдання на проектування робочого проекту "Система пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, устаткування передавання тривожних сповіщень" не затверджено замовником, чим порушено п. 4.1 Порядку №45, ч. 9 ст. 29 Закону №3038-VI;

- том "Проект організації будівництва" не узгоджується з експертним звітом щодо тривалості будівництва;

- 20.08.2019 через Департамент Центр надання адміністративних послуг Луцької міської ради надійшла заява ТзОВ "Меткомплекс Плюс" про внесення зміни у дозвіл ВЛ № 112191151401 у зв'язку із зміною генерального підрядника. За результатами розгляду вказаної заяви відділом не прийнято рішення;

- проектна документація оформлена без врахування вимог п. 20 Порядку № 45 та ДСТУ Б А.2.4-4:2009 "Основні вимоги до проектної та робочої документації".

На підставі акту перевірки Управлінням ДАБІ у Волинській області 06.11.2019 видано припис №380 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, яким вимагалось до 31.01.2020 долучити документи (оформлені з урахуванням вимог законодавства), передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VІ до дозвільних справ ВЛ 112191141313, ВЛ 112191570479, ВЛ 112191770033, ВЛ 112192401674, ВЛ 112191151401. Про виконання вказаного припису повідомити Управління ДАБІ у Волинській області до 03.02.2020 (а.с. 74-76).

В подальшому, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 25.02.2020 №504 «Про проведення позапланової перевірки» та направлення від 02.03.2020 №21 про проведення позапланової перевірки головним інспектором будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області Нінічук Л.В. у присутності начальника відділу ДАБК Луцької міської ради ОСОБА_1 у період з 02.03.2020 по 16.03.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил відділом ДАБК Луцької міської ради, а саме: перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380, за результатами якої було складено акт від 16.03.2020.

Як вбачається з акту від 16.03.2020, за результатами позапланової перевірки встановлено, що на виконання припису від 06.11.2019 №380 до дозвільних справ ВЛ 112191141313 «Капітальний ремонт підлоги в концертному залі та сцени Будинку культури мікрорайону Вересневе; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Корольова, 10», ВЛ 112191570479 «Капітальний ремонт санвузлів комунального підприємства «Луцька дитяча поліклініка» на вул.В'ячеслава Чорновола,1; Волинська обл., м. Луцьк, вул. В'ячеслава Чорновола,1», ВЛ 112191770033 «Капітальний ремонт приміщень Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області; Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 12» долучено документи, передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Вимоги припису щодо дозволів ВЛ 112192401674 «Реконструкція нежитлових приміщень під заклад харчування та офісні приміщення; АДРЕСА_2 »; ВЛ 112191151401 «Нове будівництво цеху по виготовленню металоконструкцій та відкритого складу для їх зберігання на вул. Індустріальна, 2 Г у м. Луцьку Волинської області» не виконані, чим порушено чим порушено пп. 1 п. 5, пп. 2 п. 8 Порядку №698 та п. 1 ч. 4 ст. 41-1 Закону України Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 112-113).

За результатами позапланової перевірки інспектором будівельного нагляду Управління ДАБІ у Волинській області Нінічук Л.В. на підставі п. 32 Порядку №698 прийнято рішення від 16.03.2020 №172 про скасування рішення на видачу дозволу ВЛ 112192401674 «Реконструкція нежитлових приміщень під заклад харчування та офісні приміщення; АДРЕСА_2 », замовник ОСОБА_2 та рішення від 16.03.2020 №173 про скасування рішення на видачу дозволу «Нове будівництво цеху по виготовленню металоконструкцій та відкритого складу для їх зберігання на вул. Індустріальна, 2 Г у м . Луцьку Волинської області », замовник ТзОВ «Меткомплект Плюс».

Не погоджуючись з винесеним відповідачем приписом №380 від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд враховує наступне.

Порядок здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури регулюється Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 (далі - Порядок №698).

Частиною 3 статті 6 Закону №3038-VI визначено, що органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до частини 1 статті 41-1 Закону України №3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 41-1 Закону України №3038-VI Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1-4 частини 3 статті 41-1 Закону України №3038-VI визначено, що з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Відповідно до частини 4 статті 41-1 Закону України №3038-VI у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:

1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону;

3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності;

4) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення;

5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося;

6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

За невиконання письмових вимог головних інспекторів будівельного нагляду посадові особи об'єктів нагляду несуть відповідальність відповідно до закону.

Про скасування рішень, прийнятих об'єктами нагляду, головний інспектор будівельного нагляду повідомляє голову відповідного органу місцевого самоврядування для прийняття рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності винної особи.

Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначений Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №698), яким також передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в областях шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Основними завданнями нагляду є виявлення, припинення та запобігання порушенню органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Згідно з п. 5 Порядку № 698 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:

1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону;

3) письмово ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності;

4) вносити письмове подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив її призначення;

5) вносити письмове подання про позбавлення посадової особи об'єкта нагляду права виконувати певні види робіт до органу, яким таке право надавалося;

6) скасовувати чи зупиняти дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції.

Відповідно до п. 29 Порядку №698 у разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, відповідальність за яке встановлена законом, складається протокол про правопорушення за формою, встановленою Мінрегіоном. У разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, яке може бути усунуто, видається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за формою згідно з додатком 5.

Згідно п. 32 Порядку №698 якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.

Про скасування або зупинення дії рішення об'єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об'єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення.

Таким чином, пунктом 5 Порядку №698, пунктами 1, 2 ч. 4 ст. 41-1 Закону України №3038-VI передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності

Враховуючи виявлені та зафіксовані актом планової перевірки від 04.11.2019 порушення, начальнику відділу ДАБК Луцької міської ради ОСОБА_1 видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380, у якому вказано суть порушень та строк до 31.01.2020 протягом якого від позивача вимагалось здійснити заходи щодо усунення порушень.

Підставою для винесення оскаржуваного припису від 06.11.2019 №380 слугувало те, що під час перевірки встановлено, що позивачем видані дозволи за відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про видачу дозволу та на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України №3038-VI дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Частиною 3 статті 37 Закону України №3038-VI та пунктом 28 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі - Порядок №466) передбачено, що для отримання дозволу подається заява, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою);

3) проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку;

4) копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду,

або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту;

5) копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд;

6) інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати;

7) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Разом з тим, частиною 4 статті 37 Закону України №3038-VI визначено, що відмова у видачі дозволу на виконання будівельних робіт видається заявнику в письмовому вигляді з відповідним обґрунтуванням у строк, передбачений для видачі дозволу.

Підставою для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт є:

1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу такого дозволу;

2) невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

3) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

4) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

З матеріалів справи вбачається, що під час планової перевірки відповідачем встановлено, що позивачем видані дозволи за відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про видачу дозволу та на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства, а тому суд погоджується з твердженням відповідача, що за таких обставин саме відділом ДАБК Луцької міської ради порушено норми ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт.

З вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що інспектори Управління ДАБІ у Волинській області уповноважені проводити державний архітектурно-будівельний нагляд шляхом проведення планових перевірок та мають право видавати обов'язкові для виконання приписи у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Суд вважає безпідставним та необгрунтованим твердження представника позивача відносно того, що відділ ДАБК Луцької міської ради не міг виконати припис, оскільки таке виконання залежить не від відділу, а від третіх осіб, оскільки такі твердження спростовуються доказами дослідженими у судовому засіданні.

Зокрема, як вбачається з акту проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 16.03.2020, який був складений за наслідками перевірки виконання оскаржуваного припису від 06.11.2019 №380, позивачем частково виконані вимоги припису, а саме до дозвільних справ ВЛ 112191141313, ВЛ 112191570479, ВЛ 112191770033 долучено документи, передбачені п. 28 Порядку №466 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Таким чином, суд погоджується з твердженням представника відповідача, що часткове виконання позивачем вимог припису від 06.11.2019 №380 свідчить про його правомірність та безпідставність тверджень позивача щодо неможливості його виконання.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду належні та достатні докази, які підтверджують правомірність припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380, а також те, що оскаржуваний припис винесений у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його винесення.

Таким чином, беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування припису Управління ДАБІ у Волинській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 06.11.2019 №380 до задоволення не підлягає.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради до головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Нінічук Л.В. про визнання протиправним та скасування припису №380 від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 09 червня 2020 року.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук