Рішення від 10.06.2020 по справі 369/1605/20

Справа № 369/1605/20

Провадження № 2-а/369/104/20

РІШЕННЯ

Іменем України

10.06.2020 року

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючого судді Дубас Т.В., за участю секретаря Мазурик Д.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, тертя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт», про визнання протиправною та скасування постанови виконавчого комітету Вишневої міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона з 19.12.2019 працює продавцем-консультантом у фірмовому магазині « Червоне та Біленька », який розташований за адресою: 08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Зелена, буд. 6 .

24.01.2020 виконавчий комітет Вишневої міської ради видав постанову № 14 від 24.01.2020, згідно з яким на неї, як на продавця накладено штраф у сумі 3400,00 грн. за порушення ч. 2 ст. 156 КУпАП у зв'язку з тим, що позивачем, як продавцем, 10.01.2020 в 22:30 було здійснено реалізацію алкогольних напоїв, а саме: вино напівсолодке біле, об'єм 1,0 літр, вміст алкоголю 10-14%, ціна 79,60 грн., у заборонений час доби, встановлений рішенням ХХХІІІ сесії Вишневої міської ради VII скликання від 25.10.2018 № 1-01/ХХХІІІ7-2, яким заборонено торгівлю алкогольними напоями на території міста Вишневе з 23:00 до 08:00.

Проте з даною постановою позивач не погоджується з огляду на те, що заклади мережі «Червоне та Біленька» мають статус магазину-кафетерію, а кафетерій - це заклад ресторанного господарства з самообслуговуванням та асортиментом страв нескладеного приготування та напоїв (п. 5.12 ДСТУ 3862-99 «Ресторанне господарство. Терміни та визначення»).

У той же час, позивач зазначила, що п. 44-1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільських, селищних та міських рад віднесено встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної територіально-адміністративної одиниці.

З огляду на викладені обставини та норми права позивач вважала, що Вишнева міська рада не має права встановлювати/погоджувати чи обмежувати режим роботи закладам ресторанного господарства, до яких відноситься магазин « Червоне та Біленька» за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Зелена, буд . 6 , а тому просить суд визнати протиправною постанову від 24.01.2020 № 14 та скасувати її.

Ухвалою судді від 05.02.2020 було відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

29.04.2020 на підставі розпорядження керівника апарату Києво-Святошинського районного суду Київської області № 453 у зв'язку з закінченням строку відрядження як тимчасового переведення до Києво-Святошинського районного суду судді Медведського М.Д. здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи.

Автоматизованою системою документообігу визначено головуючого суддю Дубас Т.В.

Ухвалою суду від 04.05.2020 справу прийнято до провадження новим складом суду та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

28.05.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву від виконавчого комітету Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якому відповідач вважає доводи позивача необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач зазначає, що відповідно до п. 1.6 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції, однак магазин « Червоне та біленька» не відповідає вищевстановленим нормам. Крім того, відповідач зазначає, що законодавчими актами чітко визначено перелік суб'єктів господарювання ресторанних господарств, в якому відсутній магазин-кафетерій. Також відповідач зазначає, що вказане підтверджується і листом, підписаним директором ТОВ «ТД Український продукт» від 17.03.2020 № 17/03-УП, в якому зазначено, що магазини «Червоне та біленька» вважаються продуктовими магазинами та не є ресторанами, кафе, пабами або закладами громадського харчування, а в торгових закладах відсутні місця для споживання продуктів та напоїв.

Частиною 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності (ст.254 КУпАП).

За змістом п.1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103-1, 103-2, 104, 104-1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, частиною першою статті 154, статтями 155, 155-2, частиною другою статті 156, статтями 156-1, 156-2, 159, частиною першою статті 163-17, статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтею 181-1, частиною першою статті 182, статтями 183, 185-12, 186, 189, 189-1, 212-1 цього Кодексу.

Відповідно до п.2 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати, посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад (частини перша - четверта статті 41, статті 103-1, 103-2, 103-3, 104, частина перша статті 106-1, статті 106-2, 149 - 152, частини перша - п'ята статті 152-1, статті 154, 155, 155-2, 156, 156-1, 156-2, 159 - 160, стаття 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статті 183, 185-1, 186-5, 197, 198.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Частина 2 ст. 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, - у вигляді накладення штрафу від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Обмеження щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів встановлені статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» .

Відповідно до преамбули вказаного Закону він визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Абзацом 25 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що ліцензія це (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у Законі N 481 видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону №481 роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Відповідно до ч.9 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Визначення поняття «заклад ресторанного господарства» міститься в Правилах роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України №219 від 24.07.2002 (надалі - Правила): заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів. У свою чергу, ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього.

Згідно з п. 1.4 Правил суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.

Відповідно до п.1.5 вказаних Правил заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). При цьому Правилами передбачено, що вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

ТОВ «ТД Український Продукт» має Ліцензію та додаток до ліцензії на право Роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями (реєстраційний номер 10130308201901073 від 14.03.2020, з терміном дії з 14.03.2019 до 14.03.2020, адреса місця торгівлі: 08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Зелена, буд.6, прим.1, магазин-кафетерій.

Згідно з пунктом 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 219 режим роботи закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно.

Згідно п. 44-1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради витіпуються такі питання: встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно - територіальної одиниці .

Рішенням ХХХІІІ сесії Вишневої міської ради VII скликання від 25.10.2018 № 1-01/ХХХІІІ7-2 заборонено торгівлю алкогольними напоями на території міста Вишневе з 23:00 до 08:00.

Як вбачається з ліцензії № 10130308201901073 від 14.03.2020 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, виданій ТОВ «ТД Український продукт», визначено місцем торгівлі магазин-кафетерій.

Суд зазначає, що відповідно до приписів п. 1.5 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства суб'єкт господарювання вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

В той же ж час, п. 1.5 Правил встановлений вичерпний перелік типів закладів (підприємств) ресторанного господарства, в якому відсутній такий тип як «магазин-кафетерій».

З викладеного вбачається, що суб'єктом господарювання, ТОВ «ТД Український продукт» визначено не передбачений чинним законодавством тип закладу для здійснення господарської діяльності в точці за адресою:08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Зелена, буд.6, прим.1.

Також відповідачем до відзиву на позовну заяву додано лист ТОВ «ТД Український продукт» від 17.03.2020 № 17/03-УП, у якому дано роз'яснення роботодавця позивача щодо роботи магазину « Червоне та біленька », в якому суб'єкт господарювання зазначає що: «Специфікою мережі магазинів являється відсутність споживання алкогольних напоїв та продовольчих товарів безпосередньо в місці продажу, тобто на території магазину. В торгових залах магазину відсутні місця для споживання продуктів та напоїв. Магазини «Червоне та біленька» вважаються продуктовими магазинами та не є ресторанами, кафе, ПАБами або закладами громадського харчування, що перелічені в рішеннях міських рад, як заклади загального користування, які повинні тимчасово зупинити роботу».

Таким чином, сам суб'єкт господарювання визначив, що «Червоне та біленька» є магазином, та не відповідає жодним вимогам, визначеним для закладів ресторанного господарства в Правилах роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства.

Відповідно п. 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, суд вважає, що відповідач довів, що рішенням ХХХІІІ сесії Вишневої міської ради VII скликання від 25.10.2018 № 1-01/ХХХІІІ7-2 встановлено заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових з 23-ої години вечора до 08-ої години ранку для закладів, яким зокрема є магазин « Червоне та біленька » за адресою: 08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Зелена, буд.6, прим.1, в якому працювала на час виникнення спірних обставин позивач, а тому такі дії позивача як реалізація алкогольних напоїв в даному закладі містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.156 КУпАП.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржувану постанову прийнято відповідачем обґрунтовано, у порядку та на підставах, визначених чинним законодавством, тому позов слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 9, 11, 72, 73, 77, 160-163, 229, 262, 286 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, тертя особа - товариство з обмеженою відповідальністю«ТД Український продукт», про визнання протиправною та скасування постанови виконавчого комітету Вишневої міської ради - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з одночасною подачею її копії до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: виконавчий комітет Вишневої міської ради, код ЄДРПОУ 34091724, адреса: 08134, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, 29.

Третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт», код ЄДРПОУ 38707225, адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 4.

Суддя: Т.В.Дубас