Копія
154/3065/15
1-в/154/47/20
09 червня 2020 року м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
представника Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Волинській області ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Володимирі-Волинському подання начальника т.в.о. Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, раніше судимого 27.10.2015 р. Володимир-Волинським міським судом Волинської області за ч.1 ст.122, ч.4 ст.296 КК України, -
Начальник Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області звернувся в суд з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 27.10.2015 р. засуджений вироком Володимир-Волинського міського суду за ч.1 ст.122, ч.4 ст.296 КК України та відбував покарання в місцях позбавлення волі.
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 прибув на постійне місце проживання в АДРЕСА_1 .
За час проживання за вказаною адресою, ОСОБА_4 зарекомендував себе з негативної сторони, підтримує відносини з особами сумнівної поведінки, зловживає алкогольними напоями, на ґрунті цього систематично вчиняє адміністративні правопорушення, а тому просить вирішити питання про встановлення ОСОБА_4 адміністративного нагляду.
Працівниками поліції ОСОБА_4 письмово попереджався про необхідність припинення антигромадського способу життя та можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду, однак вказані заходи ОСОБА_4 ігнорує.
В судовому засіданні представник поліції Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Волинській області ОСОБА_3 подання підтримав, котре просив задовольнити.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення подання.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши письмові документи, приходжу до висновку, що подання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. "в" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення
Згідно п. «в» ст. 4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» підставною для встановлення адміністративного нагляду за особами зазначеними в пункті «в ст.3 вказаного Закону є матеріали органів Національної поліції України.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд, щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, встановлюється в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 27.10.2015 р. вироком Володимир-Волинського міського суду засуджений за ч.1 ст.122, ч.4 ст.296 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців.
24.05.2019 року ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі та прибув на постійне місце проживання в АДРЕСА_2 .
Копіями постанов Володимир-Волинського міського суду від 15.03.2020 року, 05.05.2020 року, постановою у справі про адміністративне правопорушення від 03.07.2019 року, підтверджується, що після відбуття покарання ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку.
З попереджень про припинення антигромадського способу життя особи від 03.07.2019 року, 15.03.2020 року встановлено, що ОСОБА_4 неодноразово попереджався про необхідність припинення антигромадського способу життя.
Проте, незважаючи на попередження органів Національної поліції, ОСОБА_4 надалі систематично порушував громадський порядок та вчиняв інші правопорушення.
Крім того, рапортом працівника поліції підтверджується, що ОСОБА_4 характеризується негативно, заходи профілактичного впливу ігнорує, зловживає алкоголем.
Оскільки ОСОБА_4 , котрий був засуджений за тяжкий злочин до позбавлення волі, після відбуття покарання систематично порушував громадський порядок та вчиняв правопорушення і незважаючи на попередження органів Національної поліції, надалі продовжує систематично порушувати громадський порядок та вчиняти правопорушення, тому приходжу до висновку, що подання підлягає до задоволення.
Керуючись п. «в» ст. 3 «в» ст. 4 п. 2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
подання задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік - до 10 червня 2020 року.
Встановити ОСОБА_4 на вказаний строк наступні обмеження:
-заборонити з 22 год. по 06 год. вихід з будинку в якому він проживає по АДРЕСА_1 ;
-заборонити виїзд за межі Володимир-Волинського району Волинської області без дозволу начальника Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Волинській області;
-зобов'язати з'являтись до Володимир-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Волинській області кожної п'ятниці в період з 09 год. по 10 год. для реєстрації.
-заборонити відвідувати заклади, де реалізовують спиртні напої на розлив.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її винесення.
Суддя:/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя ОСОБА_1