Рішення від 01.06.2020 по справі 910/2098/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.06.2020Справа № 910/2098/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "Де Візу"

до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"

про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів та визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням договору закупівлі.

Представники сторін:

від позивача: Шерстюк В.В., довіреність б/н від 12.02.2020;

від відповідача: Саніна Г.В., юрисконсульт.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство Аудиторська фірма «Де Візу» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів та визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням договору закупівлі.

Позовні вимоги обґрунтовані прийняттям відповідачем рішення, оформленого протоколом засідання тендерного комітету відповідача від 28.12.2019 з недотриманням порядку відміни торгів щодо закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, бухгалтерські та аудиторські послуги, відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі».

Вимоги про визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням договору закупівлі обґрунтовані виконанням позивачем належним чином та в повному обсязі всіх вимог тендерної документаціях, з дотримання порядку укладення Договору, передбаченого статтями 640-642 ЦК України, статтями 180-187 ГК України та статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, поставлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.03.2020.

Разом з позовною заявою, Приватним акціонерним товариством Аудиторська фірма «Де Візу» подано заяву про забезпечення позову.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.02.2020 у задоволенні заяви Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма «Де Візу» про забезпечення позову відмовлено.

10.03.2020 представником відповідача подано відзив на позовну заяву.

13.03.2020 представником позивача подано відповідь на відзив.

16.03.2020 представником позивача подано письмові пояснення.

У судове засідання 16.03.2020 представники сторін з'явились.

За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 13.04.2020.

У судове засідання 13.04.2020 представник позивача не з'явився, представник відповідача з'явився.

За результатами підготовчого засідання, призначеного на 13.04.2020, судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.05.2020.

В судове засідання 12.05.2020 представники сторін з'явились.

У судовому засіданні 12.05.2020 судом розпочато розгляд справи по суті.

За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 01.06.2020.

У судове засідання 01.06.2020 представники сторін з'явились.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив.

На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 01.06.2020 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2019 року на сайті Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (далі - відповідач) на офіційному порталі про публічні закупівлі України "Prozorro" було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-09-06-000537-с на предмет закупівлі: послуги за кодом ДК 021:2015 79210000-9 Бухгалтерські та аудиторські послуги (аудиторські послуги).

Рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 06.09.2019, було затверджено Тендерну документацію щодо закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9 Бухгалтерські та аудиторські послуги (аудиторські послуги), яку замовником торгів оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - Тендерна документація).

За результатом розгляду найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції по процедурі закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, Бухгалтерські та аудиторські послуги (Аудиторські послуги), рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 05.12.2019, визнано переможцем процедури закупівлі Приватне акціонерне товариство Аудиторська фірма "Де Візу" (далі - позивач), ідентифікаційний код: 22917414 та прийнято рішення про намір укласти договір на закупівлю послуг з даним учасником.

Рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 28.12.2019 відмінено процедуру закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, Бухгалтерські та аудиторські послуги (Аудиторські послуги), згідно оголошення, оприлюдненого в електронній системі закупівель за номером: UA-2019-09-06-000537-c на підставі абзацу 3 частини 1 статті 31 Закону (неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель).

Позивач зазначає, що означене рішення відповідача про відміну торгів є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» процедура закупівлі (торги) фактично завершується прийняттям рішення про намір укласти Договір, і після опублікування повідомлення про намір укласти Договір, не може бути відмінена, або ж визнана такою, що не відбулась, а отже відповідачем прийнято рішення у супереч із Законом та є таким, що порушує права та інтереси позивача, в зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів, оформленого протоколом засідання тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 28.12.2019 та визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням Договору закупівлі між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", як замовником, та Приватним акціонерним товариством Аудиторська фірма «Де Візу», як виконавцем, на умовах, визначених результатами процедури закупівлі та тендерною документацією.

Відповідач в свою чергу, заперечуючи проти позову, зазначає, що відповідно до підпункту 8 пункту 8.24 Статуту ДП «АМПУ», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України № 149 від 02.04.2018, до виключної компетенції наглядової ради ДП «АМПУ» належить обрання незалежного аудитора підприємства та визначення умов Договору, що укладається з ним. Відповідач зазначає, що В.о. Голови ДП «АМПУ» звернувся із Листом № 4456/10-04/01/Вих від 09.12.2019 до наглядової ради ДП «АМПУ» щодо призначення позивача суб'єктом аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності ДП «АМПУ» та подальшого погодження із Міністерством фінансів України. Враховуючи, що процедура погодження договору про надання аудиторських послуг не була завершена в строк встановлений для укладення Договору, передбачений Законом, тендерним комітетом ДП «АМПУ» прийнято рішення про відміну процедури закупівлі за кодом ДК 021:2015 79210000-9, бухгалтерські та аудиторські послуги на підставі абзацу 3 частини першої статті 31 Закону, у зв'язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Відповідач також зазначає, що укладення Договору про надання аудиторських послуг без погодження Міністерства фінансів України є порушенням Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність». Крім того, відповідач зазначає, що приписи статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» регламентують імперативний обов'язок замовника закупівель, відмінити торги при наявності, передбачених законом обставин. При цьому, приписи вказаної статті не регламентують того, на якій саме стадії закупівель торги можуть бути відмінені замовником.

Оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі», метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Стаття 1 Закону України "Про публічні закупівлі" містить визначення термінів, зокрема:

- замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. До замовників також належать юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання та відповідають хоча б одній з таких ознак: органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування належить частка у статутному капіталі суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи володіють більшістю голосів у вищому органі суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради суб'єкта господарювання; наявність спеціальних або ексклюзивних прав;

- переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;

- тендерний комітет - службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом;

- учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» унормовано, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 12 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур:

відкриті торги;

конкурентний діалог;

переговорна процедура закупівлі.

Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

06 вересня 2019 року на сайті Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (далі - відповідач) на офіційному порталі про публічні закупівлі України "Prozorro" було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-09-06-000537-с на предмет закупівлі: послуги за кодом ДК 021:2015 79210000-9 Бухгалтерські та аудиторські послуги (аудиторські послуги).

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі» оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов'язково зазначаються:

найменування та місцезнаходження замовника;

назва предмета закупівлі;

кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

очікувана вартість закупівлі товарів, робіт або послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів;

строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

дата та час розкриття тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону;

розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки.

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена замовником.

Рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 06.09.2019, було затверджено Тендерну документацію щодо закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9 Бухгалтерські та аудиторські послуги (аудиторські послуги), яку замовником торгів оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - Тендерна документація).

Дата і час розкриття тендерних пропозицій, крім випадку, встановленого в абзаці десятому цієї частини, та дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення на веб-порталі Уповноваженого органу.

Строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення процедури відкритих торгів на веб-порталі Уповноваженого органу.

У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 30 днів з дня його оприлюднення.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України "Про публічні закупівлі" розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни / приведені ціни тендерних пропозицій/

Відповідно до статті 28 Закону України "Про публічні закупівлі" оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.

Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель. У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.

За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

За результатом розгляду найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції по процедурі закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, Бухгалтерські та аудиторські послуги (Аудиторські послуги), рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 05.12.2019, визнано переможцем процедури закупівлі Приватне акціонерне товариство Аудиторська фірма "Де Візу" (далі - позивач), ідентифікаційний код: 22917414 та прийнято рішення про намір укласти договір на закупівлю послуг з даним учасником.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 32 Закону України «Про Публічні закупівлі» рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. Усім іншим учасникам електронною системою закупівель автоматично надсилається повідомлення із зазначенням найменування та місцезнаходження переможця торгів.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Водночас, відповідно до п. 1.1 Статуту Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури № 149 від 02.04.2018, Державне підприємство «Адміністрації морських портів України» є державним унітарним підприємством і діє, як державне комерційне підприємство, створене відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту» № 133 від 04.03.2013 та входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Пунктом 8.1 Статуту визначено, що наглядова рада підприємства є органом управління підприємства, яка в межах компетенції, визначеної законодавством України та цим Статутом контролює і регулює діяльність Голови підприємства.

Наглядова рада підприємства діє відповідно до законодавства України та на підставі цього Статуту та/або положення про наглядову раду підприємства.

Згідно з п. 8.24 Статуту до виключної компетенції наглядової ради підприємства належить, зокрема обрання незалежного аудитора підприємства та визначення умов договору, що укладається з ним, встановлення розміру оплати його послуг.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» суб'єкт аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності призначається загальними зборами акціонерного товариства, загальними зборами учасників, засновником у недержавних унітарних підприємствах, органом управління за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики державних (комунальних) підприємств та господарських товариств, у яких державі належить 100 відсотків акцій (часток, паїв) статутного капіталу, іншим вищим органом управління відповідно до законодавства та установчих документів. Призначеним для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності може бути суб'єкт аудиторської діяльності, який відповідає вимогам, встановленим цим Законом, та включений до відповідного розділу Реєстру.

Пунктом 8 частини 1 статті 114 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що до виключної компетенції наглядової ради державного унітарного підприємства (у разі її утворення) належить обрання незалежного аудитора державного унітарного підприємства та визначення умов договору, що укладається з ним, встановлення розміру оплати його послуг.

Відповідно до Листа Міністерства фінансів України № 35240-07-10/3365 від 06.02.2019 «Про призначення та погодження суб'єктів аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової діяльності» суб'єктів аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності державних (комунальних) підприємств та господарських товариств, у яких державі належить 100 відсотків акцій (часток, паїв_ статутного капіталу, призначає орган управління такими підприємствами (господарськими товариствами) відповідно до законодавства та установчих документів за погодженням з Міністерством фінансів України.

Також у означеному Листі зазначено, що орган управління або наглядовий орган формують пропозиції для органу зазначеного у частині першій ст. 29 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», про призначення суб'єкта (суб'єктів) аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності, які мають включати рекомендації аудиторського комітету або органу (підрозділу), на який покладено відповідні функції, а також обґрунтовані рекомендації щодо вибору одного суб'єкта аудиторської діяльності або групи суб'єктів аудиторської діяльності, які надаватимуть послуги з аудиту спільно. Якщо пропозиції органу управління або наглядового органу не враховують рекомендації аудиторського комітету, то має бути наведено обґрунтування відповідних пропозицій. Однак суб'єкт аудиторської діяльності запропонований органом управління або наглядовим органом, має бути з числа суб'єктів аудиторської діяльності, які брали участь у конкурсі та відповідають вимогам зазначеним у частині третій цієї статті.

Листом вих. № 4456/10-04-01 від 09.12.2019 В.о. голови Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» звернувся до Голови Наглядової ради ДП «АМПУ»,у якому на виконання ст. 29 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» просив в найкоротші строки розглянути документи, розміщенні в електронній системі закупівель «Prozorro» за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/ua-2019-09-06-000537-c , відповідно до яких відбулась процедура відбору суб'єкта аудиторської діяльності, та за результатами розгляду сформувати пропозиції щодо призначення ПрАТ «Аудиторська фірма «Де Візу» суб'єктом аудиторської діяльності для надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності та направити їх на погодження з Міністерством фінансів України.

Оскільки у строк визначений Законом України «Про публічні закупівлі» для укладення Договору за результатами закупівлі, відповіді на означений лист від наглядової ради не дійшло, Рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 28.12.2019 відмінено процедуру закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, Бухгалтерські та аудиторські послуги (Аудиторські послуги), згідно оголошення, оприлюдненого в електронній системі закупівель за номером: UA-2019-09-06-000537-c на підставі абзацу 3 частини 1 статті 31 Закону (неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель).

Позивач зазначає, що означене рішення відповідача про відміну торгів є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» процедура закупівлі (торги) фактично завершується прийняттям рішення про намір укласти Договір, і після опублікування повідомлення про намір укласти Договір, не може бути відмінена, або ж визнана такою, що не відбулась, а отже відповідачем прийнято рішення у супереч із Законом та є таким, що порушує права та інтереси позивача.

Статтею 31 Закону України "Про публічні закупівлі" визначені підстави для відміни замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, зокрема, замовник відміняє торги в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.

Таким чином, з означеної статті вбачається, що у замовника виникає право на відміну торгів в разі, зокрема неможливості усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.

Суд зазначає, що Закон України «Про публічні закупівлі» не містить заборони відміни замовником торгів після оголошення переможця процедури закупівлі, як і не містить відомостей про те, на якій саме стадії торгів можлива відміна замовником таких торгів, а тому твердження позивача про неможливість відміни торгів з моменту визначення переможця є безпідставними.

Частиною 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Жодних інших обґрунтувань вимоги про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів, позовна заява не містить.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.

Таким чином, оскільки Закон України «Про публічні закупівлі» не містить заборони відміни замовником торгів після оголошення переможця процедури закупівлі, як і не містить відомостей про те, на якій саме стадії торгів можлива відміна замовником таких торгів, заявлені вимоги про визнання незаконним та скасування рішення про відміну торгів, оформленого протоколом засідання тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" від 28.12.2019 задоволенню не підлягають.

В свою чергу, оскільки Рішенням тендерного комітету Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", оформленого протоколом засідання тендерного комітету від 28.12.2019 відмінено процедуру закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 79210000-9, Бухгалтерські та аудиторські послуги (Аудиторські послуги), згідно оголошення, оприлюдненого в електронній системі закупівель за номером: UA-2019-09-06-000537-c на підставі абзацу 3 частини 1 статті 31 Закону (неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель), вимоги про скасування якого, залишається судом без задоволення у зв'язку з їх необґрунтованістю та недоведеністю позивачем існування обставин для його скасування, похідні вимоги про визнання укладеним з дня набрання законної сили рішенням Договору закупівлі між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", як замовником, та Приватним акціонерним товариством Аудиторська фірма «Де Візу», як виконавцем, на умовах, визначених результатами процедури закупівлі та тендерною документацією залишаються без задоволення.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 09.06.2020

Суддя О.А. Грєхова