Постанова від 09.06.2020 по справі 211/2226/20

Справа № 211/2226/20

Провадження № 3/211/1359/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2020 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Н.О, Сарат, розглянувши матеріал, який надійшов з Довгинцівського ВП КВ ГУНП України в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, яка працює КП «Криворіжтепломережа» апаратчик хім. водопостачання, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -

- за ст.173 -1 КУпАП,-

встановила:

До Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР №758297 від 11.04.2020 року, 19.03.2020 року о 07.49 год., гр. ОСОБА_1 користуючись обліковим записом « ОСОБА_2 » соціально-орієнтованої мережі «Fecebook» поширила серед інших користувачів публікацію про здійснення заходів органами влади та місцевого самоврядування в сфері протидії короновірусу «Covid-19», яка була неправдивою, що могло викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про часта місце розгляду справи повідомлена. В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 в якій вона просить розглядати справу без її участі, з протоколом згодна. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що дану справу необхідно повернути для належного оформлення до Довгинцівського ВП КВ ГУНП України в Дніпропетровській області.

Відповідно до положень ст. ст. 254-256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. Оскільки судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться у межах обставин, зазначених безпосередньо у протоколі про адміністративне правопорушення, останній являється не лише джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Відповідно до положень ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, а також нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Стаття 173-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.

Об'єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення полягає у поширюванні неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку. Неправдивими чутками слід вважати будь-яке повідомлення про будь-кого та будь-що, які суперечать (не відповідають) дійсності (правді, істині). Тобто склад цього правопорушення є формальним, а його істотною ознакою з об'єктивної сторони є можливе спонукання до паніки, тобто розгубленості або прояву страху громадян у випадку небезпеки.

Із змісту даного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-1 КУпАП, зокрема, поширення неправдивих чуток, а саме: із використанням мережі «Інтернет» на власній сторінці «Фейсбук» щодо здійснення заходів органами влади та місцевого самоврядування в сфері протидії короновірусу «Covid-19».

При цьому, у протоколі не розкрито суті адміністративного правопорушення, зокрема, які саме чутки були поширення ОСОБА_1 , у чому полягає їх неправдивість та які саме наслідки, визначені диспозицією ст.173-1 КУпАП, вони спричинили або можуть спричинити (паніку серед населення чи порушення громадського порядку), а також у чому саме ці наслідки полягають. Крім того, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо місця та часу вчинення адміністративного правопорушення.

Положеннями ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Малофєєва проти Росії» зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Крім того у рішенні «Маліга проти Франції» від 23.09.1998 ЄСПЛ підкреслив, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинності і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.

На підставі наведеного, у зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена з порушенням вимог КпАП України, зазначене унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи у судовому засіданні, тому матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню для доопрацювання та усунення вказаних недоліків, крім того протокол вже було направлено на дооформлення до Довгинцівського ВП , але жодним чином не відреаговано на постанову суду.

Керуючись ст.ст.173-1, 256, 283 КУпАП України,-

постановила:

справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173-1 КУпАП - повернути для належного оформлення до Довгинцівського ВП КВ ГУНП України в Дніпропетровській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Н. О. Сарат