83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
07.08.07 р. Справа № 4/261
Господарський суд Донецької області у складі судді - Гринько С.Ю.
при секретарі судового засідання Уханьової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою:
за позовом - Шахтарський міського центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики
України - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного
соціального страхування України на випадок безробіття м. Шахтарськ
до відповідача - Сільськогосподарське товариства з обмеженою відповідальністю “Луч» с.Рівне
Шахтарського району
про стягнення 33332,47грн. заборгованості зі страхових внесків та пені за несвоєчасну сплату внесків
за участю представників сторін:
від позивача -Замуруєва І.А. - довіреність № 01-12/1591 від 06.08.2007року,
від відповідача - не явився,
Надане письмове клопотання про забезпечення технічною фіксацією судового процесу, як цього вимагає стаття 81-1 ГПК України. В судовому засіданні складено протокол.
Позивач звернувся з позовом за правилами ГПК України, в якому предметом позову є загальнообов'язкові страхові виплати Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Позовні вимоги стосуються стягнення з відповідача 617,23грн. заборгованість зі сплати страхових внесків та 2715,24грн.пені у відповідності з статтями 17,38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття».
Відповідач не надав суду відзив на позов як і свої заперечення відносно суми позову, представник не явився в судове засідання, про часі місце якого був належним чином повідомлений, про що свідчить реєстр замовленої поштової кореспонденції.
Дослідивши надані сторонами документи, суд дійшов наступного:
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо стягнення з відповідача страхових виплат, які є загальнообов'язковими та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.
У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з 01.09.2005р. до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав і свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб»акта владних повноважень (статті 2,3, 17,50 і 104 названого Кодексу).
За зміст ом пункту 1 частини першої статі 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі-адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства. В тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пункт 4 статті1 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб»єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статі 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
2
Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» визначено, що в умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності цей закон визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення країни і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на зайнятість населення.
Відповідно до статі 14 Основ законодавства України про загальнообов»язкове державне соціальне страхування, фонди та виконавчі дирекції, робочі органи виконавчих дирекцій цих фондів є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальообов»язкового державного соціального страхування, проводять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у відповідних правовідносинах, виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, у даному випадку позивач виступає саме як суб'єкт владних повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України до названих відносин цивільне законодавство не застосовується.
Отже даний спір є публічно-правовим та на нього поширюється юрисдикція адміністративних судів. Відповідну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 17.01.2006року зі справи № 13/189, від 24.01.2006р. № 11/268, від 14.11.2006року № 10/153, від 13.02.2007р. № 2-27/1828.1-2006 та № 25/162-06-4457 та інших.
Абзацами першим та другим пункту 6 розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення» (в редакції Закону України від 06ю.10.2005року “ 2953- ) КАС України передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України. А касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України.
Проте даний позов поданий для розгляду в господарському суді за правилами ГПК України, що тягне за собою припинення розгляду справи у відповідності з нормами пункту першого статті 80 ГПК України.
На підставі Закону України “Про зайнятість населення» та, керуючись статтями ст.ст. 12,16,66,49,80,81-1,85 ГПК України, господарський суд -
Припинити провадження у справі за непідсудністю її правилам Господарського процесуального кодексу України.
.
Суддя
Ухвала господарського суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд у встановлений законодавством термін.
Оголошений повний текст рішення 07.08.2007року.
Надрук. 4екз.
1-до справи,
1-позивачу,
1-відповідачу
.