Постанова від 01.06.2020 по справі 520/4942/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2020 р.Справа № 520/4942/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.,

Суддів: Зеленського В.В. , Бегунца А.О. ,

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 року, головуючий суддя І інстанції Тітов О.М., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 23.12.19 року по справі № 520/4942/19

за позовом ОСОБА_1

до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в якому просила суд:

- скасувати Рішення LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VІІ від 07.05.2019 року про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад, делегування представників до спільної робочої групи;

- зобов'язати голову Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області Бабакова Євгена Олексійовича виконати своє Розпорядженням № 10 від 16.04.2019 року про ініціювання проведення громадського обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Андріївської селищної ради (смт. Андріївка), Пришибської сільської ради (с. Пришиб, с. Явірське, с. Покровське), Міловської сільської ради (с.Мілова, с. Криничне, с. Первомайське, с. Червоний шлях) в Андріївську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в смт. Андріївка Балаклійського району Харківської області відповідно до Розпорядження КМУ від 23.09.2015 року №991-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Харківської області".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване рішення прийнято з численними порушенням законодавства, без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про розгляд та прийняття оскаржуваного рішення, що свідчить про порушення прав та інтересів позивача.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 задоволено частково.

Скасовано Рішення LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VІІ від 07.05.2019 року про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад, делегування представників до спільної робочої групи.

В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення в цій частині, та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як свідчать матеріали справи, рішенням LIІІ сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 12.04.2019 року № 908-VII про розгляд звернення Балаклійської районної ради до органів місцевого самоврядування району щодо проведення громадських обговорень з питання об'єднання територіальних громад, відповідно рішення ХLІ сесії VII скликання за №785-VII від 04.04.2019 року Балаклійської районної ради Харківської області, вирішено доручите Андріївському селищному голові Бабакову Євгену Олексійовичу прийняти розпорядження про ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад щодо можливості добровільного об'єднання територіальних громад Андріївської селищної ради (смт. Андріївка), Пришибської сільської ради (с. Пришиб, с. Явірське, с. Покровське), Міловської сільської ради (с. Мілова, с. Криничне, с. Первомайське, с. Червоний шлях) в Андріївську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в смт. Андріївка Балаклійського району Харківської області. Вирішено звернутися до Пришибської сільської ради та Міловської сільської ради з пропозицією для участі в громадському обговоренні. Контроль за виконанням даного рішення покласти на голову комісії з депутатської діяльності Ткачову Р. В. (т. 1, а.с.9).

16.04.2019 року головою Андріївської селищної ради видане розпорядження №10 про ініціювання проведення громадського обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Андріївської селищної ради (смт. Андріївка), Пришибської сільської ради (с. Пришиб, с. Явірське, с. Покровське), Міловської сільської ради (с.Мілова, с. Криничне, с. Первомайське, с. Червоний шлях) в Андріївську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в смт. Андріївка Балаклійського району Харківської області (т. 1, а.с. 10).

Відповідно до змісту вказаного розпорядження встановлено, що вирішено: провести громадське обговорення щодо можливого добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття даного розпорядження відповідно до Порядку, затвердженого рішенням LIІІ сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 12.04.2019 року №908-VII "Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад".

Крім того, розпорядженням Андріївської селищної ради від 16.04.2019 року № 10 вирішено розмістити на території Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області інформаційні оголошення щодо громадського обговорення та графіку його проведення та включити до порядку денного наступної сесії Андріївської селищної ради питання про добровільне об'єднання територіальних громад на основі результатів громадського обговорення.

Матеріалами справи підтверджено, що 26.04.2019 року Андріївською селищною радою отримано лист Селищного голови Донецької селищної ради Балаклійського району Харківської області Ващенка В.В. від 26.04.2019 з пропозицією щодо добровільного об'єднання територіальних громад смт Донець, с.Копанка, с. Дальня Шебелинка, с. Прогрес, с. Червона Гірка Донецької селищної ради та с.Андріївка - Андріївська селищна рада в Донецьку об'єднану селищну територіальну громаду із адміністративним центром в смт Донець (т. 1, а.с. 42).

Розпорядженням голови Андріївської селищної ради № 13 від 26.04.2019 року про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, щодо розгляду пропозиції Донецького селищного голови від 26.04.2019 року, вирішено: провести громадські обговорення порушеного питання на території Андріївської селищної ради 03.05.2019 року о 15-00 годині в приміщенні Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Балаклійської районної ради Харківської ради, що були призначені Розпорядженням Андріївського селищного голови від 19.04.2019 року № 11 (т. 1, а.с. 43).

У пунктах 2, 3 вказаного розпорядження зазначено, що враховуючи змінені фактичні обставини та наявну достеменну інформацію про результати проведених громадських слухань в Пришибській сільській громаді та Міловській сільській громаді - територіальних громад, які за Перспективним планом формування територій громад Харківської області, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів від 23.09.2015 року №991-р є потенційними учасниками формування спроможної Андріївської ОТГ - суб'єктами добровільного об'єднання - з приводу прийнятого ними рішення бути членами іншої спроможної громади - Балаклійської ОТГ, на розгляд громадських обговорень внести таке питання "Про вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад смт. Донець, с.Копанка, с. Дальня Шебелінка, с. Прогрес, с. Червона гірка Донецької селищної ради та смт. Андріївка Андріївська селищна рада в Донецьку об'єднану селищну територіальну громаду з адміністративним центром в смт. Донець. Виконавчому комітету повідомити про час та місце проведення громадського обговорення розмістивши оголошення на інформаційному стенді та через депутатів селищної ради.

03.05.2019 року відбулись громадські обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад.

Відповідно до протоколу №1 громадського обговорення, головуючий громадського обговорення Сапота В.В. виніс на голосування питання: Хто за те, щоб ініціювати процедуру добровільного об'єднання територіальної громади Донецької селищної ради та територіальної громади Андріївської селищної ради відповідно з визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади смт Донець, а її назву Донецька селищна об'єднана територіальна громада (т. 1, а.с.47-50).

Відповідно до звіту громадського обговорення щодо питання добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами громадських обговорень: "за" - 250, "проти" - 87, "утримались" - 18 (т. 1, а.с. 51)

03.05.2019 року розпорядженням № 14 по виконавчому комітету Андріївської селищної ради відповідно ст. 42, 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 07.05.2019 року об 14:00 в залі Андріївської селищної ради скликано позачергову сесію VII Андріївської селищної ради (т. 1, а.с. 52).

Відповідно до протоколу LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 07.05.2019 року порядок денний містить зокрема питання "Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи" (т. 1, а.с. 76-79).

Зі змісту вказаного протоколу встановлено, що в зв'язку з присутністю сторонніх осіб, які почали втручатися в роботу сесії, грубо порушувати порядок на сесії, не підкорялись головуючому сесії Андріївський селищний голова Бабаков Є.О. запропонував відповідно Регламенту роботи Андріївської селищної ради за № 5 VII від 06.11.2015 року статті 7 пункту 7.3, 7.4 провести закрите засідання сесії та звільнити залу засідань сторонніх осіб. За вказаною пропозицією рішення прийнято, про що зафіксовано у протоколі.

За результатом обговорення питання "Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи" голосували: "за" - 23, "проти" - немає, "утримався" - 1, вирішили: рішення прийнято додається.

07.05.2019 року рішенням LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VII прийняте рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад, делегування представників до спільної робочої групи.

Не погодився з винесеним рішенням Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що рішення, прийнятті з порушенням Регламенту роботи Андріївської селищної ради, є не дійсними від моменту закінчення сесії на якій воно було прийнято у зв'язку з тим, що відповідачем порушено процедуру таємного голосування з визначеного питання, оскільки лічильна комісія для організації проведення таємного голосування з питання "Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи" не обиралась.

Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Так, відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулюються Законом України від 05.02.2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (надалі - Закон України №157-VIII) з урахуванням Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон України №280/97-ВР).

Відповідно до ст. 1 Закону України №280/97-ВР, територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Згідно з ч. 1-3 ст. 6 Закону України №280/97-ВР, первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України №157-VIII, добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України №157-VIII, суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 5 Закону України № 157-VIII, ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади). Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Згідно з ч. 6 Закону України №157-VIII, сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади. Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Рада Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію. Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується. Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад. Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Відповідно до ч. 1-5 ст. 7 Закону України №157-VIII, проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та Законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

Крім того, проведення сесій ради врегульовано положеннями ст. 46 Закону № 280/97-ВР, зокрема ч. 1 ст. 46 вказаного Закону встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Згідно з ч. 10 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до ч. 11, 12 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Сільський голова, відповідно до пп. 8, 20 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання затвердження регламенту ради.

На виконання вказаних вимог рішенням Андріївської селищної ради від 06.11.2015 № 5-VII затверджено Регламент роботи Андріївської селищної ради (далі - Регламент).

Відповідно до ст. 4 п. 4.8, п.4.9, п.4.10 Регламенту Андріївської селищної ради, для підрахунку голосів депутатів під час поіменного, відкритого або таємного голосування рішенням Ради створюється лічильна комісія у складі не менш трьох депутатів. До складу лічильної комісії не можуть входити депутати, яких висунуто до складів органів, що обираються. Вибори лічильної комісії та секретаріату проводиться відкритим голосуванням, за списком чи персонально, у порядку надходження пропозиції щодо кандидатур. Якщо відсутні заперечення, секретаріат може виконувати функції лічильної комісії.

З метою обґрунтування вимог апеляційної скарги та доведення дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення відповідачем до матеріалів справи долучено рішення Андріївської селищної ради від 06.11.2015 № 22-VII, яким зокрема вирішено утворити лічильну комісію Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області у складі 3 чоловік: голови комісії та двох членів комісії, а тому висновки суду першої інстанції стосовно того, що відповідачем не надано до суду жодних пояснень та доказів на спростування факту відсутності лічильної комісії є необґрунтованими.

Враховуючи вказане вище, суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку стосовно порушення відповідачем процедури таємного голосування стосовно питання "Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи", а відтак відсутні підстави для скасування оскаржуваного рішення та задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач звертаючись до суду з вказаним позовом про касування Рішення LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VІІ від 07.05.2019 року в обґрунтування позовних вимог не зазначав про порушення відповідачем процедури таємного голосування під час прийняття оскаржуваного рішення.

В той час, як саме підставою для часткового задоволення судом першої інстанції позовних вимог слугував неправомірний висновок про порушення відповідачем процедури таємного голосування під час прийняття оскаржуваного рішення.

Колегія суддів звертає увагу, що під підставою адміністративного позову слід розуміти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, доводить факт порушення своїх прав, або ймовірність порушення нормативним актом прав у майбутньому.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Проте, в обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про неврахування дійсних інтересів громади в процесі обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, зазначено, що оскаржуване рішення прийнято без належного повідомлення громади про розгляд та прийняття рішення.

Вказані доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а ні в суді першої інстанції, а ні під час апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

При цьому, незалежно від підстав позову, визначених позивачем, адміністративні суди перевіряють коло обставин, що можуть слугувати підставами позову, з одного боку - для встановлення обов'язку вчинити певну дію (наявності права на прийняття рішення), з іншого - на доведення правової заінтересованості особи у виконанні цього обов'язку саме на її користь.

Згідно з ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Проте, право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у ст. 5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду за захистом ще не означає, що суд зобов'язаний надати такий захист. Адже для того, щоб було надано судовий захист суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем у публічно-правових відносинах.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Обставини, на які посилається позивач, не свідчать про порушення з боку суб'єкта владних повноважень права позивача на участь у місцевому самоврядуванні. Як і відсутні докази перешкод для позивача та інших членів громади взяти участь у громадських обговореннях.

Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного суду від 24.10.2018 року у справі №731/216/17.

Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи відповідача про те, що позивач, ані в позовній заяві, ані в ході судового розгляду жодним чином не обґрунтував порушення оскаржуваним рішенням своїх прав, свобод та інтересів. Доводи позивача наведені в позовній заяві щодо не врахування оскаржуваним рішенням інтересів громади є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу оскаржуваного рішення саме на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси позивача.

Позивачем не наведено обґрунтованих мотивів та не надано належних доказів, яким чином рішення LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VІІ від 07.05.2019 року порушує права, свободи та інтереси позивача.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку що рішення LIV сесії VII скликання Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області №917-VІІ від 07.05.2019 року про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад, делегування представників до спільної робочої групи, прийнято відповідно до вимог чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно п. 3, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За вказаних обставин, проаналізувавши всі наведені вище докази, колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення суду першої інстанції та прийняття постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 року по справі №520/4942/19 скасувати.

Прийняти постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Відлік означеного строку відраховується від дати отримання копії постанови та продовжується на строк дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 року № 239.

Головуючий суддя (підпис)С.С. Рєзнікова

Судді(підпис) (підпис) В.В. Зеленський А.О. Бегунц

Повний текст постанови складено 09.06.2020 року