Рішення від 03.06.2020 по справі 580/3882/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2020 року справа № 580/3882/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представників позивача - ОСОБА_1 (за посадою у режимі відеоконференції), Пархети А.В. (за ордером у режимі відеоконференції),

представників відповідача - Корніюка О.В.(за посадою у режимі відеоконференції), Лободюк О.В. (за довіреністю у режимі відеоконференції),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом господарського товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» до відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору - ОСОБА_2 , про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось господарське товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» (вул. Небесної Сотні, 32, м.Умань, Черкаська обл., 20300, далі - позивач) з позовом до відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області (вул. А.Кизила, 3а, м. Умань, Черкаська обл., 20300, далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , далі - третя особа), в якому просить визнати протиправним та скасувати паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 від 20 березня 2019 року, виданого відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради за номером 405, ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 11.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 07.02.2020 допущено заміну первинного відповідача - Уманську міську раду Черкаської області на належного відповідача - відділ архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 області від 20 березня 2019 року № 405 виданий відповідачем із порушеннями діючого законодавства, будівельних норм та за відсутності кваліфікаційного сертифікату архітектора або ліцензії суб'єкта господарювання на виконання проектних робіт, які розробляли комплексну схему розміщення тимчасової споруди та архітип, на підставі якого видано ОСОБА_2 паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 області від 20 березня 2019 року №405.

Позивач та його представник в судовому засіданні у режимі відеоконференції позов підтримали у повному обсязі та просили його задовольнити з підстав, зазначених вище.

Представники відповідача у судовому засіданні у режимі відеоконференції позов не визнали, надали до суду письмовий відзив на позов та зазначили, що паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 області від 20 березня 2019 року №405, правомірно виданий виданого відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради ОСОБА_2 . Крім того, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, не передбачено вимагати від головного архітектора проекту його кваліфікаційний сертифікат та/або ліцензію на виконання проектних робіт. Крім того, оскаржуваний паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 Черкаської області від 20 березня 2019 року №405, не порушує права позивача. На підставі вищевикладеного представники відповідача вважають, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Третя особа в судове засідання не прибула, пояснення на позов не надала, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлена.

Заслухавши пояснення позивача, його представника та представників відповідача, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що господарське товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» зареєстроване як юридична особа 25.08.1994 за №10251200000000240, місцезнаходження: 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Небесної Сотні (Радянська), буд. 32.

Рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 08.05.2014 №104 затверджено Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Умані.

20.03.2019 відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області видано ОСОБА_2 паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_3 .

Вважаючи паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 Черкаської області від 20 березня 2019 року №405 протиправним та таким, що унеможливлює повноцінного здійснення позивачем господарської діяльності з торгівлі та громадського харчування, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до п. 1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі - Порядок №244), тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі -ТС) одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

У відповідності до п. 1.10 Порядку №244 для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

Пунктом 1.12 Порядку №244 зазначено, що при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Згідно до п. 2.2 Порядку №244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: 1) графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; 2) реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що 20.03.2019 відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області видано ОСОБА_2 паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою АДРЕСА_6 .

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про автомобільні дороги» складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування. Межі вулиці за її шириною визначаються «червоними лініями». Розташування будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах «червоних ліній» вулиці не допускається.

Згідно прим. 2 п. 10.7.7 ДБН Б.2.2.-12:2018 «Планування і забудова територій» в червоних лініях транспортних розв'язок в одному чи різних рівнях забороняється розміщення будь-яких будівель та споруд, крім відповідних елементів поперечного перерізу та інженерних комунікацій.

Всупереч вищевикладених норм, схема розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_2 ((т. 1 а.с. 85)) передбачає розміщення тимчасової споруди в межах червоної лінії.

Згідно п. 26 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 (далі - Єдині правила №198), розміщення споруд малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними місцевими виконавчими органами міських рад, а у м. Києві та Севастополі міськими державними адміністраціями відповідно до підпункту 9.3 ДБН А2.2-3-97 за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями. Порядок погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції розміщення малих архітектурних форм у межах червоних ліній, міських вулиць і доріг та смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг установлюється МВС за погодженням з власником автомобільних доріг, міських вулиць, Держпідприємництвом, Антимонопольним комітетом.

Однак, у матеріалах адміністративної справи міститься лист Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 18.11.2019 №11815/19, згідно якого судом встановлено, що до Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області щодо надання дозволу на встановлення розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_2 Черкаської області ніхто не звертався, відповідно, дозволу працівники Уманського відділу поліції не надавали.

Відповідно до п. 27 Єдиних правил №198 у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Як встановлено судом, паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою АДРЕСА_6 області виданий відповідачем із порушенням вимог п. 27 Єдиних правил №198, оскільки згідно схеми розміщення ТС (т. 1 а.с. 85), тимчасова споруда розміщується на відстані ближче ніж 5 метрів до проїзної частини дороги, зокрема на відстані 2,5 м.

Згідно п. 5.4 ДБН В.2.2-23-2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски і т.п. повинні розміщуватися до будинків та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їхньої вогнестійкості згідно з ДБН 360, але не менше 10 м. Допускається розташовувати вказані споруди біля зовнішніх стін будинків та інших споруд, якщо такі стіни не мають отворів (прорізів) і відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін та за умови забезпечення проїзду для пожежних машин згідно з вимогами нормативних документів.

Всупереч вищевикладеному, тимчасова споруда по АДРЕСА_2 Черкаської області розміщується на відстані від існуючого будинку ближче ніж 10 м, зокрема 5,5 м, що підтверджується схемою розміщення ТС (т. 1 а.с. 85).

Згідно п. 2.23 Порядку №244 після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки.

Відповідно до п. 2.27 12 Порядку №244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов, зокрема невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки.

Однак, у матеріалах адміністративної справи відсутні докази того, що замовник тимчасової споруди по АДРЕСА_2 Черкаської області ОСОБА_2 протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки встановив ТС та подав до Уманської міської ради заяву про виконання вимог паспорта прив'язки.

Суд звертає увагу, що за наслідками вищевказаних встановлених порушень Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області прийнято рішення від 13.12.2019 №664 «Про зупинення дії паспорта прив'язки тимчасової споруди «Зупинковий комплекс з тимчасовою спорудою за адресою: АДРЕСА_8 , від 20.03.2019 №405, замовник ОСОБА_2 ».

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 області від 20 березня 2019 року №405, виданого відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради ОСОБА_2 .

Посилання відповідача на те, що оскаржуваний паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 Черкаської області від 20 березня 2019 року №405 не порушує права позивача - є необґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Із матеріалів справи судом встановлено, що паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 Черкаської області від 20 березня 2019 року №405, розміщується від існуючої будівлі для торгівлі позивача на відстані ближче ніж 10 м, зокрема 5,5 м, що підтверджується схемою розміщення ТС.

У зв'язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати паспорт прив'язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_2 області від 20 березня 2019 року №405, виданий відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради ОСОБА_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області на користь господарського товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» сплачений судовий збір у сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 05.06.2020.