Справа № 560/1932/20
09 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянувши клопотання та заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання відмови, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у проведенні повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку, викладену в листі від 26.02.2020 №34/Н-24-1462;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 07 серпня 2018 року в службовому приміщенні пункту пропуску "Танюшівка" ВІПС "Танюшівка" ВПС "Білолуцьк";
- зобов'язати відповідача провести повторне (додаткове) розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 07 серпня 2018 року в службовому приміщенні пункту пропуску "Танюшівка" ВІПС "Танюшівка" ВПС "Білолуцьк", за результатами якого скласти відповідний акт з урахуванням висновків, зазначених в рішенні суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.04.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання мотивоване необхідністю надання позивачу можливості особисто обґрунтувати свою позицію по справі, задати питання по суті справи стороні відповідача та з'ясувати всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Щодо цього клопотання, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
При цьому, в силу положень частини 2 цієї статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини 1 статті 4 КАС України).
Згідно з частинами 2, 3 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Приписами частини 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд зазначає, що у клопотанні не навело посилань на обставини, які можливо з'ясувати, та які докази на їх підтвердження чи спростування може бути надано лише в судовому засіданні. Також не підтверджено неможливість надання пояснень та доказів в межах спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З огляду на предмет спору, ця справа є справою незначної складності. Характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, а тому, в задоволенні клопотання слід відмовити.
До суду надійшла заява позивача, в якій він в порядку частини 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України уточнює позовні вимоги та просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача в частині зазначення у висновку від 25.02.2020 повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку за фактом травмування колишнього військовослужбовця Луганського прикордонного загону майора ОСОБА_1 , щодо відсутності підстав для скасування акту форми Нвс-5 №11-2018, складеного комісією Луганського ПРИКЗ та затвердженого начальником Луганського прикордонного загону 13.09.2018;
- зобов'язати відповідача провести повторне (додаткове) розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 07 серпня 2018 року в службовому приміщенні пункту пропуску "Танюшівка" ВІПС "Танюшівка" ВПС "Білолуцьк", за результатами якого скласти відповідний акт з урахуванням висновків, зазначених в рішенні суду.
Щодо цієї заяви слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
В наведеній нормі процесуального права закріплено диспозитивне право позивача на власний розсуд визначати обсяг вимог, що підлягають судовому захисту. При цьому, підстави, з якими позивач пов'язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 на усій території України з 12.03.2020 до 03.04.2020 встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 №215 назву і текст вказаної постанови викладено в новій редакції, зокрема, "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №239 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211, якими продовжений період карантину до 24.04.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №291 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211 та продовжено карантин в Україні до 11.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211 та продовжено карантин в Україні до 22.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р. на території, зокрема, Хмельницької області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
При цьому, 02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3 такого змісту:
"3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Таким чином, заява про уточнення позовних вимог подана з додержанням строку, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, а тому, належить прийняттю до розгляду.
Керуючись статтями 47, 248, 256, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовити.
Прийняти до розгляду уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 .
Надати відповідачу строк для подання письмових пояснень щодо уточнених позовних вимог - на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), але не менше, ніж 5 днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк