Копія
Справа № 560/1709/20
іменем України
09 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.02.2020 р. №22-2169-СГ про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0423 га, для ведення фермерського господарства, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0051 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області та передачі даної земельної ділянки у власність
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0423 га, для ведення фермерського господарства, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0051 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що звернулась до відповідача з заявою про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0423 га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825286200:04:002:0051 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області. Однак, за результатом розгляду заяви, відповідач прийняв наказ від від 11.02.2020 №22-2169-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Вказала, що проєкт землеустрою містить всі необхідні висновки і погодження державних органів. Тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2.0423 га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825286200:04:002:0051. Просила позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6825286200:04:002:0035 громадянином ОСОБА_2 у встановленому законом порядку не припинене, тому Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не має повноважень передавати таку земельну ділянку у власність іншим громадянам. Вважає спірний наказ правомірним, просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 31.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 09.12.2016 №22-32779-СГ позивачці наданий дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у розмірі земельної частки (паю), що відповідає розміру земельної частки (паю) на території Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, із земель, що знаходяться в оренді в засновника фермерського господарства "Джерело-АВС" ОСОБА_2 для подальшої передачі у власність.
ФОП ОСОБА_3 розробила проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2.0423 га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825286200:04:002:0051.
Відповідно до висновку про розгляд проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 22.03.2017 №297/82-17 проєкт розроблений у відповідності до вимог чинного законодавства України та не суперечить встановленим нормам і правилам правових актів. Підсумкова оцінка проєкту землеустрою - погоджується.
Наказом від 11.02.2020 №22-2169-СГ Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовило позивачці в затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2.0423 га для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області (кадастровий номер 6825286200:04:002:0051) у зв'язку з тим, що запитувана земельна ділянка не перебуває у користуванні ФГ "Джерело-АВС" та перебуває в користуванні третіх осіб згідно з договором оренди від 18.06.2015 №17.
Вважаючи спірний наказ протиправним, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За змістом статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Частиною 1 статті 12 закону України від 19.06.2003 №973-IV "Про фермерське господарство" передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Відповідно до статті 7 закону України від 19.06.2003 №973-IV "Про фермерське господарство" надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
За змістом частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Згідно з частинами 8, 9 статті 118 Земельного кодексу України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, єдиною підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути лише те, що такий проєкт землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.
При цьому, перевірка на відповідність проєкту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проєкту.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 06.03.2019 №1640/2594/18.
Згідно із висновком про розгляд проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 22.03.2017 №297/82-17 проєкт землеустрою погоджений органом Держгеокадастру.
У спірному наказі відповідач не навів жодної з підстав, передбачених частинами 8, 9 статті 118 Земельного кодексу України. Тому наказ Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 11.02.2020 №22-2169-СГ є протиправним.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за таких обставин.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, виконуючи цілі, встановлені адміністративним судочинством щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається і не може втручатися в дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Згідно з частиною 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, законодавством передбачене право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Тому повноваження відповідача у спірних правовідносинах не є дискреційними.
Враховуючи викладене, необхідно зобов'язати відповідача затвердити позивачці проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2.0423 га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825286200:04:002:0051 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачкою судовий збір слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.02.2020 №22-2169-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки".
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити ОСОБА_1 проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0423 га для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825286200:04:002:0051 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_4 1682,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя Г.В. Лабань