Рішення від 09.06.2020 по справі 480/1930/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2020 р. Справа № 480/1930/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить зобов'язати відповідача скласти списки на його ім'я згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 та надіслати ці списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку його пенсії на підставі наказів Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377, від 27.11.2013р. № 814 та від 14.02.2017р. № 94.

Свої вимоги мотивує тим, що у відповідь на його письмове звернення листом від 22.11.2019р. вих. № 2143/4-11 відповідач повідомив його про те, що підстав для проведення перерахунку пенсії останньому відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.07.2008р. №377, від 27.11.2013р. №814 та від 14.02.2017р. №94 не вбачає, а тому відповідні списки на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 не направлялись. Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною та такою, що порушує його права, оскільки Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, тому наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців, у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб. За наявною інформацією, Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з прийняттям наказів Міністра оборони України, у зв'язку з чим відповідач не направляв відповідних списків до ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно не отримував довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії. Водночас, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, тому позивач просить зобов'язати відповідача скласти списки на його ім'я згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати ці списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання довідки про розмір його грошового забезпечення.

Ухвалою від 30.03.2020р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

30.04.2020р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.23-24), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262 передбачено зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за рішенням саме Кабінету Міністрів України, а не підвідомчих йому органів. Крім того, аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, свідчить про те, що ним встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби. Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу № 377 та № 814 та № 94. Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки у головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою- пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач, починаючи з 01.01.2007р., перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому згідно з Законом України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ).

Наказами Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377, від 27.11.2013р. № 814 та від 14.02.2017р. № 94 були затверджені нові схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

У зв'язку з виданням наказів Міністра оборони України та відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок), у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії.

11.11.2019р. позивач письмово звернувся до відповідача з проханням повідомити, чи проводився перерахунок органом Пенсійного фонду України його пенсії у зв'язку з виданням наказів Міністром оборони України. Також у своєму листі позивач просив відповідача також повідомити, чи складались ГУ ПФУ в Сумській області списки на його ім'я згідно з Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 та чи надсилались ці списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) для складання Довідки про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказів Міністра оборони України. Крім того, за умови, якщо органом ПФУ не складались вищевказані списки, позивач просив невідкладно їх скласти та направити на адресу Сумського ОВК для підготовки останнім відповідних довідок про розмір грошового забезпечення за формою згідно з додатками 2 і 3 та подальшої передачі цих довідок ГУ ПФУ у Сумській області для проведення перерахунку його пенсії (а.с.10).

У відповідь на письмове звернення позивача листом від 22.11.2019р., вих. № 2143/4-11 відповідач повідомив його про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до наказів Міністра оборони та відповідно про відсутність підстав для направлення Списку до ІНФОРМАЦІЯ_1 для витребування довідок про розмір грошового забезпечення, встановленого відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.07.2008р. № 377, від 27.11.2013р. № 814 та від 14.02.2017р. № 94 (а.с.11).

Не погодившись із не проведенням перерахунків пенсій, позивач звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання вчинити певні дії.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з преамбулою Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Порядком № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, перерахунок пенсій відповідно до Закону № 2262 провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а відповідно до Порядку перерахунок проводиться лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Наказом Міністра Оборони України від 28.07.2008р. №377 «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

З огляду на те, що у підпункті 1 пункту 5 постанови від 07.11.2007р. №1294 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру Оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінюється розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 24.04.2012р. у справі № 21-84а12, від 16.01.2013р. у справі № 21-416а12, від 01.07.2014р. у справі №21-252а14.

Водночас, суд зауважує, що аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Водночас, як встановлено судом, визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Міноборони листом від 29 серпня 2008 року № 248/6/С/1087-д (а.с.28) повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 липня 2008 року № 377, та подачі їх до військових комісаріатів у встановлені терміни, однак в матеріалах справи відсутні докази повідомлення Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про підстави проведення перерахунку пенсій.

Також судом встановлено, що повідомлення Міністерства оборони України про підстави для проведення перерахунку пенсій, у зв'язку із набранням чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013р. №814 та наказу Міністра оборони України від 14.02.2017р. №94 до Пенсійного фонду України не надходили (а.с.27).

Отже відповідач не міг скласти списки на ім'я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати ці списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання довідки про розмір його грошового забезпечення, оскільки Пенсійний фонд України не був обізнаний про необхідність подання ним повідомлення ГУ ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв'язку з набранням чинності наказу від 14.02.2017 р. № 94 та від 27.11.2013р. №814.

Крім того, відповідач не отримував повідомлення Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій згідно з наказом від 27.07.2008р. №377.

Суд зазначає, що з огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавством встановлений певний алгоритм дій, за результати дотримання якого наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. При цьому, враховуючи обставини того, що Пенсійним фондом України не було повідомлено відповідача про необхідність готувати списки, то у нього не виникли підстави відповідно до Порядку №45 для їх підготовки.

Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою - пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Суд зазначає, що у зв'язку із виданням Міноборони наказів від 27 липня 2008 року № 377 та від 27 листопада 2013 року №814, а також наказу від 14.02.2017 №94 позивач має право на перерахунок пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі №638/13960/17, від 03.04.2018 №592/113/17.

Проте, без повідомлення Пенсійним фондом України у головного управління відсутні підстави та повноваження для складання списків на ім'я позивача та їх надіслання до військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення, тому у даному випадку суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно підстави для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення відсутні.

Враховуючи, що в задоволенні позову відмовлено, понесені позивачем витрати на сплату судового збору (а.с.6) стягненню на його користь згідно зі ст.139 КАС України не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 09 червня 2020 року

Суддя О.О. Осіпова