Рішення від 09.06.2020 по справі 591/740/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2020 р. Справа № 591/740/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в спрощеному позовному провадженні без виклику осіб у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністрерства юстиції (м.Суми) про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністрерства юстиції (м.Суми) (далі - відповідач), в якому просить суд: зобов'язати внести виправлення / доповнення до актового запису №95 від 04.02.2017, складеного Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , а саме у графі «громадянство» внести запис «громадянин Йорданське Хашимітське Королівство». Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач уклав шлюб із громадянкою України, але в свідоцтві про шлюб в графі «громадянство» взагалі відсутня інформація про громадянство позивача. Разом із тим, при укладенні шлюбу позивач надавав відповідачу паспорт громадина Йорданського Хашимітського Королівства .

Відповідач у відзиві на позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначає, що документи, які б підтверджували громадянство позивача не було надано, а тому правомірно було не зазначено таку інформацію в свідоцтві про шлюб в графі «громадянство», і в подальшому не було внесено таку інформацію при зверненні позивача до відділу, про що свідчить відповідний висновок.

Ухвалою суду від 07.02.2020 справу було передано із Зарічного районного суду м.Суми до Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю. Ухвалою суду від 04.03.2020 прийнято про провадження адміністративний позов, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, ухвалою суду від 25.03.2020 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі та розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, відзиву на позов, суд дійшов наступних висновків.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 04.02.2017 уклав шлюб із громадянкою України ОСОБА_3 , про що Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 04.02.2017 складно актовий запис про шлюб №95. На підставі складеного актового запису 04.02.2017 було видано свідоцтво про шлюб, але в графі громадянство позивача відсутні будь-які дані.

Позивач звернувся до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) із заявою про внесення змін до актового запису свідоцтва про шлюб, складеного Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, щодо внесення інформації про його громадянство.

Згідно висновку про відмову у внесенні виправлень №173/15.20-89 від 21.11.2019 в задоволені заяви було відмовлено у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують громадянство позивача, а тому відповідач зазначив про неможливість внести відповідні зміни.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", згідно зі статтею 2 якого актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до вказаного вище Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану. За змістом статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. При цьому, статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

В свою чергу, частиною першою статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Приписами частини п.5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" обумовлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України. Пунктом 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом МЮУ від 12.01.2011 № 96/5 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку. Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану врегульовано статтею 22 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Так, відповідно до зазначеної норми права внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач, ОСОБА_1 , на час укладення шлюбу надавав до Ковпаківського районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області документ, що посвідчує його особу, а саме паспорт Йорданського Хашимітського Королівства НОМЕР_2 , виданий в м.Мадаба, 20.01.2014, а також посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_3 від 20.09.2013, видану 1401, про що зазначено в даних актового запису, наданого відповідачем на вимогу суду.

Також судом було витребувано в учасників провадження та Управління Державної міграційної служби України в Сумській області документи та інформацію про документи позивача, щодо його паспортних даних на час укладення шлюбу. Як зазначило Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, до м.Суми позивач прибув із м.Донецьк для продовження навчання в Сумському державному університеті на підставі посвідки, яку було видано Управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області, і, як зазначає Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, на даний час позивач проживає на підставі посвідки про постійне проживання, оформленої 31.07.2019.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадянство України « іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. П.6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. П. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

Так, згідно матеріалів справи ОСОБА_1 , як на час в'їзду на території України, так і на час укладення шлюбу, надавав документ, що посвідчує його особу, зокрема паспорт № НОМЕР_2 , виданий Йорданським Хашимітським Королівством, 20.01.2014, в м.Мадаба, терміном дії 19.01.2019. Даний документ надавався Ковпаківському районному у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, але необґрунтовано не було взято до уваги, в графі «громадянство» не зазначено відповідну інформацію, в актовий запис не внесено взагалі жодну інформацію, не зазначено, що особа без громадянства, чи має інше громадянство.

Суд звертає увагу, що в межах розгляду даної справи судом не встановлюються жодні юридичні факти, оскільки громадянство особи підтверджується виключно документом, виданим відповідною державою, а в даному випадку, у позивачем надавався паспорт громадянина, який видано Йорданським Хашимітським Королівством , на час звернення позивача до відповідача із заявою про внесення доповнення до актового запису, надавався документ, що посвідчує особу - паспорт Йорданського Хашимітського Королівства , виданий на його ім'я.

Враховуючи викладене, перевіривши Висновок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про відмову у внесенні змін у актовий запис про шлюб на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ст. 9 КАС України, та визнати таке рішення не обґрунтованими та такими, що підлягає скасуванню. Відповідно порушене право позивача має бути відновлене шляхом зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб №95 від 04.02.2017, доповнивши графу «громадянство» «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства » .

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн., квитанцією №10 від 03.02.2020, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, відповідно зазначена сума підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати Висновок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 2173/15.20-89 від 21.11.2019 в частині відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб №95 від 04.02.2017 доповнити графу громадянство «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства»

Зобов'язати Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) внести зміни до актового запису про шлюб №95 від 04.02.2017, доповнити в графі громадянство ОСОБА_1 «громадянин Йорданського Хашимітського Королівства ".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) ( м.Суми, вул.Петропавлівська,75,і.к. 42735143) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстр. АДРЕСА_1 , 840,80 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складено та підписано 09.06.2020

Суддя С.М. Гелета