05 червня 2020 року № 320/5382/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 02.08.2019 №55 наданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України та стягнути заборговану суму.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є підполковником у відставці, з 2012 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років. З 01.01.2019 у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України змінено розмір грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного космічного агентства України. Відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 02.08.2019 № 55 про розмір грошового забезпечення з розрахунку 80 відсотків грошового забезпечення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 8 жовтня 2019 року провадження у даній адміністративній справі відкрито, справа призначена за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
15 жовтня 2019 року позивач подав, через службу діловодства суду, уточнену позовну заяву, в якій просив суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Київській області з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 02.08.2019 №55 наданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України та стягнути заборговану суму.
5 листопада 2019 року представник відповідача, через службу діловодства суду, подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні. Стверджував, що із системного аналізу законодавства слідує, що за наявності підстав, але без дотримання процедури (порядку) встановленої чинним законодавством, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії особам, звільненим з військової служби. Особливістю пенсійного забезпечення осіб зазначених в частині 8 статті 43 Закону №2262 є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби. Постановами КМУ від 30.08.2002 № 1298 та від 13.02.2008 № 45, які зазначені підставою збільшення посадових окладів з 01.01.2019 у довідці від 02.08.2019 №55, що була надана позивачу, встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому вони не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначених ст. 63 Закону №2262. Перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а не у зв?язку зі змінами розмірів посадового окладу цивільних працівників. Позивач під час проходження військової служби в Збройних Силах України, наказом Міністерства оборони України був відряджений зі Збройних Сил України до Національного космічного агентства України із залишенням на військовій службі, тому постанова Кабінету Міністрів України № 784 від 21.08.2019 стосується даного предмету спору та підлягає обов'язковому виконанню, відповідно до чинного законодавства. Перерахунок пенсії позивачу був здійснений відповідачем у вересні 2018 року на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату, відповідно до ст. 63 Закону №2262, постанов КМУ № 103 та № 704.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Підполковник ОСОБА_1 , начальник служби автотранспортного відділу логістики центру експлуатації, звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 20.01.2012 № 43 у запас за підпунктом «б» частини 6 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я), а звільнений із займаної посади у Державному космічному агентстві України наказом Голови ДКА України від 25.01.2012 №03-ко. Виключений із списку особового складу центру, всіх видів забезпечення та направлений до Макарівського РВК Київської області для постановки на військовий облік.
Позивач з 2012 року перебуває на обліку у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 80% грошового забезпечення.
В серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії та надав довідку від 02.08.2019 № 55 про розмір грошового забезпечення за посадою начальника служби Головного центру спеціалізованого контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 5 вересня 2019 року позивачеві відмовлено у проведенні перерахунку. Повідомлено, що пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачеві перерахована та виплачується відповідно до вимог діючого законодавства.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов?язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв?язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов?язків (абзац 9 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
Тобто, законодавцем встановлено певний порядок наслідком дотримання якого є проведення перерахунку пенісй відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Адже за наявності підстав, але без дотримання процедури (порядку) встановленої чинним законодавством, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії особам, звільненим з військової служби.
Враховуючи вищевикладене, оскільки позивач звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 20.01.2012 № 43, Національний центр управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України в спірних відносинах не є уповноваженим структурним підрозділом для надання документів щодо перерахунку пенсії позивача.
Таким чином, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою від 02.08.2019 № 55 наданої Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, оскільки довідка видана позивачу неуповноваженим органом.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права звернутися до уповноваженого органу, для отримання відповідної довідки необхідної для здійснення перерахунку його пенсії. Оскільки, в даному випадку, базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, так як пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби. Перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а не у зв'язку зі змінами розмірів посадового окладу цивільних працівників.
Щодо здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів пенсійної справи № 1001009449, з 16.12.2002 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ виходячи з вислуги років у розмірі 80 % грошового забезпечення. Відповідач, здійснюючи перерахунки пенсії позивачу, в тому числі й 01.05.2018 на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, весь час виходив виключно із 80% грошового забезпечення позивача. Тобто, в даному випадку при проведенні пенсійним органом відповідних пенсійних перерахунків не відбувалося зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача .
Разом з тим, суд критично оцінює посилання відповідача на те, що Постановами Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.2002, та №45 від 13.02.2008, які зазначені підставою збільшення посадових окладів з 01.01.2019 у довідці №55 від 02.08.2019, встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбоців, а відтак вони не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача є правомірною, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, покладений на нього обов'язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, питання розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України строк подання апеляційної скарги на рішення суду продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Згідно підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення виготовлено 05.06.2020
Суддя Я.В. Горобцова