Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 червня 2020 р. Справа№200/3545/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
01 квітня 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 37803258, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про:
- визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) періоди роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля»;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового та страхового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля»;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р.;
- зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп.1 п.1 ст. 2 Закону 1058-ІV із зарахуванням до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) періоди роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», періоди роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля» до пільгового та страхового стажу за Списком № 1 (підземні роботи), а також до страхового стажу період навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р. та доданих до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах копії трудової книжки НОМЕР_3 від 19.05.1988р., копії диплому НОМЕР_2 від 14.06.1989р., довідки про пільговий стаж роботи № 0110/01, № 0110/01, № 0110/03, № 0110/04 від 01.10.2019р. видані ДП «Артемвугілля», довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 0110/05 від 01.10.2010 року, довідки про реорганізацію підприємств № 0110/06, № 0110/07, № 0110/08, №0110/09 від 01.10.2019 року, копії наказів про підсумки атестації робочих місць за умовами праці № 232 від 21.04.1994р., № 592 від 22.12.2000р., № 171 від 25.11,2005р., № 496 від 25.11.2010р., з переліком робочих місць по ДП «Артемвугілля».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.11.2019 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням №94 від 15.11.2019 року йому було відмовлено у призначенні пенсії. Такі дії відповідача вважає протиправними та такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 06.04.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи.
27.04.2020 року представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що 13.11.2019 року управлінням було прийнято рішення №94 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Періоди роботи в ДП «Артемвугілля» не зараховано до пільгового стажу по списку №1 з 26.12.1988 року по 28.02.1989 року, з 08.03.1989 року по 31.03.1989 року, з 27.06.1989 року по 27.06.1989 року, з 12.09.1991 року по 02.12.1992 року згідно довідок №0110/01, №0110/02, №0110/03, №0110/04 від 01.10.2019 року, оскільки неможливо перевірити довідки первинними документами.
Періоди роботи з 01.03.1989 року по 07.03.1989 року, з 09.09.1991 року по 11.09.1991 року не є пільговими і не вносяться до Списку №1.
Період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім.А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля» не зараховано до страхового та пільгового стажу, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Період навчання позивача не зараховано до страхового стажу у зв'язку з тим, що відсутні відомості про закінчення Горлівського індустріального технікуму та в трудовій книжці відсутній запис про період навчання у Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова.
На момент звернення позивача страховий стаж складає 32 роки 03 місяці 04 дні, стаж за Списком №1 складає 09 років 00 місяців 03 дні, тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.97-100).
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), громадянин України, перебуває на обліку у Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 37803258, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що 06.11.2019 року позивач звернувся до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області із заявою № 12536 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.п.1 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви були додані: військовий квиток, диплом про навчання, довідка ВПО, довідка про зміну назви організації, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для певних категорій працівників 0110/04, 0110/03, 0110/02, 0110/01, документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсій, заява про призначення/перерахунок пенсії, заява про спосіб виплати пенсії, паспорт/посвідка, свідоцтво про народження, трудова книжка (а.с.104).
Рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 94 від 15.11.2019 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з наступних підстав.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ДП «Артемвугілля» (Код ЄДРПОУ:32270533) перереєструвалось у м. Святогірську.
Листом від 17.02.2017 року №17.02/5 ДП «Артемвугілля» повідомило про неможливість надання первинних документів для проведення перевірки достовірності видачі довідок про пільговий стаж роботи у зв'язку з тим, що оригінали первинних документів зберігаються в архіві підприємства на тимчасово окупованій території. Періоди роботи в ДП «Артемвугілля» не зараховано до пільгового стажу по Списку №1 з 26.12.1988 року по 28.02.1989 року, з 08.03.1989 року по 31.03.1989 року, з 27.06.1989 року по 27.06.1989 року, з 12.09.1991 року по 02.12.1992 року згідно довідок №0110/01, №0110/02, №0110/03, №0110/04 від 01.10.2019 року, оскільки неможливо підтвердити довідки первинними документами. Періоди роботи з 01.03.1989 року по 07.03.1989 року, з 09.09.1991 року по 11.09.1991 року не є пільговими і не вносяться до Списку №1.
Період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім.А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля» не зараховано до страхового та пільгового стажу, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Період навчання позивача не зараховано до страхового стажу, у зв'язку з тим, що відсутні відомості про закінчення Горлівського індустріального технікуму та в трудовій книжці відсутній запис про період навчання у Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова.
На момент звернення позивача страховий стаж складає 32 роки 03 місяці 04 дні, стаж за Списком №1 складає 09 років 00 місяців 03 дні. (а.с.11-14).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Згідно п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846.
Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За приписами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 щодо спірних періодів наявні такі записи:
- 26.12.1988 року прийнятий учнем підземного ел.слюсаря у виробниче об'єднання «Артемвугілля»;
- 31.03.1989 року звільнений у зв'язку із закінченням практики;
- 27.06.1989 року прийнятий підземним гірничим майстром у СП «Шахта ім.К.А. Румянцева» ДП «Артемвугілля»;
- 27.06.1989 року звільнений на підставі ст.36 ч.3 КЗпП СРСР;
- 09.09.1991 року прийнятий підземним електрослюсарем четвертого розряду з повним робочим днем у шахті у шахту «Комсомолець»;
- 02.12.1992 року звільнений за ст.38 КЗпП України;
- 13.06.2005 року прийнятий підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем в шахті на Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта ім.А.І.Гайового»;
- 17.09.2007 року «Шахта ім.А.І.Гайового» реорганізовано у структурне підрозділ «Шахта А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля»;
- 08.02.2016 року звільнено за ст.38 КЗпП України (а.с.64-68).
Щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періодів роботи з 26.12.1988 року по 28.02.1989 року, з 08.03.1989 року по 31.03.1989 року, з 27.06.1989 року по 27.06.1989 року, з 12.09.1991 року по 02.12.1992 року згідно довідок №0110/01, №0110/02, №0110/03, №0110/04 від 01.10.2019 року з підстав неможливості підтвердити довідки первинними документами, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом, яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Горлівка Донецької області.
В матеріалах справи наявні:
- довідка №0110/01 від 01.10.2019 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на СП «Шахта ім.В.І. Леніна» ДП «Артемвугілля» і за період з 26.12.1988 року по 31.03.1989 року виконував гірничі роботи під землею за професію учень електрослюсаря підземний, що передбачена Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, на підставі Постанови СМ СРСР №1173 від 22.08.1956 року (а.с.16);
- довідка №0110/02 від 01.10.2019 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на СП «Шахта ім.К.А. Рум'янцева» ДП «Артемвугілля» і за період з 27.06.1989 року по 27.06.1989 року виконував гірничі роботи під землею за професію гірничий майстер підземний, що передбачена Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, на підставі Постанови СМ СРСР №1173 від 22.08.1956 року (а.с.17);
- довідка №0110/03 від 01.10.2019 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахта «Комсомолець» і за період з 09.09.1991 року по 02.12.1992 року виконував гірничі роботи під землею за професію електрослюсар підземний, що передбачена Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, на підставі Постанови КМ СРСР №10 від 26.01.1992 року (а.с.15);
- довідка ДП «Артемвугілля» від 01.10.2019 року №0110/05 про заробітну плату для обчислення пенсії , яка видана ОСОБА_1 за період з вересня 1991 року по грудень 1992 року включно (а.с.20);
- довідки про реорганізацію підприємств від 01.10.2019 року №0110/06, 0110/07, 0110/09, 0110/09 (а.с.21,22,23,24);
- архівна довідка про перейменування підприємства від 01.10.2019 року №0110/08 (а.с.24);
- наказ ДВАТ «Шахта ім.А.І. Гайового» від 25.11.2005 року №171б про підсумки атестації робочих місць за умовами праці (а.с.25-33);
- наказ ДВАТ «Шахта ім.А.І. Гайового» від 23.12.2000 року № 592а про підсумки атестації робочих місць за умовами праці (а.с.40-41);
- наказ ДП «Артемвугілля» СП «Шахта ім.А.І. Гайового» від 25.11.2010 року №496про підсумки атестації робочих місць за умовами праці (а.с.44-46);
- наказ «Шахта Комсомолець» від 21.04.1994 року №232пр. про підсумки атестації робочих місць за умовами праці (а.с.61-62).
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДП «Артемвугілля» зареєстроване за адресою: м. Святогірськ, вул. Куйбишева, 66, тобто на підконтрольній території.
Суд зазначає, що із довідок №0110/01 від 01.10.2019 року, №0110/02 від 01.10.2019 року, №0110/03 від 01.10.2019 року, наданих відповідачу для підтвердження пільгового стажу, вбачається, що вони видані ДП "Артемвугілля" за місцем його нової реєстрації - м . Святогірськ, вул. Куйбишева, 66 та скріплені печаткою вказаного підприємства.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд приймає до уваги відомості, які зазначені у довідках, які засвідчені підписами генерального директора, заступника генерального директора та печаткою із зазначенням коду ідентифікаційного коду підприємства, оскільки вони повністю узгоджується із відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача та доказів того, що в наданих довідках вказані завідомо неправдиві відомості або довідки є недійсними, суду не надано.
При таких обставинах суд вважає, що у відповідача були наявні підстави для зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періодів роботи з 26.12.1988 року по 28.02.1989 року, з 08.03.1989 року по 31.03.1989 року, з 27.06.1989 року по 27.06.1989 року, з 12.09.1991 року по 02.12.1992 року згідно довідок №0110/01, №0110/02, №0110/03, №0110/04 від 01.10.2019 року.
Щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоду роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року з у зв'язку з відсутністю даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 цього Закону).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застрахованими особами є громадяни, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру.
За осіб, які працюють на вищезазначених умовах, страхувальник (роботодавець) зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати до солідарної системи в установлені строки та в повному обсязі страхові внески від об'єкту для їх нарахування.
Згідно з вимогами ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно ст. 2 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових зборів до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів» затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 1994 р. N 5-5. Інструкції затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 6 вересня 1996 р. N 11-1, ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року платниками зборів на пенсійне страхування є підприємства, установи та організації усіх форм власності, які також несуть відповідальність за своєчасну сплату страхових внесків. Сама застрахована особа не сплачує зборів та не несе відповідальності за несвоєчасну сплату страхових внесків підприємством, на якому вона працювала.
Згідно ч. 5, 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1. 2. 4 статті 14 нього Закону, календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 етапі 14 цього Закону квартал.
З огляду на вказані норми діючого законодавства, суд приходить до висновку, що наявність у підприємства, де працювала особа, заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку (призначенні) пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. А застрахована особа не несе відповідальності за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків; нарахованих із заробітної плати цієї особи. Цю відповідальність відповідно до вищезазначених норм закону несе тільки страхувальник (підприємство).
З індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5) вбачається, що дійсно за період роботи з липня 2014 року по листопад 2014 у ДП «Артемвугілля» страхові внески до Пенсійного фонду України від ДП «Артемвугілля» не надходили.
Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення спірного періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене страхувальником, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Наведене відповідає правовим висновкам Верховного Суду, які наведені в постанові від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) та, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України підлягає застосуванню при розгляді цієї справі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не зараховані до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року.
Щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання з підстав відсутності відомості про закінчення Горлівського індустріального технікуму та зарахування до Донецького гірничого технікуму ім.Є.Т. Абакумова у трудовій книжці, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст.62 Закону №1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 8 Порядку, час навчання у вищих учбових, професіональних, учбово-виховних закладах, учбових закладах підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, у аспірантурі, докторантурі й криничній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. При відсутності у таких документах відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умові, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Таким чином, зі вказаного Порядку вбачається, що при відсутності у дипломі особи відомостей часу навчання, приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Так, у трудовій книжці позивача відсутній запис щодо періодів навчання.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_2 від 14.06.1989 року ОСОБА_1 в 1986 році вступив до Горлівського індустріального технікуму та в 1989 році закінчив повний курс Донецького гірничого технікуму ім.Є.Т. Абакумова.
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження періоду навчання у навчальному закладі, до пенсійного органу не були надані документи, з яких можливо встановити період навчання (місяця вступу та місяця закінчення навчання). Тому у відповідача не було законних підстав для врахування зазначеного періоду до страхового стажу. У зв'язку з чим суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання дій відповідача протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу періоду навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р., зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп.1 п.1 ст. 2 Закону 1058-ІV із зарахуванням до страхового стажу періоду навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р.
Щодо обраного позивачем способу захисту, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Отже, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, а саме: визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) періоди роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового та страхового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля», визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р., суд вважає таким, що не відповідає способам судового захисту, закріпленим частиною 1 статті 5 КАС України, та об'єкту порушеного права, з огляду на те, що в матеріалах справи наявне рішення відповідача №94 від 15.11.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Враховуючи наведене, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає, що достатнім, необхідним, ефективним та повним способом захисту є визнання протиправним та скасування рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №94 від 15.11.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Враховуючи висновки суду щодо безпідставного не зарахування до пільгового стажу роботи певних періодів роботи позивача, суд вважає за необхідне задовольнити частково позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №12536 від 06.11.2019 року про призначення пенсії із зарахуванням до пільгового трудового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», періоду роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля» з урахуванням висновків суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 420,40 грн. 50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача, оскільки останнім при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн. згідно квитанції від 05.02.2020 року (а.с.10).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 37803258, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) про визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) періоди роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового та страхового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) період роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля», визнання дій суб'єкта владних повноважень в особі Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправними, які виразились у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р., зобов'язання Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пп.1 п.1 ст. 2 Закону 1058-ІV із зарахуванням до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) періоди роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», періоди роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля» до пільгового та страхового стажу за Списком № 1 (підземні роботи), а також до страхового стажу період навчання, згідно відомостей в дипломі НОМЕР_2 від 14.06.1989р. та доданих до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах копії трудової книжки НОМЕР_3 від 19.05.1988р., копії диплому НОМЕР_2 від 14.06.1989р., довідки про пільговий стаж роботи № 0110/01, № 0110/01, № 0110/03, № 0110/04 від 01.10.2019р. видані ДП «Артемвугілля», довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 0110/05 від 01.10.2010 року, довідки про реорганізацію підприємств № 0110/06, № 0110/07, № 0110/08, №0110/09 від 01.10.2019 року, копії наказів про підсумки атестації робочих місць за умовами праці № 232 від 21.04.1994р., № 592 від 22.12.2000р., № 171 від 25.11,2005р., № 496 від 25.11.2010р., з переліком робочих місць по ДП «Артемвугілля» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №94 від 15.11.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 37803258, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 від 06.11.2019 року про призначення пенсії із зарахуванням до пільгового трудового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 26.12.1988р. по 28.02.1989р., з 08.03.1989р. по 31.03.1989р., з 27.06.1989р. по 27.06.1989р., з 12.09.1991р. по 02.12.1992р. на підприємстві ДП «Артемвугілля», періоду роботи з 01.07.2014 року по 28.11.2014 року в СП «Шахта ім. А.І. Гайового» ДП «Артемвугілля», з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути зі Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 37803258, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Повний текст судового рішення складено 05 червня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 року №540-ІХ змін у розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая