04 червня 2020 року
Київ
справа №333/6617/19(2-а/333/20/20)
адміністративне провадження №К/9901/13895/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Білоуса О.В., Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л., перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування постанов про накладання адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Головного управління ДПС в Запорізькій області, в якому просив визнати протиправними і скасувати постанови №17 і №18 від 18.10.2019 про накладання адміністративного стягнення за частиною першою статті 164-1, частиною першою статті 165-1 КУпАП.
Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2020 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2020 року, позов задоволено. Справу про адміністративні правопорушення закрито в зв'язку з відсутністю складу адміністративних правопорушень.
29 травня 2020 року відповідач звернувся до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2020 року.
У відкритті касаційного провадження у справі належить відмовити.
Стаття 272 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлює особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ.
Згідно з частиною третьою статті 272 КАС України, судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Зокрема, статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, нормами КАС України не передбачено можливості оскарження в касаційному порядку судових рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що предметом спору у цій справі є рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2020 року.
Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити скаржникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.В.Білоус
Судді Н.Є.Блажівська
І.Л.Желтобрюх