Рішення від 04.06.2020 по справі 640/5893/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

04 червня 2020 року справа №640/5893/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Схід Карбон ЛТД")

доДержавної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач, Держгеонадра)

про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, передбаченого пунктом 8 Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №594 (діючої редакції на момент виникнення спірних правовідносин), за заявою позивача на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, дата реєстрації в Держгеонадра від 12 серпня 2019 року №16105/02/12-19; 2) визнання протиправним та скасування наказу Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами" відносно ТОВ "Схід Карбон ЛТД" згідно пункту 4 Додатку №1 до цього наказу; 3) зобов'язання відповідача видати позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення - кам'яне вугілля пластів 181 та 16 ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", виділеної у межах вугільної ділянки "Матроська", яка розташована в адміністративному відношенні на території Луганської області в місті Лисичанськ на землях Лисичанської міської ради та в Попаснянському районі Луганської області, на землях Попаснянського району, строком на 20 років, відповідно до заяви ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, дата реєстрації в Держгеонадра від 12 серпня 2019 року №16105/02/12-19

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправною бездіяльність Держгеонадра щодо неприйняття рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, передбаченого пунктом 8 Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №594, за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу, що є підставою для зобов'язання відповідача видати такий дозвіл, виходячи із наступного: позивач подав до Держгеонадра заяву разом із необхідними документами, зазначеними у додатку 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, відповідно до заяви на отримання дозволу на адресу Держгеонадра направлено погодження про надання спеціального дозволу на користування надрами від Луганської обласної військово-дисциплінарної комісії та пропозицію Мінприроди щодо надання спеціального дозволу, однак, відповідач не прийняв у встановлений строк рішення про надання чи відмову у видачі дозволу; у зв'язку із тривалою бездіяльністю ТОВ "Схід Карбон ЛТД" направило до відповідача повідомлення про отримання та реалізацію права проводити певні дії щодо здійснення господарської діяльності з видобування кам'яного вугілля за принципом мовчазної згоди, що є підставою для зобов'язання видати позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №640/5893/20, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

19 березня 2020 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) позивач подав заяву про збільшення розміру позовних вимог, у якій доповнив раніше заявлені позовні вимоги вимогами про визнання протиправним та скасування наказу Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами" в частині відмови позивачу у наданні спеціального дозволу, оскільки вказані відповідачем підстави щодо невідповідності документів вимогам пункту 8 Порядку №615 є проявом надмірного формалізму та унеможливлюють розгляд заяви позивача по суті.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про безпідставність позовних вимог, у зв'язку із тим, що листом Держгеонадра від 06 квітня 2020 року №5498/01/11-20 повідомлено позивача про повернення заяви з поданими документами, у зв'язку із невідповідністю документів вимогам пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (в редакції постанови від 19 лютого 2020 року №124) та наказом Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 відмовлено у наданні спеціального дозволу; бездіяльність відповідачем не допускалась, оскільки направлялись документи до Мінприроди та Луганської обласної військово-цивільної адміністрації та прийнято рішення про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами; на думку відповідача, зобов'язання Держгеонадра видати спеціальний дозвіл на користування надрами виходить за межі повноважень суду та є втручанням у дискрецію відповідача.

Позивач у відповіді на відзив зазначив, що Держгеонадра не спростувала твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, зокрема не вказав причини не прийняття рішення про надання дозволу у строк до 15 жовтня 2019 року. Крім того позивач зазначив, що заява ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону мала розглядатися за нормами Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, у редакції, чинній на момент подання заяви.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Наявні у справі докази підтверджують, що ТОВ "Схід Карбон ЛТД" подало до Держгеонадра заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, зареєстрована Держгеонадра 12 серпня 2019 року за №16105/02/12-19, у якій просило надати спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення - кам'яне вугілля пластів 16 та 181 ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", виділеної у межах вугільної ділянки "Матроська", яка розташована в адміністративному відношенні на території Луганської області в місті Лисичанськ на землях Лисичанської міської ради та в Попаснянському районі Луганської області, на землях Попаснянського району, строком на 20 років.

Підставою для видачі спеціального дозволу позивач вказав підпункт 1 пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України №615 - якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку.

До вказаної заяви позивач додав наступні документи: пояснювальна записка з характеристикою об'єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтування необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства; копія протоколу, завірена заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі - Протокол №4825 від 10 липня 2019 року, яким апробовані, станом на 01 січня 2019 року запаси кам'яного вугілля марки Д пластів 181 та 16 ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", копія витягу з Протоколу №6298 від 15 липня 1971 року; каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі; оглядова карта (масштаб 1: 100000); ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат; план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр; характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками; геологічна карта з контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр; завірені заявником копії результатів оцінки впливу на довкілля - звіт з оцінки виливу на довкілля, відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля"; завірені заявником копії результатів оцінки впливу на довкілля - звіт про громадське обговорення, відповідно до Закону України "Про оцінку впливу па довкілля"; завірені заявником копії результатів оцінки впливу на довкілля - висновок з оцінки впливу на довкілля, відповідно до Закону України "Про оцінку вилину на довкілля"; програма робіт із введення родовища в експлуатацію із зазначенням окремих етапів та строку їх проведення, джерел фінансування до досягнення підприємством проектної потужності; три компакт-диски з копіями усіх доданих до заяви документів.

Комплектність вказаних документів та правильність їх складення відповідачем не заперечується.

Частиною восьмою статті 16 Кодексу України про надра (у редакції, чинній на момент звернення позивача з відповідними заявами) передбачено, що подання документів на отримання, продовження спеціальних дозволів на користування надрами, їх переоформлення, внесення до них змін (у тому числі до програми робіт) здійснюються заявником у паперовій або електронній формі через спеціальний електронний кабінет, який формує та веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на його офіційному веб-сайті у мережі Інтернет.

Спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі по тексту - Положення) Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульована Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку (в редакції, чинній на момент подання заяви) його дія поширюється на всі види користування надрами. Користувачами надр можуть бути особи, визначені статтею 13 Кодексу України про надра (далі - надрокористувачі). Видача (відмова у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пункт 2 Порядку встановлює, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Згідно з дозволом на видобування корисних копалин (промислову розробку їх родовищ) надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин в установленому порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин ДКЗ за умови подальшого затвердження нею таких запасів на підставі спеціального дозволу на користування надрами.

Надрокористувач, якому надано дозвіл на видобування корисних копалин, проводить дорозвідку (довивчення) родовища у межах наданої йому ділянки надр.

Видобування не придатних для побутового використання мінералізованих підземних вод для потреб нафтогазової галузі, захоронення супутніх і стічних вод у нафтогазоносних пластах та пластах, насичених мінералізованими водами, що не придатні для господарського і побутового використання, в межах цієї ділянки здійснюються користувачами нафтогазоносних надр без дозволу на спеціальне водокористування.

Підпункт 1 пункту 8 Порядку (в редакції, чинній на момент подання заяви) передбачає, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі: видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку, та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів; видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку; геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти виключно в результаті геологічного вивчення ділянки надр на підставі відповідного спеціального дозволу на користування надрами здійснив апробацію за умови затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин після отримання спеціального дозволу.

Суд встановив, що підставою для видачі спеціального дозволу на видобування корисних копалин ТОВ "Схід Карбон ЛТД" визначило умову - якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку.

Наявні у справі докази підтверджують, що відповідно до протоколу №4825 засідання колегії Державної комісії по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 10 липня 2019 року погоджено застосування параметрів кондицій для підрахунку балансових запасів вугілля ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", апробовано станом на 01 січня 2019 року запаси кам'яного вугілля марки Д пластів 181 та 16 ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", виділеної у межах вугільної ділянки "Матроська", з урахуванням змін, внесених відповідно до зауважень експертизи, класу 121 категорії С1, у кількості (тис. тон).

Згідно з додатком №2 до згаданого протоколу засідання колегії Державної комісії по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України позивачем затверджено Технічне завдання на виконання робіт "Геолого-економічна оцінка запасів вугілля ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД" в межах вільної ділянки "Матроська" по пластах 181 та 16".

Експертами Державної комісії по запасах корисних копалин складені експертні висновки за матеріалами звіту з геолого-економічної оцінки запасів кам'яного вугілля в межах вільної ділянки "Матроська" та техніко-економічного обґрунтування відпрацювання ділянки відкритим способом звіту "Геолого-економічна оцінка запасів вугілля ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД" в межах вільної ділянки "Матроська".

У листі Державної комісії по запасах корисних копалин від 20 листопада 2019 року №1415/07/2 повідомлено позивача про те, що апробовані балансові запаси вугілля ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД" в межах вільної ділянки "Матроська" в установленому порядку можуть бути передані до промислового освоєння на умовах економічного ризику користувача надр.

Таким чином, ТОВ "Схід Карбон ЛТД" мало право на отримання спеціального дозволу без проведення аукціону.

Відповідно до положень пункту 8 Порядку визначено, що для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, у паперовій та електронній формі. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва ділянки надр, її місцезнаходження відповідно до адміністративно-територіального устрою України (область, район, населений пункт, прив'язка на місцевості), географічні координати ділянки надр, вид корисних копалин, вид користування надрами, строк дії дозволу, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Заява та додані до неї документи подаються органові з питань надання дозволу з прошитими і пронумерованими сторінками та з описом доданих документів, засвідченим підписом уповноваженої особи претендента. Заява засвідчується підписом уповноваженої особи претендента із зазначенням дати та вихідного номера.

Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові не пізніше семи робочих днів з дня їх реєстрації. Інформація про повернення документів розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом трьох робочих днів з дня їх повернення заявникові.

Дозвіл без проведення аукціону не може бути надано особі, що не виконує програми робіт на ділянках надр, на користування якими їй вже надано дозвіл, або щодо якої виявлені порушення правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовані в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування до моменту їх усунення.

Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається органом з питань надання дозволу відповідно до даних, зазначених у заяві про отримання дозволу, та документів, зазначених у додатку 1, протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Мінекоенерго, передбачених пунктом 25 цього Порядку. Інформація про предмет зазначеного рішення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.

З огляду на вказані норми вбачається, що у разі відповідності поданих документів вимогам Порядку, Держгеонадра приймає рішення про надання дозволу без проведення аукціону протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Мінекоенерго, передбачених пунктом 25 цього Порядку, та публікує відповідну інформацію на офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення.

Суд встановив, що ТОВ "Схід Карбон ЛТД" подало всі необхідні документи, визначені Порядком, комплектність, правильність та відповідність яких відповідачем не заперечується.

Як зазначено у позовній заяві та визнається відповідачем у відзиві на позовну заяву, Луганська обласна військово-цивільна адміністрація погодила видачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кам'яного вугілля, а Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 12 вересня 2019 року №2692/01/12-19 внесло пропозицію щодо надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Схід Карбон ЛТД".

Позивач стверджує, що станом на 15 вересня 2019 року всі необхідні погодження вже отримані Держгеонадра. Відповідач зазначене не спростовує.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд звертає увагу, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які б вказували на невідповідність поданих позивачем документів разом із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а також доказів, які б свідчили про наявність підстав для відмови у наданні такого дозволу.

Отже, Держгеонадра у межах спірних правовідносин мало лише один варіант дій - прийняти рішення про надання ТОВ "Схід Карбон ЛТД" дозволу без проведення аукціону.

Разом із тим, відповідач не надав суду доказів, які б підтверджували прийняття ним у межах встановленого Порядком 30-денного строку відповідного рішення за результатами розгляду заяви ТОВ "Схід Карбон ЛТД" та доказів опублікування відповідної інформації на офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення.

Зокрема, враховуючи, що станом на 15 вересня 2019 року відповідач отримав усі необхідні погодження, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД" мало бути прийняте не пізніше 15 жовтня 2019 року та опубліковане на офіційному веб-сайті 20 жовтня 2019 року.

Таким чином, на думку суду, Держгеонадра не здійснила необхідних дій у межах строку, встановленого Порядком, що вказує на протиправну пасивну поведінку, а саме бездіяльність.

При цьому суд відхиляє доводи відповідача про вчинення ним необхідних дій у вигляді надіслання документів до Мінприроди та Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, а також прийняття рішення про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами, оскільки зазначене не спростовує факту бездіяльності Держгеонадра протягом 30-денного строку, визначеного у пункті 8 Порядку.

Враховуючи викладене, бездіяльність Держгеонадра щодо неприйняття у строк, визначений пунктом 8 Порядку, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, зареєстрованою Держгеонадра 12 серпня 2019 року за №16105/02/12-19 є протиправною, що свідчить про обґрунтованість позову в цій частині.

Суд також встановив, що не отримавши відповідного рішення за результатами розгляду заяви, ТОВ "Схід Карбон ЛТД" листом від 10 березня 2020 року повідомило відповідача про те, що відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 року №77 "Деякі питання застосування принципу мовчазної згоди" та листа Державної регуляторної служби України від 07 липня 2015 року отримало право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності щодо видобування кам'яного вугілля, через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для прийняття рішення щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами.

Спеціальні дозволи на користування надрами відносяться до документів дозвільного характеру згідно з пунктом 133 Додатку до Закону України від 19 травня 2011 року "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності".

Абзацом четвертим пункту 1 Порядку передбачено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Таким чином, до спірних правовідносин застосовуються норми Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з частиною шостою статті 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Відповідно до абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" принцип мовчазної згоди - це принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Як встановлено вище, Держгеонадра у встановлені законодавством строки не прийняла рішення у формі наказу про рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД".

Таким чином, внаслідок неприйняття відповідачем рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД", останнє набуло права на здійснення господарської діяльності щодо видобування кам'яного вугілля через десять робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для прийняття рішення щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами на підставі принципу "мовчазної згоди" згідно з вимогами частини шостої статті 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Держгеонадра зазначає про наявність у неї дискреційних повноважень щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами, а тому реалізуючи ці повноваження відповідач відмовив позивачу у наданні спеціального дозволу за його заявою.

Проте суд не погоджується із такою позицією відповідача та звертає увагу на наступне.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Верховним Судом підготовлений науковий висновок щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією ( https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/naukovi_visnovki/nauk_visnovok_01_03_2018), згідно з яким: дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким; дискреційне повноваження надається у спосіб його закріплення в оціночному понятті, відносно-визначеній нормі, альтернативній нормі, нормі із невизначеною гіпотезою. Для позначення дискреційного повноваження законодавець використовує, зокрема, терміни "може", "має право", "за власної ініціативи", "дбає", "забезпечує", "веде діяльність", "встановлює", "визначає", "на свій розсуд". Однак, наявність такого терміну у законі не свідчить автоматично про наявність у суб'єкта владних повноважень дискреційного повноваження; подібний термін є приводом для докладного аналізу закону на предмет того, що відповідне повноваження є дійсно дискреційним; при реалізації дискреційного повноваження суб'єкт владних повноважень зобов'язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог; критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку. Таким чином, дискреційні повноваження будь-якого суб'єкта владних повноважень завжди мають межі, встановлені законом.

Як встановлено вище, відповідно до спеціального нормативно-правового акта, що регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами - Порядку, Держгеонадра не володіє правом вільного розсуду, а має прийняти єдине можливе у даному випадку рішення - про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД".

Зазначена позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладених у постановах від 23 січня 2018 року у справі №208/8402/14-а та від 27 лютого 2018 року у справі №816/591/15-а.

Враховуючи, що при наявності визначених законодавством умов, у тому числі подання необхідних документів та отримання погоджень відповідних органів, відповідач не вчинив конкретних дій, а саме не прийняв рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, протягом 30 днів після отримання усіх погоджень, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача вчинити такі дії у судовому порядку.

Таким чином, бездіяльність дозвільного органу, стає передумовою для виникнення правовідносин, у яких суб'єкт господарювання може застосувати принцип мовчазної згоди. При цьому дії дозвільного органу, які пов'язані з несвоєчасним направленням суб'єкту господарювання рішення про відмову у видачі документу дозвільного характеру, не створюють для нього (суб'єкта) ніяких правових наслідків, оскільки виконання таких дій дозвільним органом здійснюється з порушенням умов, зазначених у пункті 8 Порядку.

Крім того, частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У свою чергу пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставою застосування цього положення є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною шостою статті 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.

Відповідно до пункту 7 Порядку дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на 20 років - на видобування корисних копалин.

При цьому, пунктом 6 Порядку встановлено, що строк дії дозволу обчислюється з дня його реєстрації, якщо в ньому не передбачено інше.

Таким чином, суд зобов'язує Держгеонадра видати позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення - кам'яне вугілля пластів 181 та 16 ділянки ТОВ "Схід Карбон ЛТД", виділеної у межах вугільної ділянки "Матроська", яка розташована в адміністративному відношенні на території Луганської області в місті Лисичанськ на землях Лисичанської міської ради та в Попаснянському районі Луганської області, на землях Попаснянського району, строком на 20 років, відповідно до заяви ТОВ "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, зареєстрованою Держгеонадра 12 серпня 2019 року за №16105/02/12-19.

При цьому, обраний спосіб захисту, що зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження

Щодо позовних вимог про скасування наказу Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами" в частині, що стосується позивача, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до наказу Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами" у зв'язку із невідповідністю документів, поданих суб'єктами господарювання, вимогам пункту 8 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124, керуючись пунктом 19 Порядку, відмовлено суб'єктам господарювання в наданні спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону відповідно додатків №1 та №2 до цього наказу.

У пункті 4 додатку №1 до вказаного наказу - Перелік суб'єктів господарювання, яким відмовляється у наданні спеціальних дозволів на користування надрами, вказано ТОВ "Схід Карбон ЛТД".

Зміст вказаного наказу свідчить, що позивачу відмовлено у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону на підставі норм пункту 8 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124.

Однак, на думку суду, застосування відповідачем норм Порядку у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124 є безпідставним, оскільки на момент подання ТОВ "Схід Карбон ЛТД" заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, вказані норми не діяли.

Так, відповідно до пункту 8 Порядку, в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу, підстави для надання спеціального дозволу без проведення аукціону та порядок подання документів змінилися.

У свою чергу, враховуючи встановлену судом протиправну бездіяльність Держгеонадра щодо не прийняття рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою ТОВ "Схід Карбон ЛТД", зміна законодавства не може бути підставою для відмови позивачу у наданні спеціального дозволу.

Крім того, відповідачем не наведено та не підтверджено відповідними доказами, в чому полягає невідповідність поданих позивачем документів.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що наказ Держгеонадра від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами", що стосується ТОВ "Схід Карбон ЛТД", в частині пункту 4 додатку №1 до вказаного наказу, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Схід Карбон ЛТД" підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача належить присудити суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Держгеонадра.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття у строк, визначений пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, зареєстрованою 12 серпня 2019 року за №16105/02/12-19.

3. Зобов'язати Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення - кам'яне вугілля пластів 181 та 16 ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД", виділеної у межах вугільної ділянки "Матроська", яка розташована в адміністративному відношенні на території Луганської області в місті Лисичанськ на землях Лисичанської міської ради та в Попаснянському районі Луганської області, на землях Попаснянського району, строком на 20 років, відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 06 серпня 2019 року №06-08/2019, зареєстрованою 12 серпня 2019 року за №16105/02/12-19.

4. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняте рішення про відмову в наданні спеціальних дозволів на користування надрами" в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД", в частині пункту 4 додатку №1 до вказаного наказу.

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 6 306,00 грн. (шість тисяч триста шість гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Схід Карбон ЛТД" (01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 28-А, офіс 1; ідентифікаційний код 40385745);

Державна служба геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; код ЄДРПОУ 37536031).

Суддя В.А. Кузьменко