01 червня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1203/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Василенко А.А.,
представника відповідача Діжевської В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Корюківське лісове господарство" до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправними дій,
Державне підприємство "Корюківське лісове господарство" звернулось до суду з позовом до Державного агентства лісових ресурсів України та просить: визнати протиправними дії Державного агентства лісових ресурсів України щодо проведення внутрішнього аудиту - оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період з 01.01.2019 по 01.02.2020 та складання Довідки до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що захід внутрішнього аудиту проведений всупереч вимогам п. 6 Порядку утворення структурних підрозділів внутрішнього аудиту та проведення такого аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, їх територіальних органах та бюджетних установах, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та п. 3 глави 2 “Стандарт 2 “Незалежність і об'єктивність” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів внутрішнього аудиту.
Також позивач зазначає, що відповідачем, за результатами проведення внутрішнього аудиту, не було складено документ, передбачений п. 3 глави 7 “Стандарт 11 “Планування діяльності з внутрішнього аудиту” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів внутрішнього аудиту.
Таким чином позивач зазначає, що проведення внутрішнього аудиту - оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період з 01.01.2019 по 01.02.2020 та складання Довідки до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020 є протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ДП "Корюківське лісове господарство" (надалі - ДП "Корюківський лісгосп", позивач) є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 27.07.1998.
Дата запису в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу: 17.02.2005, номер запису: 1 048 120 0000 000071, що здійснює діяльність, що відповідає Коду КВЕД 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (основний); Коду КВЕД 02.20 Лісозаготівлі; Коду КВЕД 02.30 Збирання дикорослих недеревних продуктів; Коду КВЕД 02.10 Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві.
З 24.02.2020 по 06.03.2020, на підставі Наказу Державного агентства лісових ресурсів України №51 від 21.02.2020, комісією в складі завідувача сектору внутрішнього аудиту Держлісагентства Петрової І.О., завідувача сектору внутрішнього Київського обласного та по м. Києву управляння лісового та мисливського господарства Шелудько В.В., головного інженера ДП “Тетерівський лісгосп” Зубок А.В., провідного інженера охорони та захисту лісу ДП “Фастівський лісгосп” Клевака Р.В., провідного інженера охорони та захисту лісу ДП “Білоцерківський лісгосп” Хоменка О.Ю., інженера лісового господарства ДП “Вищедубечанський лісгосп” Топчий М.С., головного бухгалтера ДП “Звенигородський лісгосп” Золотоверхої Т.О., головного економіста ДП “Сумський лісгосп” Снігура С.А. та спеціалістів Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” проведена оцінка діяльності підприємства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської та лісогосподарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період діяльності з 01.01.2019 по 01.02.2020.
На підставі проведених досліджень 03.03.2020 було складено та вручено Довідку до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів (надалі - Довідка від 03.03.2020).
Позивач вважає дії відповідача щодо проведення внутрішнього аудиту Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” протиправними та оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно п. 5.3 Статуту ДП “Корюківський лісгосп”, у редакції наказу Державного агентства лісових ресурсів №193 від 28.03.2019, майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Відповідно до ч. 3 статті 26 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих бюджетних установах.
Внутрішнім аудитом є діяльність підрозділу внутрішнього аудиту в бюджетній установі, спрямована на удосконалення системи управління, запобігання фактам незаконного, неефективного та нерезультативного використання бюджетних коштів, виникненню помилок чи інших недоліків у діяльності бюджетної установи та підвідомчих їй бюджетних установ, поліпшення внутрішнього контролю.
Основні засади здійснення внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту та порядок утворення підрозділів внутрішнього аудиту визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного положення, Кабінетом Міністрів України постановою від 28 вересня 2011 року № 1001 було затверджено Порядок утворення структурних підрозділів внутрішнього аудиту та проведення такого аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, їх територіальних органах та бюджетних установах, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі -Порядок).
Згідно п. 2 Порядку об'єктом внутрішнього аудиту є діяльність державного органу, його територіальних органів, підприємств (у тому числі суб'єктів господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність таких суб'єктів господарювання), установ та організацій, що належать до сфери його управління, в повному обсязі або з окремих питань (на окремих етапах), та заходи, що здійснюються керівниками таких органів, підприємств, установ та організацій для забезпечення ефективного функціонування системи внутрішнього контролю (дотримання принципів законності та ефективного використання бюджетних коштів та інших активів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, виконання завдань, планів і вимог щодо їх діяльності).
Відповідно до п. 3 Порядку, у центральному органі виконавчої влади для проведення внутрішнього аудиту утворюється як самостійний підрозділ - структурний підрозділ внутрішнього аудиту (далі - підрозділ).
За рішенням керівника центрального органу виконавчої влади підрозділи утворюються в його територіальних органах та бюджетних установах в межах штатної чисельності їх працівників.
Згідно п. 6 Порядку внутрішній аудит проводиться згідно із стратегічними та операційними планами діяльності з внутрішнього аудиту (далі - стратегічний та операційний плани).
Стратегічний план повинен враховувати стратегію державного органу (у разі її наявності) та визначати завдання і результати, яких підрозділ повинен досягнути протягом наступних трьох років.
Операційний план складається на календарний рік з урахуванням завдань та результатів виконання стратегічного плану.
Стратегічний та операційний плани формуються підрозділом на підставі результатів оцінки ризиків та затверджуються керівником державного органу, його територіального органу, бюджетної установи не пізніше початку планового періоду.
Зміни до стратегічного та операційного планів вносяться в порядку їх затвердження не пізніше завершення планового періоду.
У разі створення підрозділів у територіальних органах та бюджетних установах державного органу складаються зведені стратегічний та операційний плани (далі - зведені плани) діяльності з внутрішнього аудиту в державному органі, його територіальних органах та бюджетних установах, які формуються підрозділом та затверджуються керівником державного органу.
Керівники територіальних органів та бюджетних установ забезпечують подання стратегічного та операційного планів керівникові підрозділу державного органу для подальшого формування зведених планів і подання їх керівникові державного органу на затвердження в установлений ним строк.
Стратегічний та операційний плани (зведені плани) та зміни до них оприлюднюються на офіційному веб-сайті державного органу, його територіального органу та бюджетної установи.
Копії затверджених стратегічних та операційних планів (зведених планів) та змін до них надсилаються Мінфіну протягом десяти робочих днів з дати їх затвердження.
За рішенням керівника державного органу, його територіального органу, бюджетної установи можуть проводитися позапланові внутрішні аудити.
Відповідно до п.8 Порядку внутрішній аудит проводиться відповідно до стандартів, затверджених Мінфіном.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 04 жовтня 2011 року № 1247, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2011 року за № 1219/19957, затверджені Стандарти внутрішнього аудиту (далі також - Стандарти).
Відповідно до п. 3 глави 2 “Стандарт 2 “Незалежність і об'єктивність” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів організаційна незалежність забезпечується через:
- підписання декларації внутрішнього аудиту;
- затвердження керівником установи положення про підрозділ внутрішнього аудиту, стратегічного та операційного планів діяльності з внутрішнього аудиту (далі - стратегічний та операційний плани);
- інформування керівником підрозділу внутрішнього аудиту керівника установи про стан виконання стратегічного та операційного планів й інших завдань, а також про наявність обмежень у проведенні внутрішнього аудиту чи ресурсах.
Відповідно до п. 2 глави 7 “Стандарт 7 “Планування діяльності з внутрішнього аудиту” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів керівник підрозділу внутрішнього аудиту забезпечує формування стратегічного та операційного планів на підставі результатів оцінки ризиків з метою визначення пріоритетів роботи підрозділу внутрішнього аудиту, що мають враховувати стратегію (пріоритети) та цілі діяльності установи. З метою формування стратегічного та операційного планів керівник підрозділу внутрішнього аудиту повинен з'ясувати та врахувати думку керівника установи, а також провести консультації з відповідальними за діяльність особами щодо проблемних питань та ризиків, які впливають на досягнення установою цілей.
Як вбачається з Операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік (із змінами), що затверджений головою А. Заблоцьким 24.01.2020 та опублікованим на офіційному веб-сайті відповідача за адресою http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/ uk/publish/article?art_id=206443&cat_id=34185, щодо ДП “Корюківський лісгосп” заходи внутрішнього аудиту мають бути проведені щодо дотримання нормативно-правових актів законодавства України лісогосподарська діяльність; лісовідведення; охорона лісів від пожеж, незаконних рубок та інших шкідливих явищ; використання лісових ресурсів за період з 01.05.2017 по закінчений період 2020 року у 2 півріччі 2020 року.
Таким чином, захід внутрішнього аудиту - оцінка діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період з 01.01.2019 по 01.02.2020 не включений до Операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік (зі змінами).
Отже, захід внутрішнього аудиту проведений всупереч вимогам п. 6 Порядку утворення структурних підрозділів внутрішнього аудиту та проведення такого аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, їх територіальних органах та бюджетних установах, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та п. 3 глави 2 “Стандарт 2 “Незалежність і об'єктивність” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів внутрішнього аудиту.
Відповідно до п. 3, 4 глави 7 “Стандарт 11 “Планування діяльності з внутрішнього аудиту” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів офіційним документом проведеного внутрішнього аудиту є аудиторський звіт, який містить:
- резюме - стислий виклад основних висновків та рекомендацій;
- основну частину - цілі, обсяг і результати виконання аудиторського завдання;
- висновки та рекомендації.
Аудиторський звіт має бути точним (без помилок та викривлень), об'єктивним (усі висновки підтверджуються аудиторськими доказами), чітким (зрозумілим та логічним), стислим (містити інформацію по суті), вичерпним (містити висновки до всіх питань аудиторського завдання) та своєчасним (підготовленим у визначені терміни).
Позивачу по завершенню заходу внутрішнього аудиту не було надано аудиторський звіт, а лише надано Довідку до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020.
При цьому, сама Довідка від 03.03.2020 містить відомості про те, що дослідження оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” розпочато 24.02.2020, а закінчено 06.03.2020.
Отже, відповідачем за результатами проведення внутрішнього аудиту, не було складено документ, передбачений п. 3 глави 7 “Стандарт 11 “Планування діяльності з внутрішнього аудиту” Розділу ІІ “Стандарти якісних характеристик” Стандартів внутрішнього аудиту.
З наведеного вище суд вбачає, що відповідач, при проведенні внутрішнього аудиту ДП “Корюківський лісгосп”, діяв поза межами повноважень та не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, а отже Довідка до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020 складена з грубими порушеннями вимог Стандартів внутрішнього аудиту.
З огляду на викладене, дії відповідача щодо проведення внутрішнього аудиту - оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період з 01.01.2019 по 01.02.2020 та складання Довідки до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020 є протиправними.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державного агентства лісових ресурсів України на користь Державного підприємства "Корюківське лісове господарство" підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державного підприємства "Корюківське лісове господарство" (вул.Індустріальна, 40, м.Корюківка, Корюківський район, Чернігівська область,15300, код ЄДРПОУ 00993515) до Державного агентства лісових ресурсів України (вул.Шота Руставелі, буд.9-А, м.Київ,01023, код ЄДРПОУ 37507901) про визнання протиправними дій - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державного агентства лісових ресурсів України щодо проведення внутрішнього аудиту - оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів за період з 01.01.2019 по 01.02.2020 та складання Довідки до аудиторського звіту щодо оцінки діяльності Державного підприємства “Корюківське лісове господарство” Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання законодавчих актів з питань фінансово-господарської діяльності, використання, збереження та обліку активів від 03.03.2020.
Стягнути з Державного агентства лісових ресурсів України на користь Державного підприємства "Корюківське лісове господарство" судовий збір в розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 червня 2020 року.
Суддя С.Л. Клопот